Gamecode – server pro vývojáře

  12:00aktualizováno  10. září 2004 4:32
Po pádu projektu vývojářského sdružení Cz-one se jeho zakladatel, Short z týmu Sgames, rozhodl překopat jeho koncepci a spustit Gamecode, jenž nabízí služby v mnohém podobné a přece jiné. Více již v našem rozhovoru.

Nedávno jste si v PH žurnálu mohli přečíst oznámení o spuštění serveru pro vývojáře Gamecode. Jedná se o velmi zajímavý a ambiciózní projekt, a tak jsme neváhali vyzpovídat jednoho z jeho zakladatelů a zároveň bývalého šéfa neúspěšného pokusu jménem Cz-one, Aleše Krátkého alias Shorta z týmu Sgames (od nichž vám shodou okolností dnes přinášíme i plnou hru Sub Hunter 4).

GameCode Čtenáři už tě znají ze dvou dřívějších rozhovorů, takže první otázku budeme směřovat rovnou k tomu, co nás dnes zajímá. Jaké byly příčiny pádu slibně se rozvíjejícího projektu CZ-ONE?
Takže: projekt Cz-one měl pár dobrých nápadů, ale bohužel taky velké množství těch špatných, to přiznávám.
Na jednu stranu bylo fajn, že o vás jako teamu někdo napsal do papírového časopisu, dal vam hosting a mejla, ale na druhou bylo neúnosné, co za to chtěl... jméno cz-one ve hře a stránky ve stejném designu a spousta dalšího...
Když tak nad tím uvažuji, ani se nedivím, že to padlo... a vlastně toho ani nelituji, ba naopak.

Jak nyní, s odstupem času, CZ-ONE hodnotíš? Co z toho, co sis předsevzal, se povedlo splnit, co naopak krachlo?
Našetěstí krachlo to vše špatné (povinný design, jméno cz-one ve hrách a na stránkach) a zůstalo jen to dobré (hosting, články v časopise GameStar, fórum atd.). Měl jsem hodně plánů a předsevzetí, ale bohužel (nebo spíše bohudík) se mi je tam nepodařilo realizovat...
Celkově uznávám, že cz-one bylo – jak tvrdilo hodně lidí – špatně vymyšleno (měli pravdu :). Ale díky němu vznikl projekt můj, ale i dalších lidí, pod názvem Gamecode.cz.

Kdy jsi začal připravovat projekt Gamecode? Kdo další se na jeho vzniku podílel?
Projekt Gamecode se začal klubat v období, kdy už bylo jasné, že cz-one nemá šanci a že ho nezachrání ani svěcená voda z Hollywoodu :). Přesněji řečeno asi v té chvíli, kdy začaly byt problémy s paříme.cz a cz-one - a prostě to šlo celé nějak do kytek.
Na vzniku tohoto projektu se podíleli celkem 4 lidé - sgames, kevinekss, hardcabb a dandy.

V čem se Gamecode liší od CZ-ONE – jedná se o přímého pokračovatele, jen pod jiným názvem, nebo o výrazněji odlišný projekt?
Tuto otázku jsem čekal. Gamecode je něco úplně jiného a NEMÁ s cz-one absolutně nic společného... Hodně lidí to má ještě ve své špatné vzpomínce, tak bych nerad aby se to pletlo. Jediné, co jsme udělali, je to, že jsme převedli hostingy teamů z cz-one na Gamecode, aby nepřišli o data a adresu. Tu teď mají ve formě team.gamecode.cz. Prostě je to něco úplně jiného, jinak zaměřené, jiný obsah , nový koncept. Snad vše se změnilo k lepšímu.

Co všechno nabízí Gamecode amatérským vývojářům – co garantujete, co naopak od nich samotných vyžadujete?
Gamecode nabízí vývojářským teamum zdarma hosting na team.gamecode.cz, mejl, píšeme o členech v GameStaru... to je tak asi to hlavní, jinak chystáme soutěže o předplatné Score a GS a jiné věci.
A co za to chceme? Vůbec nic... teamy nemají u nás žádné povinnosti jako je povinný design, logo, reklama atd., prostě nic (krom warezu).

GameCode Na jaké úrovni je vaše spolupráce s časopisem GameStar a dalšími médii?
S GameStarem je to opravdu velmi dobré, píšeme pro ně každý měsíc do jejich pravidelné sekce o freeware hrách vždy 2 preview, recenze a profil jednoho teamu. Ti také přislíbili sponzorování soutěže, stejně jako Score.

Gamecode se též chystá vyhlásit vlastní soutěž o nejlepší hru. Myslíš, že to má své opodstatnění v konkurenci Joysticku Českých her? Jaký je smysl soutěže, podmínky, kdy bude vyhlášena a jak budou odměněni vítězové?
Ano, je to tak, je to sice jen v plánu, protože Gamecode jede teprve 9 dní a hodně lidí o tom vůbec neví. Joystick CH je dobrá věc, ale je pravda, že v něm "obyčejné" hry nemají šanci. A protože Gamecode je zaměřeno na pomoc začínajícím ale i pokročilým :), tak chceme udělat vlastní soutěž, kde by měli i oni šanci. Smysl je tím pádem jasný. Soutěživý boj mezi těmi, co nejsou tak profi jako třeba Anakreon nebo Hippo Games.
Soutěž chystáme vyhlásit zřejmě na Nový rok a ceny – zatím máme věci od Score a GameStaru :) jak jinak :) ale věříme, že se sežene ještě spousta dalších lidí a firem, co by chtěli podpořit vývojáře... snad.

Jaké jsou vaše vztahy s dalšími podobnými projekty – České hry, Joynet, Euro-dev.net? Znáte se navzájem, spolupracujete spolu, nebo na tomto poli panuje tvrdá konkurence? :o)
Heh, zákeřná otázka… :)
S Českými hrami (jak možná mnozí ví) jsme na tom nebyli nejlépe, ale to je za náma, veškerá nevraživost je pryč a myslím si, že minimálně z naší strany je to v pohodě .
Joynet sice znám, ale podle mě nic velkého, brzy se na to zapomene.
Euro-dev, no o tomto projektu jsem už něco slyšel, ale jsem si téměř jist, že to skončí podobně jako cz-one, každý by tam mluvil jinou řečí atd., takový projekt nejde zvládat - to si myslím :).

Chceš ještě něco dodat ke Gamecode nebo vzkázat čtenářům PH?
Jistě: prvně bych rád pozval všechny lidi, co se zajímají o tvorbu her, grafiky, zvuků, hudby atd.. do her ať neváhají a zaskočí na www.gamecode.cz podělit se třebas na foru o nějaké to info nebo počíst nějaký článek, a pokud by jakýkoliv team měl zájem hostovat u nás zcela zdarma a dostat se tak do časáku, ať se ozve na admin@gamecode.cz.
A jinak ať lidi pořád chodí na PH, je to tu supr, a vývojářům: tvořte, tvořte, ať je o Vánocích co hrát ;).

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Rozhovor s Danielem Viktorinem

Rozhovor - Daniel Viktorin

O chystaných projektech, prodejích shareware her na našem trhu i nové online hře jsme si povídali s naším bývalým...

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Najdete na iDNES.cz