Listopadové textovky - Zloděj, Indi a Fuckstory 4

  12:00aktualizováno  8. února 2005 10:47
Jak ten čas letí, že? Už je tu zase další díl seriálu o textovkách, tentokrát opět s několika zajímavými novinkami z nichž asi největší je nový rozjezd Textovkářova ráje. Také se dozvíte o slovenské textovce Zloděj, slovenské indiánské HTML textové gamese Indi nebo připravovaném čtvrtém díle FuckStory: Fuckulta...

Zima je tady. Holky chodí nabalené v tolika vrstvách, že jejich vnady jsou nám skryty, což rozhodně dobře není. Venku není téměř nic krásného, a tak nám nezbývá než sedět u pece či u PéCé... Pro příznivce druhé varianty jsou určeny následující řádky:
... měsíc utekl jako H2O a je tu zase další díl našeho seriálu. Tentokrát se budeme bavit o listopadovém světě textovek, těšte se. Dozvíte se nejen o tom, že portál Textovkářův ráj ožil z polomrtvých, že nejspíše vyjde FuckStory 4, kterou bude dělat povídkář říkající si The Pretender, ale určitě vás zaujme i povedená slovenská textovka Zloděj s jedním povedeným zlodějem v hlavní roli.

Textovkářův ráj

Nový design textovky.cz Myslím si, že mnoho z vás - příznivců textových her, už to ví. Amatérský web o textovkách - Textovkářův ráj (www.textovky.cz) získal během listopadu nové aranžmá, díky němuž má konečně důstojný vzhled odpovídající jeho kvalitám. Web si to rozhodně zasloužil, vždyť existuje již osm let a poslední dobou tak trochu chátral po aktualizační stránce. 
Nový design běží na United Nuke (http://united-nuke.openland.cz) a kromě starých funkcí a možností přibylo i několik novinek, jako například registrace návštěvníků webu. Ankety jsou umístěny hned na úvodní stránce, stejně jako odkazy na naposledy přidané soubory (samotné textovky i další software s nimi související). Většina textů vychází ve formě článků (vzhledem k tomu, že United Nuke je redakční systém) a konečně to vypadá, že se Textovkářův ráj dočká i častějších aktualizací, což je dobře, protože komunita lidí tvořících textovky už pomalu přemýšlela o vytvoření vlastního webu.
Hlavní slovo na webu mají Buffy, který ho před osmi lety založil a Sharki - člověk, který má značný podíl na aktuálním rozvoji portálu.

Indi (od Johnyho) Download (223 kB)

Indi Slunce, které ještě před několika hodinami bylo nad indiánskou vesnicí, zapadalo za horizont, přesto pálilo, jako by tomu neměl být konec. Byl to jen klam, konec nastal. Romantika tehdejších časů jednoho dne zmizela společně se sluncem a už se nikdy ve své pravé a existující síle neobjevila. Zůstaly jen vzpomínky a hromada knížek, filmů i počítačových her ze světa indiánů. Lov bisonů, stany, skalpy a specifický způsob života tu tedy s námi díky nim vlastně zůstávají napořád, což není na škodu, protože svoje kouzlo indiáni mají i pro dnešní mladou generaci, ale téma musí být dobře zpracováno. To se ovšem, dle mého názoru, autorovi této hry moc nepovedlo.
Indi je další z řady nepříliš povedených HTML textovek, které asi nikdo dobrovolně hrát nebude. Leda, že by jste byli velkými příznivci indiánek, smrtelnou nudou nevěděli, co dělat a dokázali by jste se bavit u hry, která vám téměř nic nedá.
Vtělíte se v ní do role 14 letého indiána, váš otec je náčelník kmene Siksiků. Žijete mezi velkými kanadskými jezery a řešíte různé problémy od setkání s vlkem, mordování s jiným kmenem nebo zachraňování zajatého otce.
Co potěší je přítomnost různých obrázků dokreslujících samotnou hru. Věřím, že někomu se hra líbit může, mě osobně nezaujala, ale každý má jiný vkus...

