Freeware hry roku 2003 – část první

  12:00aktualizováno  10. září 4:08
Server Plné hry.cz se rozhodl ocenit nejlepší volně šířitelné hry uplynulého roku. Chcete vědět, jaké adventury, akce, arkády či strategie byly za posledních 12 měsíců nejlepší? Čtěte v první části vyhlášení věnované zahraničním projektům.

Na začátek by se slušelo říci, jakou metodikou jsme hry hodnotili. Předně: do vyhlášení byly zařazeny pouze a výhradně hry, jež vyšly na serveru PlnéHry.cz v období 1. 1. – 31. 12. 2003. Roli tedy nehrálo datum vydání samotné hry, ale datum vydání na PH (pro zjednodušení). Hry jsme dále rozdělili na zahraniční a české + slovenské (ne že by ty druhé byly o něco horší, ale proč nedopřát domácím vývojářům vlastní vyhlášení?). V každé oblasti jsme pak vyhlásili nejlepší hry v žánrových kategoriích, do nichž jsou hry na PH děleny, tedy adventure, akční, arkády, automatovky, logické, dungeony a rpg, sportovní, strategie a simulátory. Hodnocení probíhalo tak, že nejprve byly určeny desetičlenné nominace pro každou kategorii, načež každý ze čtveřice redaktorů ve složení Tomus, Agile, Kevinekss a Short vybral pro jednotlivé žánrové škatulky vždy trojici, kterou považoval za nejlepší – první hra si připsala 3 body, druhá 2 a třetí 1 bod. Po sečtení bodů od jednotlivých hlasujících vykrystalizovalo pořadí. Při rovnosti bodů bylo uplatněno pravidlo, že výše se umístí hra, jež získala větší počet "vítězství" u jednotlivých redaktorů, tedy pokud nějaká dostala od jednoho 3 a od jiného 1 bod, umístila se před hrou, která si připsala dvakrát body 2. Ke každé hře jsme vám přichystali stručný komentář a odkaz na stránku, kde je přístupná ke stažení. Ale teď už honem na výsledky, které stejně každého zajímají nejvíce…

Adventure

1. Quest for Glory 4 ½ (8 bodů)
Vítězství v kategorii adventur, jež zdaleka není tak mrtvá, jak se někteří zaslepenci domnívají, si vybojovala jedna z mnoha fanouškovských her vzniklých na základě nostalgie po starých dobrých časech Sierry On-line a Lucas Arts. Quest for Glory 4 ½ je plnohodnotným mezidílem ve vůbec nejlepší questové sérii Sierry, která vyniká především dovednou kombinací adventurních a RPG prvků. Ty se najdou i zde, navíc je tu zčásti původní a zčásti domalovaná, vždy však líbezná kreslená grafika a pěkná hudba.
Stáhnout hru Quest for Glory 4 1/2

2. King's Quest II+ VGA (7 bodů)
Jen velice těsně za Quest for Glory 4 ½ skončil další sierrácký remake – tentokrát jde o druhý počin bývalé firmičky Tierra (dnes se jmenuje AGDInteractive) . Ta vzala starý King's Quest 2 a z gruntu ho předělala – jednak do úchvatné VGA grafiky, jednak upravila i neladící části příběhu a některé zbytečně obtížné či nelogické úkoly a dialogy. Hra má navíc výtečnou hudbu a je možné si k ní stáhnout dokonce soubor s namluvením.
Stáhnout hru King's Quest 2 VGA

3. 5 Days A Stranger (3 body)
S velkým odstupem se na vítěznou dvojici dívá hororová detektivka 5 Days A Stranger od zkušeného autora Yahtzeeho. Jde o stylový příběh lupiče-gentlemana a jednoho starého domu se strašlivým tajemstvím, jež se klube na povrch. Vynikající game-design a silná atmosféra nahrazují nedostatky v grafice a ozvučení.
Stáhnout hru 5 Days A Stranger

4. – 5. The Breakdown
4. – 5. The New Adventures of Zak McKracken (2 body)

Shodně po dvou bodech získaly dvě velmi vydařené adventury. The Breakdown ohromí především audiovizuálním zpracováním, které je na úrovni komerčních her jako Runaway. Příběh je též vtipný a celá hra je vynikající, byť poněkud kratší.
The New Adventures of Zak McKracken je pro změnu fanouškovským pokračováním adventury Zak McKracken od Lucas Arts. Hra je vytvořena přesně ve stylu originálu a nabízí dlouhý a zábavný příběh s překvapením na závěr.
Stáhnout hru The Breakdown | Stáhnout hru The New Adventures of Zak McKracken

6. – 7. Cubert Badbone, P.I.
6. – 7. Out of Order (1 bod)

Do pořadí pak zasáhly i černobílá parodie na detektivní příběhy Cubert Badbone, Private Investigator a dlouhé a propracované sci-fi dobrodružství s vynikajícím zpracováním Out of Order.
Stáhnout hru Cuber Badbone, P.I. | Stáhnout hru Out of Order

bez bodu skončily: Conspiracy of Songo, The Uncertainty Machine, Night of a Hermit

Akční

1. Jetz Fusion (7 bodů, 2x vítězný)
O malý kousíček, ale nakonec přece – vítězný vavřín v akční kategorii si odnáší Jetz Fusion. Nenápadná, ale o to zábavnější hra je v podstatě klonem GTA, pouze viděném pohledem z boku. Hráč plní ve třech městech různé zábavné a variabilní úkoly, bojuje s policií i různými gangy, závodí, bombarduje panelové domy a výtečně se baví. Grafika je možná trochu infantilní, ale též neurazí, stejně jako výtečná hudba.
Stáhnout hru Jetz Fusion

2. Moorhuhn X (7 bodů, 1x vítězný)
Jen těsně vítězství uniklo zatím poslednímu titulu ve snad nikdy nekončící sérii lovů na slepice, jež vytvořily jeden z nejpočetnějších subžánrů v rámci volně šířitelných her. Moorhuhn X jde plně ve stopách svých předchůdců, nabízí opět nové prostředí, minutu a půl na to sestřelit co největší počet slepic – a obrovskou spoustu fintiček, kterak lze přijít k vyššímu počtu bodů. Dokonalé audiovizuální zpracování je u Phenomedia AG samozřejmostí.
Stáhnout hru Moorhuhn X

3. Acid Arena Turbo (3 body, 1x vítězná)
Acid Arena Turbo je jedním z projektů, které byly vytvořeny v Quake II enginu jako volně šířitelné akční hry. Jedná se o docela propracovanou a zejména vizuálně velice atraktivní střílečku, která nenechá spát žádného fanouška her od iD Software. Pro ty, kterým nevadí větší velikost, je to jasná volba.
Stáhnout hru Acid Arena Turbo

4. Worm Wars 3 (3 body)
O malý kousek na čtvrtém místě nakonec skončila nenápadná hra Worm Wars. Její poslední pokračování nabídlo sice možná trochu primitivní zpracování, ale vysokou míru hratelnosti. Červíci se nezdají!
Stáhnout hru Worm Wars 3

5. – 6. Code Red
5. – 6. Napalm Bomber (2 body)

O páté místo se podělila dvojice Code Red a Napalm Bomber. První jmenovaná je další z akcí vytvořených na základě Quake II enginu, nabízející singleplayer na několik hodin a slušnou multiplayerovou část. Můžeme jen doporučit.
Napalm Bomber je pak – jak již název napovídá – jednou z variací na nesmrtelného Dynablastera, potažmo Bombermana. Tentokrát ve 3D a se spektakulárními efekty, byť hratelností na původní předlohu možná malinko ztrácí.
Stáhnout hru Code Red | Stáhnout hru Napalm Bomber

bez bodu skončily: AfterBurner 3D, Ballerburg, Death Illustrated, GunViper

Arcade

1. Pekka Kanna 2 (8 bodů)
Pekka Kanna 2 je zástupcem žánru nejryzejších plošinovek, platformovek, skákaček, či jak jinak lze tento pražánr nazvat. Pohled zboku, roztomilá postavička hlavního hrdiny, a spousta úrovní k proskákání, vyhnutí se nepřátelům či jejich bryskní likvidace – a výtečné grafické zpracování, které možná nepotěší 3D fanatiky, ale je bezpochyby precizní a pěkné. Pekka Kanna 2 je hra možná trochu nenápadná, ale po všech stránkách dotažená a výtečně hratelná – a to je rozhodující.
Stáhnout hru Pekka Kanna 2

2. Moorfrosch (7 bodů)
Ani v arkádové kategorii Phenomedia AG nedosáhla na první příčku, byť k ní měla opět velice blízko. Žabákova dobrodružství v podobě hry Moorfrosch však nakonec zůstala poražena, přestože o klonu klasiky Frogger, v němž hráč ovládá žabáka a vyhýbá se různým nebezpečenstvím, nelze s čistým svědomím říci prakticky nic špatného. I když – slepičky jsou slepičky…
Stáhnout hru Moorfrosch

3. Sven Zwo (5 bodů)
Pokračování slavné lehce erotické arkády si získalo opět velkou řadu fanoušků. Vrací se na první pohled nevinně vyhlížející beránek Sven – a chce si opět užít s co nejvíce ovečkami. Jméno Phenomedia AG v titulcích naznačuje, že hra bude výtečně zpracována i audiovizuálně – a skutečně tomu tak je.
Stáhnout hru Sven Zwo

4. Schnecken Trainer (2 body)
I další místo v pořadí patří elitní německé firmě. Tentokrát jde o hru Schnecken Trainer, která předcházela poslednímu Moorhuhnu. Principiálně je stejná, jen obětí hráčových agresivních choutek se stávají hlemýždi.
Stáhnout hru Schnecken Trainer

5. – 6. Monster Frenzy
5. – 6. Invasion (1 bod)

Čestný jeden bod si připsala dvojice překvapení v podobě Monster Frenzy a Invasion. Monster Frenzy je lehce infantilní, ale neuvěřitelně zábavnou hříčkou, v níž hráč musí krmit příšery, jež se usadili v jeho jezeře, správnými druhy ovoce.Invasion je pak variací na klasické hry z osmibitů.
Stáhnout hru Monster Frenzy | Stáhnout hru Invasion

bez bodu skončily: Fuel Depot 3D, Frontal Assault, Blazing Trails, Giddy 3

Logické

1. Ta-Ta Mahatta (6 bodů)
Kategorie logických her byla tentokrát velice vyrovnaná, možná i proto, že žádná hra příliš výrazně nevyčnívala nad ostatní. Objevily se originální náměty, ale povětšinou je pohřbilo slabší zpracování. Vítězná Ta-Ta Mahatta zaujme už svým názvem, nabízí navíc taktéž poměrně novátorský koncept a dobré audiovizuální zpracování. Ostatně – přesvědčit se o tom může každý sám…
Stáhnout hru Ta-Ta Mahatta

2. – 3. Nuclear Nibble 3D
2. – 3. Roadies (5 bodů)

Vyrovnanost logické kategorie dokumentuje i nutnost udělit hned dvě druhá místa. Dokonale shodný počet bodů si totiž získalo jednak přepracování klasiky Nibble do trojrozměrného prostoru v podobě Nuclear Nibbles 3D, jednak hra Roadies, která si bere na paškál klasiku Lemmings a zpracovává ji způsobem sobě vlastním. Stáhnout hru Nuclear Nibble 3D | Stáhnout hru Roadies

4. Enigma (3 body)
Až čtvrté místo si nakonec odnesla Enigma, přepracování skvělé klasiky logických rychlíků jménem Oxyd Magnum. Chytlavý a originální koncept a celých 141 úrovní zajišťují zábavu na hodně dlouhou dobu.
Stáhnout hru Enigma

5. Tokkobot DX (2 body, 1x druhý)
Tokkobot DX je velice originální titul, který mixuje Tetris a logické hry typu Lemmings. K tomu je třeba připočíst výtečné audiovizuální provedení a velký počet úrovní s rostoucí obtížností.
Stáhnout hru Tokkobot DX

6. Gerbera Quarry (2 body)
Šestá příčka patří zajímavým hrátkám s roboty v podobě originální a docela pěkně zpracované hry Gerbera Quarry.
Stáhnout hru Gerbera Quarry

7. Smash (1 bod)
Konečně symbolický jeden bod si vybojoval logický rychlík Smash, který disponuje zejména velice pěknou grafikou.
Stáhnout hru Smash

bez bodu skončily: Insults of Monkey Island, Bikini Blackjack, Amju

RPG/Dungeony

1. ShadowFlare (12 bodů)
Vítěz nepříliš obsazené RPG kategorie byl už dopředu v podstatě jasný a očekávání se potvrdila na sto procent. ShadowFlare je svým zpracováním na úrovni komerčních titulů, jedná se o akční RPGčko ne nepodobné Diablu, které výtečně vypadá, ještě lépe se hraje – a těm, kteří překousnou na volně šířitelnou hru přece jen poněkud nestandardní velikostm, nabídne mnoho hodin zábavy. Zkrátka a dobře – jasné první místo.
Stáhnout hru ShadowFlare

2. Ahriman's Prophecy (7 bodů)
Ahriman's Prophecy je jednou z nejdelších a nejlepších her, kterým dal vzniknout program RPG Maker. Nabízí hratelnost na několik desítek hodin, zábavný vývoj postavy, zajímavý příběh – a též velice slušné grafické zpracování, byť jde pouze o top-down pohled, k tomu všemu složený ze čtvercových kostek prostředí.
Stáhnout hru Ahriman's Prophecy

3. Dungeon Master Java (5 bodů)
Až na třetím místě nakonec v kategorii RPG skončil titul se slavným jménem v názvu – Dungeon Master Java. Jde o fanouškovský titul postavený na herním systému původní klasiky z roku 1986, avšak s vlastními kobkami a nestvůrami a ve značně vylepšeném grafickém zpracování.
Stáhnout hru Dungeon Master Java

Simulátory

1. Truck Dismount (7 bodů, 2x vítězný)
Vítězství v kategorii simulátorů nakonec vybojoval titul, jenž se dá stěží popsat jinak než jako "lehce morbidní hračka". Jde v něm totiž o to získat co nejvíce bodů vhodným nastavením figuríny, kterou následně přejede nákladní automobil. Cení se způsobení co největšího poškození, podobně jako v předchozí hře stejného autora, Porratsturvat, kde pro změnu hadrový panák padal ze schodů. Možná, že Truck Dismount oproti svému předchůdci na zábavnosti malinko ztrácí, stále jde ale o výtečnou legraci.
Stáhnout hru Truck Dismount

2. Dunlop Drivers Cup (7 bodů, 1x vítězný)
Dunlop Drivers Cup je výtečně propracovanou reklamní závodní hrou. Nabízí sice jen jednu trať, ale zato poměrně dlouhou, propracovanou a výtečně vymodelovanou a otexturovanou. Prostředí je bohaté, dokonce se nabízí možnost několika různých cest. Škoda jen, že hra nenabízí multiplayer. Jinak se ovšem jedná o perfektní simulaci rallye závodů.
Stáhnout hru Dunlop Drivers Cup

3. Shoot (3 body)
Výtečný japonský minisimulátor nakonec obsadil v konečném hlasování třetí místo. Shoot je jedním z mála zástupců skutečně "simulátorů". Nabízí hráči možnost posadit se za kokpit letounu a rozdat si to kulometem či raketami s nepřáteli ve třech různých prostředích.
Stáhnout hru Shoot

4. – 5. Rural Racer
4. – 5. Racing Dynamics (2 body)

O čtvrté místo se podělily další dva závodní projekty. Rural Racer jsou flashové závody s roztomilým kresleným zpracováním, ale poněkud omezenou dobou hratelnosti. Přesto nejde vůbec o špatnou hru.
Racing Dynamics pak nabízí o poznání komplexnější závodní zážitek, ovšem fyzikální model těchto 3d závodů není zdaleka dokonalý a zlepšení by si zasloužila i 3D grafika. Naopak potěší větší počet tratí.
Stáhnout hru Rural Racer | Stáhnout hru Racing Dynamics

6. – 8. Light Driver
6. – 8. Eagle Lander 3D
6. – 8. Little Plane (1 bod)

Po bodu si připsaly slušně provedené trojrozměrné závody Light Driver a škatulce simulátorů věrné Eagle Lander 3D a Little Plane, kde se hráč setká s modely malých letadélek.
Stáhnout hru Light Driver | Stáhnout hru Eagle Lander 3D | Stáhnout hru Little Plane

bez bodu skončily: Fun Racer, Magic Racer

Sportovní

1. Pool'm Up (5 bodů)
Též kategorie sportovních titulů byla velice, velice dramatická. Vítězný vavřín si nakonec odnáší hra Pool'm Up, která simuluje sport poněkud hospodský – kulečník. Dělá to ale s grácií sobě vlastní – výtečné grafické zpracování, ale zejména hratelnost dělají čest autorům, kteří už mají na svědomí několik podobných titulů, jako například Dart'm Up (kde se pro změnu hrály šipky).
Stáhnout hru Pool'm Up

2. Cosmic Golf (4 body, 1x vítězný)
Cosmic Golf je originálním sportem budoucnosti. Hra se odehrává ve vesmíru, přitom počítá se zákony gravitace, což výrazně ztěžuje hru. Jedná se o velice propracovaný sportovní kousek, který navíc disponuje sice možná stereotypní, ale výtečně vyrobenou grafikou.
Stáhnout hru Cosmic Golf
 

3. Big BumpZ (4 body)
Big BumpZ také nespadá do kategorie zcela běžných sportů, přesto jde rozhodně o velmi zajímavý titul. Simuluje totiž wrestlingové zápasy – a nedělá to vůbec špatně, jak se přesvědčili i redaktoři PH, kteří pro něj hlasovali.
Stáhnout hru Big BumpZ

4. – 5. Boom Boom Volleyball
4. – 5. Stan Skates (3 body)

O čtvrté místo se podělila naprosto bezkonkurenčně zábavná variace na Arcade Volleyball od společnosti Miniclip, která je zajímavá výtečnou hratelností, grafikou a lehce erotickým podtextem, se skejtovací hrou Stan Skates, graficky taktéž pěkně provedenou, rychlou, možná dosti arkádovitou, ale velmi zábavnou.
Stáhnout hru Boom Boom Volleyball | Stáhnout hru Stan Skates

6. Skispringen (2 body, 1x druhé)
Skispringen se řadí mezi další skokanské simulace, tentokrát jde však o značně zlehčenou formu, neboť v hlavní roli jsou hospodářská zvířata, drůbež, konkrétně krocani. Je to ale zábava, a to se počítá.
Stáhnout hru Skispringen

7. Wimbledon Tennis Ace (2 body, 0x druhé)
Wimbledon Tennis Ace nepatří ke sportovním hrám, které by se daly nazvat simulacemi daného odvětví – je to ale velice zábavný arkádový tenis, což je také legitimní a – možná lepší než nepovedená simulace.
Stáhnout hru Wimbledon Tennis Ace

8. Limit Rush (1 bod)
Limit Rush je sport budoucnosti. Autoři se poněkud odvázali a vytvořili vlastní poměrně dosti agresivní odvětví. Trojrozměrné zpracování a dobrá hratelnost zajišťují dlouhodobou zábavu.
Stáhnout hru Limit Rush

bez bodu skončily: Elf Bowling 3, International Gnome Hurling

Strategie

1. Liquid War (10 bodů)
Jednou z nejchudších kategorií byla bohužel i naše oblíbená škatulka strategická. Vzhledem k naprostému nedostatku jakýchkoliv výraznějších titulů si vítězství nakonec těsně o bod odnesla Liquid War, poměrně originální, leč vizuálně nepříliš atraktivní hra s taktickými prvky. Ale hratelnost zůstává faktorem rozhodujícím a je pravda, že jí byla Liquid War obdařena velmi štědře.
Stáhnout hru Liquid War

2. Wodan: The Trial (9 bodů)
Na druhém místě pak skončila komplexní strategie Wodan: The Trial, sice dosti roszáhlá a s velkými možnostmi, avšak snad ještě o něco na pohled nelákavější a stereotypnější než vítězná Liquid War.
Stáhnout hru Wodan: The Trial

Nejlepší volně šířitelné hry roku

1. Truck Dismount
1. Quest for Glory 4 ½ (4 body, 1x vítězné)

U vyhlášení nejlepší hry došlo ke kuriźoní situaci. Naprosto stejný počet bodů totiž získaly hned dvě hry a první místa tak musela být udělena dvě. Z vítězství se tak mohou těšit jednak autoři originálního a zábavného Truck Dismount, jenž získal stejnou poctu i v simulátorové kategorii, kam svým fyzikálním a ragdoll modelem bezesporu patří, jednak tým, který několik měsíců poctivě pracoval na fanouškovském mezidíle série Quest for Glory. Oběma nelze než srdečně blahopřát…
Stáhnout hru Truck Dismount | Stáhnout hru Quest for Glory 4 1/2

3. ShadowFlare (4 body)
Až třetí příčka ve velice vyrovnané soutěži zbyla na krále mezi královským žánrem – vynikající diablovské RPG ShadowFlare, které snese srovnání i s řadou komerčních projektů, se tak nakonec muselo spokojit s bronzovou medailí. Ani to ale není vůbec špatné, což?
Stáhnout hru ShadowFlare

4. – 5. King's Quest II+ VGA
4. – 5. Wodan: The Trial (3 body)

O nepopulární čtvrté místo a bramborovou medaili se dělí další adventurní veledílo v podobě remaku King's Questu II firmou Tierra (dnes už se jmenují Anonymous Game Developers Interactive) a komplexní a propracovaná strategie Wodan. Zajímavé je, že ve svých kategoriích obě prohrály s jinými hrami, v případě Wodanu si navíc jeho přemožitel cestu před něj ve vyhlášení vůbec nejlepších her ani nenašel. Inu, paradox jak má být.
Stáhnout hru King's Quest II+ VGA: Romancing the Stones | Stáhnout hru Wodan: The Trial

6. – 7. Rural Racer
6. – 7. Sven Zwo (2 body)

Po dvou bodech si připsaly hry spíše jednodušší, ale perfektně graficky zpracované a dobře hratelné. Takovou charakteristiku lze použít jak na závodní Rural Racer s několika tratěmi a roztomilými animacemi, tak na Sven Zwo, druhý díl lehce erotické arkády s beránkem Svenem v hlavní roli.
Stáhnout hru Rural Racer | Stáhnout hru Sven Zwo

8. – 9. Stan Skates
8. – 9. The Breakdown (1 bod)

Po bodíku získala hra Stan Skates a The Breakdown, což ukazuje na oblibu skejtování mezi redaktory Plných her stejně jako na to, že co se adventur týká, byl rok 2003 neobyčejně silný a bude zajímavé sledovat, zda se právě začínajícímu povede ho překonat. Bude to obtížné, nesmírně…
Stáhnout hru The Breakdown | Stáhnout hru Stan Skates

Pro dnešek je to vše, na závěr nezbývá, než pogratulovat vítězům, popřát všem, kteří přispěli svou hrou k blahu hráčské komunity a zadoufat, že příští rok bude boj o přední příčky dramatičtější a zapojí se do něj zase o něco větší množství titulů té nejvyšší kvality. V úterý 6. 1. se můžete těšit na druhou část vyhlášení, která se tentokrát bude věnovat těm nejlepším titulům z domácích dílen.

Autor:
 
Témata: Raketa, Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Najdete na iDNES.cz