Nejočekávanější freeware hry roku 2004

  12:00aktualizováno  10. září 4:06
K novému roku patří tradičně nejen bilacování, ale i pohled dopředu. Proto jsme se rozhodli představit vám nejočekávanější české volně šířitelné hry, které by měly letos spatřit světlo světa. A můžeme potvrdit – bude vážně o co stát!

Podobně jako minulý rok přicházíme i letos s pohledem do budoucnosti. Na následujících řádcích si představíme desítku nejočekávanějších českých volně šířitelných her, podíváme se, jak to dopadlo s našimi loňskými tipy (přiznejme si to, moc slavné to nebylo :o( ) a na závěr si shrneme informace o "černých koních" – hrách, které se do top 10 nevešly, ale na konci roku mohou pořadím nejlepších přesto výrazně zamíchat.

1. Mr. Lover
Autoři: mike.pr | Web: sweb.cz/mike.pr | Žánr: RPG s řadou miniher | Datum vydání: N/A
Na první místo se nečekaně vyšvihnul titul, který většina lidí značně podceňuje, dle našeho názoru se z něj ale klube jedna z nejpozoruhodnějších českých amatérských her vůbec. Z původního obyčejného klonu klasické textovky Playboy se Mr. Lover proměnil v komplexní hru, která nabídne RPG vývoj postavy, klasické možnosti playboye balícího holky, ale obohacené a realističtěji zpracované starosti s prací, bydlením, či nakupováním, ale hlavně: velké množství různorodých miniher a her ve hře, které výrazně obohatí herní zážitek. Jedna z nich už byla vydána – jedná se o titul Mr. Typer, který si sám o sobě získal druhé místo v kategorii českých arkád za rok 2003. Vedle psaní na stroji si hráči kupříkladu zazávodí v minihře s názvem Mr. Driver. Ještě jednou: tyto tituly, které byly, jsou a budou úspěšné na PH i jako samostatné hry, budou pouhou minoritní SOUČÁSTÍ Mr. Lovera. K tomu je nutné připočíst překopané grafické zpracování, v němž budou hrát prim často lehce (až těžce) lechtivé obrázky v japonském manga stylu a dostáváme se k titulu, který by mohl způsobit v žánru Playboy klonů malou revoluci.

Mr. Lover Mr. Lover Mr. Lover

2. 5 kouzelných amuletů
Autoři: OFF Studio | Web: offstudio.fabry.cz | Žánr: adventure | Datum vydání: 1. polovina 2004
U málokterého projektu jsme si tak jisti tím, že bude skutečně dokončen, jako u této kreslené adventury inspirované klasikami jako King's Quest či Legend of Kyrandia. Příběh je pohádkový a vypráví o mladé dívce Lindě, která musí zachránit zemi Nyron před zlým černokněžníkem Zarkyranem. Ten se snaží shromáždit u sebe pět magických amuletů, úlomků kamene moci, jež se předávají mezi čadoěji z generace na generaci. Chce využít jejich sílu ke svým zlotřilým plánům, které by mohly ohrozit rovnováhu celého světa. Děj 5 kouzelných amuletů je rozdělen do tři velkých a několika menších kapitol, celková herní doba se bude blížit komerčním hrám a počítat se bude řádově v desítkách hodin. Obrovským trumfem hry potom bude grafické zpracování, s láskou kreslené a byť kupříkladu zákony perspektivy nerespektující, rozhodně perfektně padnoucí k pohádkové atmosféře hry. Koho neodradí poměrně vysoko nasazená laťka obtížnosti, může se těšit na kouzelný příběh, zčásti ze života, s nadpřirozenými jevy řídkými a snad proto o to magičtějšími, poučný, ale ne mentorující…

5 kouzelných amuletů 5 kouzelných amuletů 5 kouzelných amuletů

3. Starship Troopers
Autoři: Cyber Games | Web: cybergames.ceskehry.cz | Žánr: akční | Datum vydání: N/A
Loni to s akčním titulem týmu Cyber Games nevypadalo zrovna nejrůžověji. Web nebyl dlouho aktualizován novými informacemi a zdálo se, že vývojáři spí. Avšak naštěstí se na Starship Troopers pracovat nepřestalo a nyní, bohatší o nově zveřejněné informace, nemůžeme jinak, než hru do seznamu nejočekávanějších zařadit na přední místo. Půjde o akci inspirovanou filmem Hvězdná pěchota, potažmo stejnojmennou knihou od Roberta Henleina. Kdo hrál nějaký z mnoha klonů Phobie, bude tušit, v jakém stylu se top-down řežba ve Starship Troopers ponese. Bude to drsné, frenetické, dynamické, plné adrenalinu – a variabilní. Hráči dostanou do rukou několik druhů vojáků a řadu zbraní, proti nim se postaví různorodé druhy brouků, přičemž na každého platí jiná taktika – a celá akce se bude odehrávat v řadě různých prostředí. Když k tomu připočteme vynikající grafické zpracování a ozvučení, intro a outro sekvenci v plném 3D (a velice kvalitní) a lidské hardwarové nároky, vyjde bez nějakých pochyb nejočekávanější akční hra roku.

Starship Troopers Starship Troopers Starship Troopers

4. Billiard Challenge
Autoři: Progress Studio | Web: progress-studio.com | Žánr: sportovní | Datum vydání: N/A
Sportovních her v českých luzích a hájích mnoho nevychází. Po pravdě řečeno, minulý rok nevyšla ani jedna jediná – a dříve to také nebylo o mnoho slavnější. Proto si místo vysoko v žebříčku očekávání zaslouží projekt týmu Progress Studio. U tohoto dvoučlenného uskupení je skutečně znát věrnost významu vlastního názvu – každý jejich titul znamená velký kvalitativní skok, velký pokrok a zlepšení. Po výtečných závodech Becher Race 2003 se tak lze jen těšit na to, co předvedou v ultimátním kulečníkovém simulátoru Billiard Challenge. Hra s jistotou nabídne precizní trojrozměrné grafické zpracování, autoři si dají záležet na fyzikálním modelu a umožní hráčům provádět řadu fint a nejrůznějších falší. Není zatím jisté, v jakých různých módech budou moci hráči soutěžit, zda hra nabídne osmičku, devítku, snooker či karambol, nebo všechno dohromady i s dalšími variantami. Každopádně ale půjde o velkou konkurenci pro světovou špičku freeware sportů a důraznou odpověď nizozemskému Pool'm Up, jenž si přivlastnil titul nejlepší hry svého žánru pro rok 2003.

Billiard Challenge Billiard Challenge Billiard Challenge

5. Zahrádka 2
Autoři: BlueA Software | Web: bluea.wz.cz | Žánr: strategie | Datum vydání: N/A
Tým BlueA Software se objevil již ve vyhlášení pro rok minulý. Jejich tehdejší aktuální projekt, sci-fi realtimovka Sky Fight: In The Black Sun's Shadow, byl však bohužel po řadě peripetií zrušen. Namísto toho ale bratrská dvojice vývojářů krmí už několik týdnů hráče screenshoty a informacemi z připravovaného projektu jiného – a vypadají natolik dobře, že si opět vysloužil místo v našem přehledu. Pokračování budovatelské hry Zahrádka bude o poznání komplexnější a s původním titulem nebude mít mnoho společného. Autoři hru přirovnávají spíše ke Knights & Merchants. Půjde o hru s válečnými prvky, i když s propracovaným ekonomickým modelem a budováním, tedy podobně, jako tomu bylo ve zmíněné hře či ve známějších The Settlers a Cultures. Grafické zpracování dozná výrazných zlepšení, ostatně co nový izometrický engine umí je krásně vidět na prvních zveřejněných screenshotech. Je pravda, že je Zahrádka 2 zatím jen na začátku vývoje – už teď se ale tváří jako žhavý kandidát na titul nejlepší české freeware strategie roku.

Zahrádka 2 Zahrádka 2 Zahrádka 2

Zrcadlo minulosti

Minulý rok jsme nejočekávanější hry vyhlašovali až v létě, což se podepsalo na to, že některé z her jednoduše nestihly vyjít. Přesto se dá říci, že jsme neměli zdaleka dokonale šťastnou ruku. Jak dopadly jednotlivé potenciální hity?
Už jednička, akční hra Redeemer od HIPPO Games, se nedočkala příliš šťastného osudu. Stálice české amatérské scény se totiž zcela rozpadla a projekt zůstal nedokončen. Ani dvojka nestihla skutečně velké entrée. Webová strategie Monarchia od PUPworX sice již nějaký čásek běží, verze 1.0 a plného provozu jsme se však zatím nedočkali. 6 ženichů a 1 navíc sice už dokončeno bylo, nicméně exkluzivitu získal papírový magazín Level a ke čtenářům a hráčům se titul dostává teprve v těchto dnech. Na druhou stranu ovšem kvalitativně rozhodně nezklamal a jedná se i v rámci vysoko nasazené laťky předchozími tituly Enteronu o doposud nejlepší hru své kategorie.
Čtyřka, vesmírná akce Space Droids 3D, se táhne už dlouho a její vývoj stále nebyl dokončen, byť na GDS již byla prezentována poměrně hratelná verze. Snad se někdy tohoto titulu, jenž je už cca 3 roky označován za velmi nadějný, skutečně dočkáme. Smutný osud postihl pětku – závody motocyklů Club 50 od Hammerware Factory. Autoři nestačili na vývoj projektu a Club 50 musel být zrušen. Tým se ale nerozpadl a již delší dobu pracuje na hře jiné, doposud neoznámené, jež se může stát černým koněm pro rok 2004. Codename: UNITRA slovenských Real&Motyca jsme už v době vydání článku komentovali jako "sázku do loterie" – a hra skutečně nebyla zatím dokončena, neboť jde o poměrně velký akční projekt, jenž byl v době vydání článku v začátcích.
Ani sedmý vesmírný Space Patrol dokončen nebyl, nicméně to by se mělo již brzy změnit, ovšem osmého Tajemství hradu Karachov se s největší pravděpodobností nedočkáme. Projekt se od začátku potýkal s problémy, které vyvrcholily jeho pozastavením. Reload Games nicméně pracují na hře jiné, která by potenciálně mohla atakovat nejvyšší příčky. Ani strategie Sky Fight: In The Black Sun's Shadow nebyla dotažena do úspěšného konce, nicméně autoři se místo toho vrhli na jiný, velice nadějný projekt stejného žánru, takže není nutné ronit sloní slzy. A desátý černý kůn Ostrov pokladů dokončen taktéž nebyl, byť vše nasvědčuje tomu, že se na hře stále pracuje.

6. Space Patrol
Autoři: Dream Cinema | Web: dreamcinema.cz | Žánr: akční | Datum vydání: Q1/2004
Již v brzké době se dokončení dočká vesmírná akce se strategickými prvky Space Patrol od týmu Dream Cinema. Ta se objevila již v minulém seznamu – a o jejím znovuzařazení rozhodly jednak výtečné nové zveřejněné screenshoty, jednak fakt, že se – na rozdíl od největší konkurence v podobě Space Droids 3D – již evidentně blíží dokončení a každou chvíli by se měla objevit její plná verze. Space Patrol nabízí originální herní systém, obrovské množství bojových i speciálních misí, řadu zbraní, různorodé nepřátele, zajímavý příběh, ale hlavně: chytlavou hratelnost. Navíc vzhledem ke všeobecně obřímu rozsahu hra vydrží pěkných pár hodin a variabilita jejích prvků zajistí, že se hned tak neomrzí. O skvělém grafickém zpracování už řeč byla, přesto se nelze ještě jednou nezastavit u trojrozměrné grafiky nabízející skvělé vizuální zážitky ve spolupráci s efektními efekty (pěkné spojení, což? :o). Již nyní je možné si na GameStar speciálu vyzkoušet rozsáhlou Trial verzi, brzy by pak měla ve spolupráci s tímto časopisem spatřit světlo světa i verze finální.

Space Patrol Space Patrol Space Patrol

7. Codename UNITRA
Autoři: Real & Motyca | Web: cu.realmotyca.sk | Žánr: akční | Datum vydání: N/A
Ačkoliv to bylo minule avizováno, je fakt, že jsme se se zařazením Codename UNITRA do nejočekávanějších titulů roku 2003 poněkud ukvapili. Ne že by si to tento slovenský projekt zkušeného týmu Real & Motyca nezasloužil – jen byl v té době ještě teprve na začátku svého vývoje a vzhledem k jeho rozsahu a ambicím bylo v zásadě nemožné, aby byl do konce roku dokončen. Od té doby se mnoho nových informací nevynořilo, práce na hře však výrazně pokročily a je o poznání pravděpodobnější, že se letos konečně dočkají svého završení. Codename: UNITRA bude atmosférická akce se silným příběhem. Poběží na vlastním enginu, jehož schopnosti lze posoudit z prvních screenshotů. Děj se bude odehrávat v 60. letech 21. století, hráč dostane do ruky ženu – kyborga. Zpestřením bude možnost používat různý cyberware, možná podobně jako v Deus Ex od Warrena Spectora. Audiovizualita bude silně ovlivněna japonským manga stylem kresby. Na co se těšit rozhodně je, doufáme jen, že nebudeme muset podobná slova opakovat ještě příští rok…

UNITRA UNITRA UNITRA

8. Dr. Bohuš
Autoři: Local Studio | Web: localstudio.tk | Žánr: adventure | Datum vydání: březen/duben 2004
Jednou z nejlépe vypadajících chystaných freeware adventur je určitě Dr. Bohuš, bohužel poslední projekt dvoučlenného Local Studia, jež na dobu po jeho dokončení plánuje svůj odchod z vývojářské scény. Jako rozlučka bude ovšem Dr. Bohuš výtečný: nabídne trojrozměrnou renderovanou grafiku s realistickými texturami, jejíž kvality lze obdivovat na prvních vypuštěných screenshotech, věrně animované postavy, ale především – zajímavý příběh. Ten se bude točit okolo prazvláštní epidemie, která schvacuje celý svět, ale nikdo proti ní nic nepodniká. Podivné. Hlavní hrdina se bude snažit tomu přijít na kloub, než se mu to podaří, bude ale muset několik hodin poctivě pátrat v několika desítkách lokací, sbírat a kombinovat řadu předmětů a promluvit si s velkým počtem postav. Po stránce hratelnosti se žádný odklon od standardu adventure žánru neplánuje. Za zmínku stojí fakt, že podobně jako u 5 kouzelných amuletů i Dr. Bohuše rozeběhne engine Wintermute českého programátora Mnemonica.

Dr. Bohuš Dr. Bohuš Dr. Bohuš

9. Los Piratos
Autoři: Calimero Industries | Web: volny.cz/the_p | Žánr: akční adventure | Datum vydání: N/A
Každým dnem a každou aktualizací domovské stránky čím dál tím lépe vypadá projekt Los Piratos od nepříliš známého týmu Calimero Industries. Půjde o jednu z nejkomplexnějších amatérských her vůbec. Hráč se bude moci stát obchodníkem, vojákem, korzárem, pirátem či pašerákem v karibských mořích přibližně v období 17. století. Atraktivní námět by měl být doplněn variabilní hratelností s řadou možností, kterak přijít k penězům, moci a slávě. Celá hra bude – jak naznačují první screenshoty – zpracována kompletně ve 3D, nabídne ostrovy, moře s efekty vln, též různé druhy počasí (zda včetně divoké bouře není zatím jasné) a další vizuální vymoženosti. Zatím není k mání hratelná verze, která by ukázala, jak daleko ve zpracovávání rozhodně velmi ambiciózního a velkolepého design documentu autoři jsou, nicméně i pokud by se jim podařilo zrealizovat méně než polovinu toho, co na svých stránkách slibují, jednalo by se o horkého kandidáta na nejlepší hru roku. Pirátskou vlajku vzhůru!

Los Piratos Los Piratos Los Piratos

10. Victorian Flyers
Autoři: Zone Interactive | Web: zoneinteractive.wz.cz | Žánr: závodní | Datum vydání: N/A
Stejně jako loni i letos přidáváme do seznamu nejočekávanějších titulů i jednu čistokrevnou hru závodní. Snad její osud nebude podobně smutný, jako tomu bylo u očekávaných motorek Club 50. Victorian Flyers jsou projektem týmu Zone Interactive. Půjde o závodní hru situovanou do atmosférického prostředí viktoriánské Anglie, kde bohatí zástupci vyšších vrstev soutěží na vlastnoručně sestavených strojích verneovské poetiky v řadě různých prostředí. Ta by měla být vymodelována ve 3D – a první obrázky nasvědčují tomu, že velmi detailně a věrně. Hlavním trumfem hry ale pochopitelně nebude vizuální zpracování, nýbrž chytlavá hratelnost, množství módů, v nichž bude možné závodit, a atmosféra navozená stylizovanou grafikou, hudbou a prostředím. Pokud všechno vyjde tak, jak má a jak slibují autoři na své homepage, vypadá to, že se dočkáme jedné z nejstylovějších a nejzábavnějších závodních freewarovek všech dob.

Victorian Flyers Victorian Flyers Victorian Flyers

Stádo černých koní

Výčet deseti nejočekávanějších her samozřejmě zdaleka nemůže postihnout všechno, co se na české amatérské scéně kutí. Řada dalších projektů je v příliš raném stavu, aby bylo možné o jejich kvalitách říci něco určitého, ale má potenciál do boje o nejlepší hry roku promluvit, řada jich nevypadá na pohled tak atraktivně, ale dočká se dokončení a třeba příjemně překvapí. Pojďme si projít několik dalších pozornosti hodných chystaných freeher.
Adventurní žánr se zřejmě dočká hned několika výtečných titulů. Vedle těch zmíněných už v samotném článku, jde určitě o Agenta Vidláka od týmu Metrix Software – původně nevábně vypadající hra se stále zlepšuje a bude zajímavé sledovat její vývoj. Dále je nutné počítač s dalšími díly série Život Není Krásný. Oficiálně potvrzena byla zatím – logicky – jen pětka, ale dost možná se v průběhu roku 2004 dočkáme rovnou i šestého dílu. Dále je tu Playboy 2003, potenciální konkurence pro letošní jedničku Mr. Typer, pokračování hororové Jízdy smrti, nebo očekávaná akční adventura Ostrov pokladů - a zapomenout nesmíme ani na tajný projekt kolegů ze serveru Freehry.cz.
Mezi akčními tituly by mohl vyniknout Sub Hunter 5 - rozhoupou-li se Sgames definitivně k jeho tvorbě. Ne-li, zřejmě se od nich dočkám neméně nadějné strategie. Pole akcí bude ale celkově značně přehuštěné – jsou tu dva projekty zkušeného Albisoftu, kde jen nedostatek informací a screenshotů zabránil přítomnosti v desítce nejlepších, s největší pravděpodobností se 3D akce dočkáme i od týmu Reload Games, zapomenout nelze na Nelítostný souboj, na němž pilně pracuje Otych Software. A to není zdaleka vše – za zmínku stojí Sektor XIV 2 od Tatka, Only Fire 2 od 3D Games, URNA od SchTurMu, či vesmírné Space Droids 3D (budou-li konečně dokončeny…).
Z dalších žánrů se možná dočkáme RPG kvality v podobě Wizardry 6 remaku v enginu Lost Hero, SubQuestu 2 od Silver Eye Software či trojrozměrného RPGčka od týmu Vampyre Software. Chystají se nadějné manažery - F1 Manager, jenž hráče zavede do světa nejrychlejších závodních vozů, či dva zajímavé manažery hokejové Hockey Manager 2004 a Czech Hockey Manager 2004. Mezi závodními hrami by mohl vyniknout projekt Illegal Cars slovenského týmu Fast Development, mezi strategiemi pak pro změnu dva projekty týmu Eco City Software Productions - Games Giant a Business Giant 2: Commercial War.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz