Quest for Glory II: Trial by Fire – nový VGA remake od Tierry

  12:00aktualizováno  10. září 2004 5:25
Tým Tierra Entertainment už nám přinesl VGA remaky prvních dvou dílů King’s Questu. Oba patří k nejlepším freeware hrám všech dob – a totéž se dá očekávat od jejich připravovaného projektu: Quest for Glory II!

QUEST FOR GLORY II: TRIAL BY FIRE
Autor: Tierra
Vyjde: N/A
homepage
Quest for Glory II: Trial By Fire Tým Tierra Entertainment je pro adventure-pozitivní hráče a pro milovníky starých her od Sierry On-line doslova darem z nebes. Tito nezištní vývojáři se totiž již dvakrát chopili pozapomenutých herních skvostů a za pomoci Adventure Game Studia je předělali do lákavého VGA grafického kabátku. Navíc se neomezili jen na změny v grafické podobě, ale vyladili i puzzly, hratelnost a vychytali nelogičnosti v příběhu. Jejich King’s Quest I: Quest for the Crown a King’s Quest II: Romancing the Stones jsou bezesporu nejlepšími freeware adventurami všech dob – tento titul jim však zákonitě nemůže vydržet nekonečně dlouho. Tierra už totiž připravuje další remake, a to remake ještě mnohem atraktivnější. Jeho autoři se totiž vrhli na jediný díl vůbec nejlepší questové série, který se ještě luxusního VGA kabátku nedočkal: Quest for Glory II: Trial By Fire.

Quest for Glory II: Trial By Fire Série Quest for Glory je mezi hromadou sierráckých questů výjimečná série. Jako jediná dokázala skloubit prvky klasické adventure s RPG, nabídla tři, respektive čtyři různé postavy válečníka, zloděje, kouzelníka a bonusového paladina, a získala si po právu obrovskou spoustu fanoušků. První dva díly vyšly ještě v šestnáctibarevné podobě – souběžně s vydáním graficky nesrovnatelně krásnější trojky však Sierra vydala i VGA remake prvního dílu <>Quest for Glory: So You Want To Be A Hero? Trojka i čtyřka (Wages of War a Shadows of Darkness) už obsahovaly kouzelnou kreslenou grafiku, pětka (Dragonfire) je pak již zcela moderní záležitostí. Jediným dílem série, který zůstal v omezené paletě šestnácti barev, je tak dvojka, nesoucí vyzývavý název Trial By Fire. A zkouškou ohněm si projde nejen hráč, ale také Tierra, protože převedení o poznání komplexnějšího Questu for Glory do prostředí AGS a do lepší grafiky bude ještě mnohem náročnější prací než tomu bylo u obou King’s Questů.

Quest for Glory II: Trial By Fire Příběh Quest for Glory II zavádí hráče do pouštního města Shapeir, které je typickým arabským střediskem s životem pulzujícím především na halasných tržištích. Navíc disponuje Shapeir fontánou, ze které tryská křišťálově čirá pitná voda, pravý to poklad pro obyvatele zdejších horkých krajů. Shapeir je město úzkých uliček, ale i širokých bulvárů, kterými procházejí strážní. Jen sem tam zastaví, aby zkontrolovali exotické zboží prodávané pouličními obchodníky, ale brzy se zase vydají dál po vytyčené cestě své pravidelné obchůzky…

Celému městu dominuje pochopitelně honosný sultánský palác, pro hrdinu, jakým se stane hráč, bude však významnější nenápadný kouzelný obchod, kde to páchne sírou, či lékárna, jejíž majitel je schopen namíchat lecjaké lektvary. A pochopitelně též náměstí válečníků, odkud zní neustále řinkot oceli a rachot kladiv a kovadlin. Shapeir je chráněn mohutnými hradbami, ze kterých neustále do všech směrů hledí bdělé stráže. Zdá se, že tuto pouštní pevnost nemůže nic ohrozit – zdání ale klame. Quest for Glory II: Trial By Fire Na město padá stín, dějí se v něm strašlivé věci a v nočních hodinách se uličkami plíží tvorové, kteří by správně měli patřit jen do nejhorších nočních můr. Co se to děje? Nestihne město stejný osud, jako sesterský Raseir, z něhož zbyly jen pusté trosky? Je zde vůbec šance město od zlé vůle zachránit? Ano, jistěže je, je tu přece Hrdina. Hrdina, na němž závisí život obyvatel. Je jen na něm, zda se mu povede včas odhalit tajemství úpadku města a zabránit zlým silým v dokončení díla zkázy. Uspěje-li, získá nehynoucí slávou. Padne-li však, nezbude nikdo, kdo by si pamatoval jeho jméno a mohl vyprávět jeho hrdinský, ale marný příběh…

Jako obvykle se chystá několik desítek lokací, které budou nakresleny v rozlišení 640x400 ve 256 barvách. Už první obrázky napovídají, že úrovní grafického zpracování Quest for Glory II dost možná ještě překoná poslední dílo Tierry. Hráči se podívají do žijících ulic Shapeiru, ven do pouště, na romantická místa typu hřbitov či knihovna, ale i do interiérů „obyčejnějších“ budov a sultánského paláce. Quest for Glory II: Trial By Fire Přitom se setkají s mnoha postavami, se kterými bude pochopitelně možné zapříst rozhovor.

Klasické adventuření spočívající v prokecávání postav, sbírání a kombinování předmětů a občasném řešení logických problémů, bude ale doplněno – jak se od Quest for Glory remaku dá očekávat – i RPG prvky. Důležitý bude už výběr postavy: jak bojovník, tak mág i zloděj budou mít každý odlišné prostředky k řešení puzzlů ve hře a projdou si jinými lokacemi. Kde bojovník použije hrubou sílu, musí zloděj využít šikovnosti svých prstů, zatímco mág si pomůže nějakým šikovným kouzlem. Zda se objeví i paladin není dosud známo, doufejme ale, že nás tvůrci o tuto kultovní postavu neokradou.

V průběhu hry je možné se nejrůznějšími cvičeními zdokonalovat v základních vlastnostech jako síla, obratnost či inteligence, pochopitelně pak také ve speciálních dovednostech jednotlivých povolání. Quest for Glory II: Trial By Fire V tomto ohledu se Quest for Glory chová jako skutečné RPG – a stejně jako v RPG je nutné i zde brát ohled na únavu hlavního hrdiny, který se musí čas od času prospat, jeho životy, magickou energii a zásobení klíčovými léčivými lektvary, jídlem a pitím.

Zpráva o přípravě remaku Quest for Glory II byla jednou z nejlepších za hodně posledních měsíců. Zatím sice ještě nejsou známy všechny detaily, datum vydání je ve hvězdách a otazník visí i nad postavou paladina, už teď ale při vzpomínce na nevšední herní zážitek, který nabídly všechny díly této slavné série od Sierry, srdce adventuristy plesá a očekávání se stupňuje. Snad to Tierra rychle dodělá! :o)

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Rozhovor s Danielem Viktorinem

Rozhovor - Daniel Viktorin

O chystaných projektech, prodejích shareware her na našem trhu i nové online hře jsme si povídali s naším bývalým...

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Najdete na iDNES.cz