Rozhovor - Petr Ladman

  12:00aktualizováno  26. listopadu 11:38
Rozhovor s Petrem Ladmanem, autorem hry ""Buduj Vlast"". Dozvíte se mimo jiné, kdo to je, jaká je odezva na jeho hry, kterou ze svých her má nejraději, co si přeje k vánocům, jaký má vztah ke Game Makeru nebo která freewarovka z českých luhů a hájů ho v poslední době nejvíce zaujala.

Buduj Vlast!1. Zkus se prosím představit našim čtenářům... 
Jmenuji se Petr Ladman a je mi 16 let a bydlím v Mariánských Lázních (takový městečko na západu Čech). Mojí hlavní zálibou je hraní her na počítači. Prakticky nedělám nice jiného (prostě pořád pařím). Občas i nějakou tu hru vyrobím. Nejvíce mě štve, že musím chodit do školy - na gymnáziu je to fakt makačka. Škola mi zabírá ve všední den snad ještě více času než počítač.

2. Kdy a jak jsi se dostal k počítačům a posléze i k tvorbě počítačových her?
První počítač jsem měl, když mi bylo asi sedm let. K tvorbě her jsem se dostal až minulý rok, kdy jsem našel na internetu nástroj pro tvorbu her bez znalosti programování - Game Maker. První hru (Santa) jsem vytvořil těsně před Vánocemi 2003, ale pořádně dokončena byla až o půl roku později, kdy se dostala na internet. 

3. Je odezva hráčů na tvojí tvorbu taková, jakou by jsi si přál?
Dá se říci, že byla taková, jakou bych si přál, ale u hry "Buduj vlast !!!" někteří hráči nepochopili, že je to pouze recese (sranda, legrace) , a asi si dodnes myslí, že jsem komunista, který by snad chtěl komunistickou revoluci a návrat totality nebo co. 

4. Kolik her jsi již vytvořil? Kterou z nich máš nejraději a proč? O co v ní jde?
Vytvořil jsem celkem 3 hry. Nejznámější je asi hra Buduj vlast, která zvedla vlnu emocí u mnoha hráčů. Někteří mě nazvali komunistou, kterého by poslali do… ale snad byli i takoví, kterým se hra líbila a pobavili se u ní.

5. Kterou ze svých her naopak nenávidíš?
Kdybych svoje hry nenáviděl, tak bych je přestal dělat už v polovině vývoje nebo bych je ani nezačal vyrábět. Ale přece jenom jedna je. Hra Asteroids je hodně špatná předělávka mojí kdysi nejoblíbenější hry a měla původně sloužit jen jako ukázka Game Maker tvorby. Dostala se ale za hranice mého homepage a nadělala mi tak trochu ostudy (hře Buduj vlast !!! se přece jenom nemůže rovnat).

6. Tvá hra Santa se dotýká vánoční tématiky... Máš rád vánoce? Co si přeješ letos pod stromeček? A jak oslavíš Silvestr?
Vánoce mám velmi rád. Letos si přeju lyže a psací pero od Parkera (snad bude mít ježíšek dost peněz). Silvestra moc neslavím, asi zasednu k televizi a budu koukat na bezduchý "Silvestr na Nově".

7. Na čem právě pracuješ a co to bude až to bude?
Momentálně kvůli škole nepracuji pořádně na ničem. Až přestane "písemkové" období, tak se snad do něčeho pustím. Asi to bude nové zpracování hry Buduj vlast = Buduj vlast 2 .

8. Není ti někdy líto času stráveného u počítače? Neříkáš si někdy, že by jsi ho mohl strávit jinak?
Někdy si to říkám, ale pak se stejně rozvalím v křesle u počítače a čas letí…

Buduj Vlast! 9. Která freewarovka z českých a slovenských luhů a hájů tě v poslední době nejvíce zaujala?
Plane Arcade od 3D Games. Nechápu, jak tak vymakanou hru zmáčkli do necelých 5 MB. Podle mě je to jedna z nejlépe zpracovaných freeware her u nás a na Slovensku v tomto roce.

10. Co považuješ za svůj dosud největší úspěch v počítačové branži?
Je to určitě hra Buduj vlast !!!, i když nebyla zdaleka taková jaká měla být. Někteří hráči nepochopili smysl hry, tak jak bych si přál …

11. Uvažuješ o tvorbě Buduj Vlast 2, povídej…
Jak už jsem se zmínil, až budu mít více času, tak se do hry Buduj vlast 2 na 99% pustím. Chci v ní dotáhnout myšlenky a nápady, které v prvním díle nebyly. A hlavně chci zlepšit (a to rapidně) grafické zpracování (program Malování přece jenom není to pravé).

12. Kde najdou internetoví brouzdalové tvé stránky a co se na nich mohou dozvědět?
Moje homepage je na adrese http://petrladman.aktualne.cz a dozví se tam něco o Game Makeru. Jsou tam ke stažení všechny moje hry a nějaké tutoriály na tento program.

13. Nepřemýšlíš o vytvoření nějaké rozsáhlé gamesy?
V Game Makeru to asi nepůjde, takže o tom zatím nepřemýšlím.

14. Jaký je tvůj vztah k tvorbě her v GameMakeru, v Petrovi a podobných nástrojích? A jaký je tvůj vztah například k Pascalu, Céčku nebo Basicu?
No já tvořím zatím hry v Game Makeru, protože neumím programovat (a asi nikdy pořádně umět nebudu), takže ho mohu těm, co neumí programovat doporučit. Nicméně je to nástroj velmi nedokonalý. Programovací jazyky jako zmíněné céčko jsou mnohem lepší, ale člověk nesmí být líný jako já a musí se naučit programovat, což není vůbec jednoduché.

15. Jaké volně šiřitelné programy používáš na svém počítači nejčastěji?
Radši žádný zmiňovat nebudu (co kdyby to nebyl freeware). 

16. Máš nějaký vztah k operačnímu systému Linux? A jaký je tvůj názor na Windows?
Linux mi přišel do rukou jen na krátkou chvíli, takže ho nebudu soudit. Používám Windows XP Professional a jsem s ním docela spokojený i když má své vady. Je to pro mě zatím uživatelsky nejpřijatelnější operační systém (přece nezradím Billa).

Buduj Vlast! 17. Pokud by se někdo chtěl přidat do tvého týmu, co proto musí udělat?
Musí se naučit pracovat v Game Makeru nebo trochu ovládat grafiku. Přesnější podmínky jsou na mém homepage.

18. Chtěl by jsi se jednou živit počítači nebo výrobou softwaru (třeba i herního)?
Rozhodně by to nebylo špatné, ale s mými dosavadními znalostmi bych se asi moc dobře neuživil.

19. Co by jsi vzkázal našim čtenářům?
Nejsem komunista ani příznivce komunismu! Hra "Buduj vlast !!!" je jenom RECESE. Jinak děkuji všem, kteří si stáhli hru "Buduj vlast !!!" a třeba se u ní i dobře pobavili. Také děkuji PH, že mi hru na jejich prestižní server vůbec umístili a hlavně napsali recenzi na "Buduj vlast !!!".

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Najdete na iDNES.cz