Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výsledky Becherovka Game 2004

  12:00aktualizováno  12:53
Letošní jubilejní pátý ročník nejprestižnější české soutěže ve tvorbě freewarových her je za námi. Jaký byl a kdo v něm zvítězil?

Soutěž Becherovka Game asi není třeba dlouze představovat. Za pět let své existence se z ní stala bezpochyby nejprestižnější soutěž ve tvorbě freewarových her a jakýsi kompas české freewarové scény. V letošním ročníku se v ní sešlo méně příspěvků než vloni, ale na kvalitě 34 her se to nijak nepodepsalo a kvalitních dílek se zde sešlo dost. Některé soutěžní projekty jako Plane Arcade nebo Řež si svou popularity vydobyly dávno před vyhlášením výsledků a již předem bylo jasné, že v konečném pořadí se dostanou hodně vysoko. Cenu absolutního vítěze si odnesla hra Becherov, která je českým zpracováním legendární série GTA. V uplynulém týdnu jsme vám nabídly ty nejpovedenější hry letošního ročníku a nyní vás seznámíme s kompletní výsledkovou listinou.    

 

Akční hry pro PC

1. Plane Arcade (3D Games Dev)

Plane ArcadeNa freeware poměry je vizuální stránka naprosto bezchybná a mohu jedině doplnit, že v pohybu je vše ještě povedenější. Přidáte-li si k tomu ještě opravdu vydařené zvuky a hudbu perfektně podkreslující pozadí a ještě více umocňující onu velice vydařenou atmosféru, budete mít o kvalitách tohoto titulu jasno. Nemusíte se ani bát, že by byly prostory nad nimiž přelétáte pouhé nevyplněné travnaté pláně, to ani náhodou. Vše je zaplněno rozličnými domy a ještě dozdobeno porostem stromů. Musím se bez mučení přiznat, že jsem se osobně na tento počin velice těšila a musím říct, že má očekávání takřka do puntíku splnil. Zpočátku mi sice chvíli trvalo, než se mi do krve zcela dostalo samotné ovládání, nicméně po tom, jsem se u hry přímo královsky bavila. Snad jen počáteční mise byly na můj vkus příliš snadné a krátké. Nejlépe uděláte když ozkoušíte Plane Arcade na vlastní kůži. Mohu vám zaručit, že nebudete ani v nejmenším litovat.

2 . Řež Bechere! (Albisoft)
3 . Solo Flight (Dušan Fiolek)
4 . Všelék (Thread)
5 . Hex: Virus (Hardworkers)
6 . BecherFire (Poison Software)

Logické hry pro PC

1 . A.N.T.Z. (Karel Štěpka)

A.N.T.ZJiž po prvním spuštění vás jistě trkne až příliš nápadná podobnost právě s Beruškami, ačkoliv hlavními hrdiny jsou protentokráte zcela odlišná zvířátka. Jedná se totiž o A.N.T.Z.mravence, to však neznamená o nic menší zábavu, ba právě naopak. Ačkoliv to od hry podobného rázu možná úplně nečekáte, A.N.T.Z. jsou stejně jako kterákoliv jiná hra provázáni dějovou linkou, která sice není nikterak originální, nicméně se vcelku povedla. Hlavní roli zde hraje říše mravenců, která je v poslední době intenzivně sužována útoky zlotřilého mravenečníka, který bez milosti požírá vajíčka i dělnice. Ve chvíli, kdy se již všichni pomalu ale jistě začínají smiřovat se svou smrtí však přichází nová naděje a tou je Becherovka, díky níž by se mělo tomuto malému království podařit ubránit. Co se týče technického zpracování, to je dosti zdařilé, což také pochopitelně tak vysoké umístění na Becherovka Game v jisté míře zaručuje. Hra totiž nepostrádá vcelku zdařilý dabing, jehož prostřednictvím je komentována většina hlášek ve hře. Jste-li tedy milovníkem logických her či vám alespoň trocha myšlení není zcela proti srsti, pak je tento obsáhlý český projekt zajisté jasnou volbou!


2 . Bechenger (VladR Games)
3 . Becher Bubbles (Hardworker)
4 . Bechman 3D (Flysoft)
5 . Becherguard (Michal Přibyl)
6 . Becher game 2004 (Nextcorp team)
7 . Kostky 2004 (icebat)
8 . Eric Cartman: Becher Edition (Gradesoft)
9 . bg-tris (JJS)

Adventury a RPG hry pro PC

1 . 2004: Vesmírná Becherovka (Daniel Scheirich)

Vesmírná BecherovkaKvalitní adventuru tvoří zejména promyšlená, detailní a nápaditá dějová linka. Jak vám bude jasné po shlédnutí vcelku rozsáhlého a rozhodně povedného intra, všechny tyto přívlastky jsou Vesmírné Becherovce vlastní. Vaše jméno je Viktor a dobrodružství, které vás čeká přijde zcela náhle a nečekaně. Žil jste si spořádaný život v jedné malé vesničce, kde již několik let takříkajíc „chcípnul pes“. Díky Víktorově pečlivě vedeného deníku se budete moci dozvědět každičký střípek galaktického dobrodružství, které ho potkalo. Poté, co jej sprostě podvedla jeho věrná přítelkyně se zcela zdrcen vydává na procházku, která jej zavede až k podivně vyhlížející vesmírné lodi, která ihned po jeho krkolomném pádu ze svahu přímo do jejích útrob uzavře dveře a vystartuje nadzvukovou rychlostí směrem od Země. Po technické stránce je hra jasným nadprůměrem. Grafika je kompletně ve 2D, což mě osobně sedí daleko více než renderované 3D lokace. Bohužel však chybí dabing, který je omezen na pouhých několik hlášek, které však zpravidla pronáší někdo jiný než právě náš hlavní hrdina. V celkovém měřítku je však Vesmírná Becherovka zajímavým, velice zábavným a hlavně perfektně hratelným kouskem. Jasná volba pro všechny milovníky tohoto žánru!


2 . Točna (Widlak Software)
3 . Odcizená láhev (Extricating GAMES)
4 . Lumír Lánský: Případ otrávené becherovky (Real Game Creators)
5 . X34 (Martin Kejzlar)
6 . Špinavá Historka (Oneeyedchild)
7 . Vulvara 1.0 (EMC Team)
8 . Becherovo rozhodnutí (P2 Studios)
9 . For a Fistful Of Becherovka (VladR Games)

Flash hry

1 . Air Hockey (Lukáš Kurz)

Air HockeyZábavný a chytlavý Air Hockey neměl letos v kategorii Flash příliš velkou konkurenci. Ne že by to snad bylo jako v případě Javy, kde se nacházel pouze jediný příspěvek, tudíž bylo o vítězi již od samotného počátku rozhodnuto. Mezi Flashovkama se totiž vesměs vyskytovaly hry nevalných kvalit, tudíž mezi nimi již takřka tisícátý klon známého Air Hockeye jasně vynikal. A o co že vlastně jde? Hra se odehrává na drobném kluzišti, po němž se pohybují dva kruhové předměty, z nichž jeden ovládáte vy a druhý váš počítačový oponent. Na každé z hracích stran je umístěn drobný otvor, do něhož může při přesně mířené střele zaletět puk, což znamená to samé, jako když se při fotbale ocitne míč v brance – gól a jeden bodík na stranu družstva, které proti dané brance útočí. Hratelnost jevskutku na vysoké úrovni, to vše obalené do příjemného grafického kabátku, dozdobeného několika umně vybranými zvuky. Co víc si přát? Vyzkoušejte vítěze Flash kategorie, rozhodně toho nebudete litovat!


2 . Becher Rescuer (Daniel Remta)
3 . Hunter (Petr Čech)
4 . Becher or Death (EMC Team)

Java hry
1 . CrazyBalls (-=Ing.Taz=-)

Simulátory pro PC
1 . Becherov (Input wish) - absolutní vítěz letošního ročníku

BecherovAčkoliv kvantitativně na tom byl letošní roční Becherovka Game daleko hůře než ten předešlý, jeho kvalitativní stránka byla již o poznání podařenější. Vždyť až do poslední chvíle bylo vůbec těžké odhadnout, jaký z titulů stane na vítězné pozici, neboť každý měl poněkud odlišného favorita a minimálně tři hry ze všech by si prvenství rozhodně zasloužily. Nakonec si však pomyslnou zlatou medaili a mnoho cen odnáší prvotina týmu InputWish, příspěvek do kategorie simulátorů – rozlehlý a velice povedený Becherov. Jelikož jde o simulátor, jednou z nejpodstatnějších věcí zde je vozový park, v němž se objeví kousky jak novější, tak i nějaké ty již dosti zastaralé. Vždyť již vaše první vozítko patří notnou dobu kamkoliv jen ne na silnice Becherova, ačkoliv se stále s mnoha těmito auty setkáváme. Většina z nich však již skončila na vrakovištích nebo se nachází v rozkladovém stavu u několika “šťastlivců“ v garáži. Ano jedná se o naši českou Škodu 120. Naštěstí s ní však nebudete nuceni jezdit příliš dlouho a zanedlouho ji vystřídá o poznání prostornější Ford, po němž již budou následovat jen stále lepší a lepší kousky.


2 . Netvor Speed (AntSoft)
3 . HRacer (Jan Žižka)

Hry pro platformu Palm OS nebo Win CE
1 . Fogron (Foguj)
2 . rollin (Tomáš Andr)

 

Pravidla pro nový ročník Becherovka game budou zveřejněna 1. 1. 2005. Věřme, že další ročník bude lepší, anebo přinejmenším stejně kvalitní, jako ten letošní.

Autor:
  • Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

10. ledna 2019

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

4. ledna 2019

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

14. prosince 2018  14:43

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

12. prosince 2018  14:35

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...