Zloděj (od Klokyho) Download (41 kB)

Zloděj Zloděj je zajímavá slovenská textovka od Klokyho postavená na Text Game Engine od FOXe, který je mimochodem znám také jako tvůrce různých textovek všeho druhu, ale o něm a jeho tvorbě někdy jindy. Nyní se věnujme samotné gamese Zloděj. V té se vžijete do role mladého člověka, jehož morálka je zvrácena tak, že porušuje zákon. Náš hlavní hrdina totiž přepadá lidi na ulici, krade a loupí, kde se dá. A jak sami uznáte, to není zrovna typ člověka, kterého společnost uznává. Ale ať se vám to zdá jakkoliv pohoršující a odsouzeníhodné, chtěl bych na jeho obhajobu říci, že měl těžké dětství - už jeho otec byl zlodějem, ale při jedné z krádeží byl postřelen a zemřel v nemocnici. Matka byla nezaměstnaná, nezvládala se starat o našeho hlavního hrdinu a jeho šest sourozenců, zbláznila se a on chudák skončil v dětském domově (sourozenci sice také, ale každý někde jinde). Jenže tím to neskončilo. Škola, málo přátel a kopance od života. Ten poslední přišel v osmnácti, když ho vyhodili z dětského domova s vysvětlením, že už je zletilý a stát ho živit nebude. A tak se náš hrdina rozhodne stát se zlodějem a pomstít otce. Ambice nemá vůbec malé, chce se vyvíjet od malého zlodějíčka až ve velikého mafiána...
Osobně si myslím, že Zloděj je druh textovky, jež může zaujmout širokou masu lidí a to i přesto, že je místy velmi brutální a má pohoršující charakter.
Zloděj není první hra s touto tématikou. Dokonce existuje adventura The Clue (přeložená i do češtiny), kde jde v podstatě o to samé. Existuje také stará francouzská textovka Alert (běžící v angličtině) pro ZX Spectrum, kde jste byli šéfy zlodějského gangu a vaším úkolem bylo nakrást, co nejvíce peněz...
I když jsem několik podobných her vyjmenoval, neznamená to, že by jich existovalo příliš mnoho. Spíše naopak a tak je Zloděj počinem, který si zřejmě na svého dalšího slovenského nebo českého brášku nějaký čas počká.

FuckStory 4: Fuckulta (od Paranoia - The Pretender Company)

Příběhy teenagera Čeňka, který nenávidí vzdělávací instituce a miluje krásné dívky, bude mít možná další pokračování. Člověk, říkající si The Pretender, se totiž nedávno domluvil s autorem FS1 - FS3 a rozhodl se, že vytvoří čtvrtý díl této kultovní série. The Pretender je autorem povedených veselých anti-školních povídek Střední nápravná 1&2 (dvojka je k vidění i přečtení na http://ftipy.wz.cz) a tak se bude nejspíše na co těšit.

A o co půjde? Nyní cituji slova z Pretenderova návrhu: 
"Čtvrtý díl bude rozdělen opět na dva dny. Ten první budete trávit studiem (tedy vámi) ve škole a druhý pojedete na „školní výlet“ s vaší děkankou. Ta totiž zatoužila po nových prsech... Ještě nechápete? Držte si klobouky, zapněte si poklopce – vyrážíme.
Zavedu vás na americkou fakultu, na kterou jste se dostal díky stipendiu za nadprůměrně tělesné výkony. Vzhledem k tomu, že se na vysoké škole nemusíte až tak moc učit, může si škola dovolit občas absolvovat nějaký ten výlet či exkurzi. Jako dneska... Dnes totiž s ošklivou děkankou navštívíte Silicon valley, která se rozprostírá hned vedle Údolí sviní. Tu jste už ale ostatně navštívil již před nástupem do školy. Kde jsou ty doby, kdy jste si zuby čistili pilníkem. Dnes oslňujete oplzlé důchodkyně blýskavým úsměvem z porcelánových zubů a na vaší hrudi se mohutně převalují silikonové implantáty, které sice u všech ostatních budí živý zájem, ale vaše děkanka by vás díky tomu ve škole nejraději neviděla. A nebo viděla, ale něco (nebo lépe řečeno někoho) za to chce."
Oficiální stránky prvních třech dílů FuckStory najdete na http://fuckstory.lunet.sk.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Rozhovor s Danielem Viktorinem

Rozhovor - Daniel Viktorin

O chystaných projektech, prodejích shareware her na našem trhu i nové online hře jsme si povídali s naším bývalým...

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz