Sleep Team – od Poldy k Bulánkům

  12:00aktualizováno  29. září 12:28
Další díl pravidelného seriálu profilů nejúspěšnějších českých amatérských studií představí Sleep Team – momentálně desetičlenné uskupení, jež má za sebou atypickou cestu. Nejprve totiž vytvořilo komerční adventuru Polda, pak se ale dalo na cestu freeware.

Polda Sleep Team – tento název by v nezaujatém pozorovateli vzbuzoval dojem ospalého uskupení, jež si se svými tituly dává pořádně na čas. Faktem je, že portfolio momentálně desetičlenného studia není nejdelší co do kvantity, jeho kvalita je ale nepopiratelná. Čestné místo v profilech elitních vývojářských týmů na Plných hrách si Sleep Team vybojoval právě díky ní. Navíc je jeho případ velmi atypickým v rámci standardního vývoje. Většina amatérským týmů sní o tom, že po několika freewarovkách dostanou příležitost k tvorbě projektu prodávaného za peníze, Sleep Team začal rovnou zostra prvním dílem oblíbené adventure série Polda, načež se jeho členové stáhli a do oblasti interaktivní zábavy zasáhli už jen volně šířitelnými a dost možná ještě kultovnějšími Bulánky.

Bulánci

Polda Jak to všechno začalo
Jak to všechno začalo, to je obvyklá otázka. Přece jen, už je tomu osm let, kdy se začaly budovat základy úspěšné značky. V roce 1996 stáli u založení týmu tři členové, kteří v něm působí dosud, v průběhu let se pak Sleep Team rozrostl na deset demokraticky spolupracujících vývojářů. První titul spatřil světlo světa po dvou letech složitého vývoje. V polních podmínkách bez profesionálního zázemí vzniklo kvalitní dílo, jehož se s radostí chopil distributor Zima Software – a nutno říci, že se v historii této firmy jedná o jedno z mála opravdu úspěšných děl. Nemalý komerční úspěch kreslené point'n'click adventury s nablblým policistou Pankrácem v hlavní roli vyvolal brzy tlak na pokračování. Sleep Team si ovšem postavil hlavu. Protože i nadále fungoval na amatérské úrovni, nepotřebovali jeho členové za každou cenu dále profitovat z úspěšné značky a vývoj Poldy 2 odmítli. Vzniklá situace nebyla příjemná ani pro jednu stranu, nakonec si ale licenci přivlastnil vydavatel a Sleep Team přišel po neúspěšném soudním sporu dokonce i o jakékoliv procento z prodeje dalších dobrodružství oblíbeného hrdiny.

Sleep Team sám o sobě

Celý tým čítá 10 členů a nemáme žádného leadera. Jádro týmu sídlí v Praze a vývoj koordinujeme my tři:
Jarda (26 let) - game design, grafika, animace (jaroslav.wagner@sleepteam.com)
Lubor (25 let) - komunikace, marketing, support (lubor.kopecky@sleepteam.com)
Kamila (25 let) - ekonomika, obchod (kamila.hurnikova@sleepteam.com)
Počítačové hry vyvíjíme už osm let a naším hlavním motivem je nadšení, proto vyvíjíme jen takové projekty, které nás všechny baví. Zaměřujeme se na dvě nezávislé cesty vývoje her:
1) Reklamní hry - Čas od času dostáváme nabídku na tvorbu reklamní hry. V tomto směru máme jen jednu zásadu - neděláme hry podle dodaného zadání, ale nabízíme jen vlastní náměty, které budou bavit nás i hráče. Nenutí nás potřeba vydělávat a nechceme své jméno spojit s něčím, za co bychom se v budoucnu mohli stydět :)
2) Sharewarové hry - Tímto směrem soustředíme většinu našich snah. Teprve před nedávnem jsme zprovoznili vlastní server, kde chceme nabízet dobré sharewarové hry hráčům z celého světa (www.IwannaPlay.com). Zatím jsou tam jen první tři hry, ale během tohoto podzimu chystáme uvedení pěti nových, které vydáváme většinou ve spolupráci s jinými týmy (Flash Software, 3D Games, Ritual Development...). Usilujeme o co nejlepší pověst, proto budeme vydávat jen to nejkvalitnější, co u nás vzniká, abychom mohli konkurovat světové špičce v oblasti sharewarovýh her. Na vývoji těchto her je skvělá relativní volnost a nezávislost, protože můžeme zpracovávat i ty nejšílenější nápady a mezi námi a hráčem nikdo nestojí.

Bulánci

Bulánci

Bonusy k Bulánkům

Co všechno si lze stáhnout k Bulánkům? Oficiální homepage nabízí toto:

Bonusové levely: Vybíjená, Noční směna, Malárie (+ její miniverze), V zajetí osmibitu, Exitus
MP-3: Dj Tubby - Tub-Thumper; Bed Time Story; Peiam - Malaria; The Feathers - Golden Years
Další soubory: Skin Buláci pro WinAmp; Balíček wallpaperů na plochu; prezentační trailer hry Bulánci; přídavek s novými zbraněmi; kapitola z historie národa Bulánků

Barevné polštářky – nový kult
Mezi Poldou a dalším titulem Sleep Teamu byla až nezvykle dlouhá pauza. Ta byla způsobena zejména faktem, že se členové týmu věnovali vlastní práci a projektům neherního rázu. Jejich návrat byl ale impozantní: volně šířitelná akční hra Bulánci se brzy po svém vydání stala obrovským hitem. Autoři se naučili vyvíjet hry pod Windows a postupně objevovali možnosti nezávislé distribuce vlastních her. V České republice byla hra šířena jako freeware a velký zájem fanoušků donutil Sleep Team k vytvoření celé řady nových levelů a bonusových materiálů (humorná bulánčí videa, hudba, texty…). Největší odměnou pak bylo v létě roku 2003 vítězství v prestižní ceně Joystick Českých her, kdy odborná porota herních vývojářů ocenila na svém prvním setkání v klubu Mír v Uherském Hradišti zejména hratelnost a bezproblémové provedení multiplayeru této komiksové akce.

Dispečér

Bulánci Další fází bylo vydání anglické verze, už ale ne zadarmo, nýbrž v podobě placeného shareware. A ani na mezinárodním poli si malí polštářkoví tvorečkové nevedli vůbec špatně – s přehledem vrátili náklady vložené do propagace a vydání, navíc pak umožnili Sleep Teamu získat cenné zkušenosti. Naučili se, že lze prorazit i na nabitém zahraničním trhu – základem však musí být kvalitní hra sama o sobě. Výraznou roli ovšem hraje i profesionální propagace a kontakty, což je i důvodem, proč právě na Sleep Team se momentálně obracejí všichni čeští nezávislí vývojáři, kteří by rádi některý ze svých titulů úspěšně dostali na prestižní servery a k lidem ochotným platit třebas i malé peněžní částky.

Puck

Důležité odkazy

SleepTeam Labs
SleepTeam Labs CZ
I Wanna Play
Bulánci
Polda
Combat Pillows
Double Cards
Download:
Bulánci (3MB)
Bulánci (19MB)
Bulánci trailer
E-mail:
Informace
Support
Bulánci
Lubor Kopecký
Kamila Hurníková
Jaroslav Wagner

Bulánci Další zimní spánek?
Sleep Team od doby dokončení poslední úrovně Bulánků opět zdánlivě na nějaký čas usnul. Ve skutečnosti se ovšem věnoval několika menším projektům, jež budou k dispozici pro české publik zcela zdarma. Oficiálního oznámení se nedávno dočkal jeden z nich, který je momentálně nejblíže dokončení. Jde o arkádu jménem Puck, v níž se hráči chopí kontroly bahenního skřeta. Toho pěkně štvou kachny přelétající nad rodnou bažinou a kálející všude možně, a tak se rozhodne je vypudit vlastními tělesnými plyny. Puck by měl spatřit světlo světa na konci října, a to opět ve freeware české a shareware zahraniční verzi.

Logicon

Budoucnost je růžová
Sleep Team se v současné podobě cítí jako ryba ve vodě. Je schopen zpracovat případné různorodé zakázky reklamního rázu, dovede prodat jednoduché shareware hry do zahraničí a aktivně se podílet na rozvoji české amatérské scény. Otázkou samozřejmě je, zda se jeho členové časem neodhodlají k nějakému většimu projektu, zatím jsou však podle všeho spokojeni s aktuálním stavem. Ač se tak může zdát, že Sleep Team věrný svému jméno poněkud pospává a nevyužívá svůj potenciál na sto procent, dělá pro českou scénu velmi dobrou práci.

Minirozhovor se Sleep Teamem

Plné hry: Váš tým je poněkud atypický – po komerčním Poldovi jste se začali věnovat freeware. Co vás k tomu vedlo?
Sleep Team: Potřeba úplné nezávislosti. Živí nás podnikání v jiném oboru a hry jsou pro nás hlavně zábava, experiment a koníček, kterému věnujeme většinu volného času. Chceme se věnovat jen takovým hrám, které nás baví a chceme si je vydávat sami, proto jsme obrátili naši pozornost směrem k nezávislým projektům.

Plné hry: Vývoj hry Bulánci jste uzavřeli. Přesto: uvažujete o nějakých dalších rozšířeních, nebo třeba pokračování?
Sleep Team: Přestože jsme oficiálně ukončili vývoj dalších přídavků ke hře, nátlak hráčů neustává. Stále nám chodí nápady na levely, prosby i výhrůžky, proto nám nezbývá než pokusit se vytvořit další level. Pokračování hry Bulánci zatím neplánujeme.

Plné hry: Jaké hry v této době chystáte a na kdy lze odhadovat jejich vydání?
Sleep Team: V těchto týdnech pouštíme do světa 3 maličké sharewarové hry, které se objeví i na našich stránkách. Začátkem listopadu chystáme k vydání trochu zajímavější minihru s pracovním názvem Puck. Další větší hrou je dost atypický adventurní projekt, jehož vydání plánujeme až na konec roku 2005.

Plné hry: A co vaše dlouhodobější plány pro budoucnost? Co můžeme čekat od značky Sleep Team a od lidí, kteří ji tvoří?
Sleep Team: Budeme vždy dělat projekty, které nás samotné baví. Většinu připravovaných her plánujeme poskytovat československým hráčům zdarma a pokud se jim budou líbit, bude to pro nás největší odměna.

Autor:
 
Témata: WinAmp

Nejčtenější

Další z rubriky

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

Kulivočko - dojmy z dema

Kulivočko

Zahráli jsme si demo české adventury Kulivočko.

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE VÝROBNÍHO ŘEDITELE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 55 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz