První dojmy: MHD Simulator 2009 + exkluzivní betaverze

  13:00aktualizováno  13:00
Vyzkoušejte si také novou simulaci městské hromadné dopravy a to v námi exkluzivně nabízené betaverzi nové hry od Daniela Viktorina. Nejen milovníci dopravy jistě podlehnou vydařené hratelnosti i grafické stránce.

MHD Simulator 2009

Autor: Daniel Viktorin
Homepage: http://cs.daniel-viktorin.com/
Stažení betaverze: DOWNLOAD

MHD Simulator 2009Daniel Viktorin a jeho záliba v MHD a dopravním průmyslu obecně je již na herní scéně známá. Aby také ne, když na svém kontě má Traffic City: Eco City a MHD Simulator 2007. Řady těchto projektů hodlá v následujících týdnech až měsících oživit projekt nový, MHD Simulator 2009. Už podle jména každému dojde, že se jedná o následovníka stejnojmenného projektu s číslovkou 2007, což byla dopravní simulace, kde jste se ujali postu řidiče autobusu. Pro mnohé to byla záživnější a zajímavější verze daleko více strategického Traffic City: Eco City, kde jste naopak seděli v ředitelském křesle a ve větším měřítku řešili finanční a manažerskou stránku.

Vývoj MHD Simulatoru 2009 pokročil do takové fáze, že se nám do rukou dostala betaverze, kterou vám také předkládáme jako jediní ke stažení. Důvod je jasný – autor by rád nějakou zpětnou vazbu hráčské komunity, která by mu pomohla vychytat mouchy ještě před vydáním. Nebojte se proto vyjádřit v komentářích. MHD Simulator 2009

Z této verze hry pochází také naše první dojmy. Stejně jako jsme v MHD Simulator 2007 usedli za volant autobusu, zde se dostáváme do tramvaje – jinou než estetickou změnu ale v tomto ohledu nečekejte. Opět budeme jezdit ve 2D zboku viděném prostředí, což nedává příležitost žádným odbočkám, složitým křižovatkám ani jiným zapeklitým dopravním situacím, na něž při jízdě městem většinou dojde.

Abychom ale hru neshazovali, je toho na řidiče tramvaje přichystáno stále dostatek. Ovládání je umístěno na několika tlačítkách klávesnice, kde hned několik vedle sebe ovládá určování rychlosti. Tramvaj je schopná měnit rychlost na několik samostatných stupňů a to v závislosti na své maximální rychlosti a tak například u testovací tramvaje v betaverzi byly stupně stanoveny na 0-15-30-45-60. Mačkáním MHD Simulator 2009příslušné klávesy jste rychlost omezili a ta postupně padala (okamžité snížení by samozřejmě shazovalo realismus, o který se Daniel Viktorin ve své hře pokouší). Omezení budou nutná například při projíždění oblastí s rychlostním limitem, což od vás vyžaduje bleskové zrychlení a sledování semaforů. Tyto podněty, na něž se dost dobře ve zboku viděném prostředí s krátkým rozhledem nedá připravit, jsou vám servírovány na boku spodního panelu a to vždy v dostatečném předstihu. Upozorněni jste i na zastávku, abyste zvládli zastavit.

Cílem bude převážet cestující z jedné zastávky na druhou, přičemž za každého dostáváte jistý finanční obnos a ten můžete utrácet za nové modely tramvají. Peníze dostáváte i za včasné přijetí do zastávky, což je trochu odklon od reality – i když by to byla pro řidiče městské hromadné dopravy jistě pěkná motivace.

Co je třeba ocenit je fakt, že město kolem vás prostě žije. Auta jezdí kolem, za vámi se střídá pozadí podle toho, jakou částí města projíždíte a cestující taktéž pochodují, nastupují a vystupují, jak se jim zlíbí. To celkově přispívá k dobrému dojmu z hry. Vylepšena byla i grafická stránka a to se samozřejmě dotklo i hratelnosti, která je, MHD Simulator 2009troufám si říct, o několik tříd lepší než v případě předchůdce.

Najít je bohužel možno i celou spoustu negativ. Tou největší je značné omezení v otázce rozlišení obrazovky. To je totiž minimálně stanoveno na 1152x864 a pokud to váš počítač nepodporuje, jednoduše si nezahrajete. Já osobně měla ještě problém s odsazením od okraje obrazovky a celkovým posunutím obrazu při testování na notebooku. Na druhou stranu pro většinu desktopů i novějších notebooků by nemělo být hraní nejmenší problém. A abychom poslední negativně laděný odstavec nějak zakončili, pak bych si dovolila autorovi ještě vytknout možná až přehnanou velikost instalačního souboru, což pocítíte při stahování betaverze. Do budoucna se pak bojím nezajímavosti pro „běžné smrtelníky“ čili lidi s minimálním zájmem v dopravě, které může popojíždění tramvají, otevírání dveří a rozvleklé tempo hry trochu unavovat. Na tyto závěry si ale budeme muset počkat do vydání plné verze.

Celkově je ale MHD Simulator 2009 aspirantem na jeden z nejzajímavějších letošních tuzemských projektů a to nejen proto, že nás v našich končinách sužuje takové herní sucho. Nebojte se a vyzkoušejte betaverzi, kterou vám nabízíme exkluzivně ke stažení.

Autor:
 
Témata: Notebook, Tramvaj

Nejčtenější

Další z rubriky

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Germánské webovky: Travian a OGame

webovky3_poster

Ještě jsme zde. Z původně plánovaného týdeníku rozebírajícího necelý tucet signifikantních webových her poslední dekády...

Rozhovor s Danielem Viktorinem

Rozhovor - Daniel Viktorin

O chystaných projektech, prodejích shareware her na našem trhu i nové online hře jsme si povídali s naším bývalým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz