Freeware hry roku 2003 – část druhá

  12:00aktualizováno  10. září 4:07
Server Plné hry.cz se rozhodl ocenit nejlepší volně šířitelné hry uplynulého roku. Chcete vědět, jaké adventury, akce, arkády či strategie byly za posledních 12 měsíců nejlepší? Čtěte druhou část našeho vyhlášení, jež se věnuje titulům ryze českým či slovenským.

Na začátek by se slušelo říci, jakou metodikou jsme hry hodnotili. Předně: do vyhlášení byly zařazeny pouze a výhradně hry, jež vyšly na serveru PlnéHry.cz v období 1. 1. – 31. 12. 2003. Roli tedy nehrálo datum vydání samotné hry, ale datum vydání na PH (pro zjednodušení). Hry jsme dále rozdělili na zahraniční a české + slovenské (ne že by ty druhé byly o něco horší, ale proč nedopřát domácím vývojářům vlastní vyhlášení?). V každé oblasti jsme pak vyhlásili nejlepší hry v žánrových kategoriích, do nichž jsou hry na PH děleny, tedy adventure, akční, arkády, automatovky, logické, dungeony a rpg, sportovní, strategie a simulátory. Hodnocení probíhalo tak, že nejprve byly určeny desetičlenné nominace pro každou kategorii, načež každý ze čtveřice redaktorů ve složení Tomus, Agile, Kevinekss a Short vybral pro jednotlivé žánrové škatulky vždy trojici, kterou považoval za nejlepší – první hra si připsala 3 body, druhá 2 a třetí 1 bod. Po sečtení bodů od jednotlivých hlasujících vykrystalizovalo pořadí. Při rovnosti bodů bylo uplatněno pravidlo, že výše se umístí hra, jež získala větší počet "vítězství" u jednotlivých redaktorů, tedy pokud nějaká dostala od jednoho 3 a od jiného 1 bod, umístila se před hrou, která si připsala dvakrát body 2. Ke každé hře jsme vám přichystali stručný komentář a odkaz na stránku, kde je přístupná ke stažení. Ale teď už honem na výsledky, které stejně každého zajímají nejvíce…

Adventure

1. Život Není Krásný 4 (9 bodů)
Titul nejlepší hry v kategorii adventure si letos odnesl čtvrtý díl ságy Život Není Krásný. Ten přišel se sice tradičně slabším grafickým zpracováním, avšak stylovým příběhem, payneovským humorem a drsnou vulgaritou, navíc příjemně překvapil implementací jednoduchých, avšak hraní oživujících RPG prvků. Příští rok to ale budou mít případná pokračování o mnoho těžší…
Stáhnout hru Život Není Krásný 4

2. Bill DeBill: Ďábel na špínu (7 bodů)
Jen o málo unikla první příčka povedené aluzivní a humorné adventuře Bill DeBill, kterou se prezentoval Marion Software. Hra je možná rozporuplná po stránce scénáře i zpracování, slušnou dávku humoru jí však nelze upřít, stejně jako slušnou délku herního zážitku. Uvidíme, zda se dočkáme druhého dílu – a pokud ano, jak bude vypadat.
Stáhnout hru Bill DeBill

3. Tonda Zlaťák (3 body, 1x vítězný)
Na třetím místě nakonec trochu překvapivě skončil debut vývojářského týmu ADMAsoft, humorná hra Tonda Zlaťák, která ponejvíce svým stylem připomene hry jako Horké léto či Polda. Druhý díl byl bohužel pro nezájem fanoušků zrušen…
Stáhnout hru Tonda Zlaťák

4. Život Není Krásný 3 (3 body)
Ze čtvrtého místa může mít radost opět Martin Pohl alias Marty, neboť právě na něm se vyhřívá další, o něco starší hra ze série Život Není Krásný, pro níž platí tatáž charakteristika, jako u dříve zmíněné čtyřky, snad až na to, že adventurovitost "neruší" žádné souboje ani získávání zkušeností.
Stáhnout hru Život Není Krásný 3

5. – 6. Jízda smrti
5. – 6. Bratrstvo vitálnej síly (1 bod)

Po bodu si pak připsaly hororová adventura Jízda smrti, druhá hra týmu ADMAsoft, která byla vyvinuta ve spolupráci s naším serverem, nabízející pěknou atmosféru, 3D prostředí a zajímavý příběh.
Na stejné pozici pak skončil slovenský projekt Bratrstvo vitálnej síly, unikátní na skutečné události založená hra, která předestírá zajímavý příběh jednoho kontroverzního řádu.
Stáhnout hru Jízda smrti | Stáhnout hru Bratrstvo vitálnej síly

bez bodu skončily: Blue Top, Dinky Island, Bobule, Honzova dobrodružství

Akční

1. Ham Ňam (7 bodů)
O vítězství v logické kategorii Becher Game sice Ham Ňam připravily jiné tituly, na Plných hrách však mezi akcemi tato sympatická variace na pacmana mixovaná s Dynablasterem zvítězila. Ačkoliv hra na pohled nevypadá zrovna lákavě, její hratelnost je výtečná, a to zejména v multiplayeru, Becherovku připomínají jen příběhové sekvence v kampani, ty lze ale snadno ignorovat. Tým Pod Vlivem Software odvedl dobrou práci!
Stáhnout hru Ham Ňam

2. Gringo (6 bodů)
I na druhém místě je hra z letošního ročníku Becher Game, kde byla akční kategorie obsazena velice silnými tituly. Jedná se o slovenskou westernovou střílečku Gringo od týmu Real & Motyca, jež se vyznačuje stylovým grafickým zpracováním, jednoduchostí, ale velice dobrou hratelností. A becherovková tématika ani zde není příliš vtíravá…
Stáhnout hru Gringo

3. Červený trpaslík (3 body, 1x vítězný)
Pro někoho možná poněkud překvapivě ve vyrovnané konkurenci třetí místo urval Červený trpaslík – akční titul postavený na známém televizním seriálu (a knize). Co se humoru týče, není to pochopitelně tak slavné, ale už prostředí je dostatečně lákavé a není důvodu nenechat si prostou, leč zábavnou akci nechat ujít.
Stáhnout hru Červený trpaslík

4. – 5. Tanky II + Ještě Větší Pařba
4. – 5. Sub Hunter 4 (3 body)

Těsně za medailovými příčkami se seřadily dvě velice očekávané hry. Tanky II a jejich datadisk Ještě Větší Pařba možná dojely na svou výhradní multiplayerovitost, jinak jde ale o zábavnou, adrenalinovou i dobře zpracovanou akci.
Od Sub Huntera 4 se možná čekalo poněkud více, fakt, že hra vyhrála Becher Game 2003, vzbudil ve vývojářské komunitě značnou nevoli, nicméně hra je možná designově prostá, kratší, ale rozhodně slušně hratelná a dobře audiovizuálně zpracovaná.
Stáhnout hru Tanky II: JVP | Stáhnout hru Sub Hunter 4

6. Sektor XIV se odmlčel (2 body)
Jedním z povedenějších projektů na české scéně již delší dobu působícího Tatka je bezesporu plošinovková akce Sektor XIV se odmlčel. Několik prostředí, zajímavý příběh, slušná hratelnost, to jsou hlavní klady. Pozor – chystá se pokračování!
Stáhnout hru Sektor XIV se odmlčel

bez bodu skončily: Parabolic, Levitt, Destroy or Die, God Save Korbol

Arcade

1. GLX (8 bodů, 2x vítězné)
Skutečně o prsa předstihla v kategorii arcade hra GLX ostatní konkurenci. Projekt původně určený do nakonec za podivných okolností zrušené soutěže o reklamní hru pro Palác knih Luxor je klonem známého Gravitational Combatu ještě z osmibitových počítačů. Hráč musí v deseti úrovních zachraňovat ukradené krabice s knihami. Vynikající je grafické zpracování a zapomenout nelze ani na hudbu, která si zaslouží stejná superlativní adjektiva.
Stáhnout hru GLX

2. Smash the Granny (8 bodů, 1x vítězné)
Až na druhé příčce nakonec skončil očekávaný projekt týmu Reload Games. Smash the Granny je originální arkáda, která nutí hráče v šesti úrovních a dvou prostředích přejíždět důchodkyně, vyhýbat se minám a sbírat body v určeném časovém limitu. Precizní audiovizuální zpracování je již tradiční vizitkou Apofise a jeho projektů, hra je originální a zábavná. Co chtít více?
Stáhnout hru Smash the Granny

3. Mr. Typer (7 bodů)
Přestože se jedná jen o předehru k očekávanému Playboy klonu Mr. Lover, jehož bude tato minihra součástí, získala si blbinka Mr. Typer velice slušnou oblibu jak v redakci, tak mezi čtenáři Plných her. Psaní milostných dopisů odměňované pěknými, lehce lechtivými manga obrázky má zkrátka své kouzlo.
Stáhnout hru Mr. Typer

4. Falling Shit (1 bod)
Symbolický bodík si v konkurenci tří silných projektů připsala nijak technicky úchvatná, ale zábavná a originální arkáda, která obrací naruby princip NuPagadi! – padajícím předmětům, kterými jsou tentokrát exkrementy, je třeba se vyhnout. :o)
Stáhnout hru Falling Shit

bez bodu skončily: Pilsner Urquell, Červové X, Punkáči, Sparpuch 1+2, Star Shooter 2 FS

Automatovky/Handheldy

1. NuPagadi! 3D (12 bodů)
Kategorie automatovek měla jediného zástupce, a tak bylo rozhodování jednoduché. NuPagadi! 3D je dalším z projektů týmu CXCrew, který tentokrát představuje slavný handheld ruského původu v ještě o něco realističtější podobě se všemi jeho možnostmi. Trampoty vlka chytajícího vajíčka snad hráče nikdy nepřestanou bavit.
Stáhnout hru NuPagadi! 3D

Logické

1. Criss Cross 2 (12 bodů)
Suverénní bylo vítězství posledního dítka týmu Flash Software. Criss Cross 2 je po všech stránkách vylepšeným pokračováním hry, která převedla na počítače oblíbený Scrabble. Nabízejí několik přitažlivých grafických skinů, řadu možností hry a zase o něco lepší počítačové hráče. Ale tahle hra, která sbírá ocenění všude možně, už snad ani nějaké oslavné komentáře nemá zapotřebí. Flash & spol. si pro své budoucí projekty nasadili laťku velmi, velmi vysoko.
Stáhnout hru Criss Cross 2

2. Magicross (5 bodů)
Upravená odbecherovaná verze logické hry Magicross je dalším produktem z dílny zkušených Reload Games. K úspěchu pomohla především hratelnost, neboť jinak jde o malou, hezky zpracovanou, ale nijak zvlášť trvanlivou variaci na Othello. Ale proč ne, zábava to bezesporu je…
Stáhnout hru Magicross
 

3. Šachdam (4 body)
Čtyři body získal již starší kousek z dílny týmu Real Idea, což mu zajistilo třetí místo. Jde o balíček, v němž se nacházejí obě hry z názvu zřejmé – šachy i dáma. Audiovizuálně je hra trochu jednoduchá, ale klasika snad nikdy neurazí.
Stáhnout hru Šachdam

4. Logic Puzzle 3D (3 body)
Logic Puzzle 3D je pokusem o inovaci v patnáctce, tedy klasickém puzzlu, kde je obrázek rozřezán na určitý počet dílků (běžně 15) a ty umístěny do šablony s volný místem. Cílem je šikovným posouváním volné prostory dostat obrázek do správné podoby.
Stáhnout hru Logic Puzzle 3D

5. P.B. Pong (1 bod)
Čestný bod si připsala propagační minihra týmu Flash Software, jež je variací na jednu z nejstarších her vůbec. P. B. Pong je výtečně audiovizuálně zpracovaný, ale stále je to "jen" pong, nic víc…
Stáhnout hru P.B. Pong

bez bodu skončily: Kobra, Chcete být bankrotářem?, Staňte se pracháčem, Czerwi, Box

RPG/Dungeony

1. Xerk (10 bodů)
Kategorie rpg sice měla jen tři zástupce, byla ale docela vyrovnaná. O trochu před ostatní nakonec skočil sice malý, ale technicky výtečný projekt Xerk, jehož autor se se slušným úspěchem pokusil o tvorbu vlastního diablo-klonu. Xerk je izometricky viděné akční RPG s prostým a nepříliš zajímavým příběhem, avšak graficky vypadá výtečně a hratelnost taktéž příliš nezaostává.
Stáhnout hru Xerk

2. Secret in the Cave (7 bodů, 1x vítězný)
Na příčce druhé nakonec skončila hra týmu Calimero Industries, jež nese název Secret in the Cave. Jde o RPG s akčními prvky, v němž hlavní hrdina prochází krajem, navštěvuje různé nebezpečné lokace, bojuje s příšerami, zlepšuje své schopnosti a objevuje tajemství temné jeskyně. To vše v nepříliš uchvacujícím top-down zpracování. Nepříjemná je též absence hudby.
Stáhnout hru Secret in the Cave

3. World of Magic & Heroes (7 bodů)
World of Magic & Heroes je jedním z projektů velice aktivního týmu Mystery Studio. Nabízí nepříliš inovativní příběh, ale možnost výběru ze tří postav a jednoduchý RPG systém vývoje postavy a postupu hrou, během níž hráč osvobodí království od zlotřilé rasy mogbulů.
Stáhnout hru World of Magic & Heroes

Simulátory

1. Czech Soccer Manager 2002 + všechny updaty (10 bodů)
Ultimátní fotbalový manažer kraluje scéně i přes to, že jeho autor již neplánuje další díly a posledním se tak stane Czech Soccer Manager: Final Edition. CSM 2002 je manažerem s obrovskými možnostmi, velkým počtem ligových soutěží s reálnými soupiskami, nabízí též sledování zápasů reprezentace, mistrovství světa a Evropy, evropské poháry a mnoho dalšího. Lepší fotbalový manažer zdarma a navíc v češtině skutečně neexistuje.
Stáhnout hru Czech Soccer Manager 2002

2. Becher Race 2003 (9 bodů)
Svou kategorii na Becher Game 2003 očekávaný a na herních webech pečlivě sledovaný Becher Race 2003 nakonec nevyhrál, přesto se jedná o vydařené 3D závody, jež si berou inspiraci ze známé série Need for Speed. Zejména audiovizuálně jde o výtečný kousek, fyzikální model sice není úplně dokonalý, ale na zábavnosti hře rozhodně neubírá.
Stáhnout hru Becher Race 2003

3. Sázkař 2003 (3 body)
Sázkař 2003 potěší podobně jako vítězný titul zejména fanoušky fotbalu. Jedná se o výtečně provedenou simulaci sázení na fotbalové zápasy, s možností až patnácti zápasů na jednom tiketu a adrenalinovým sledováním vsazených utkání "v přímém přenosu". Zkrátka – kdo nechce své peníze prosázet v reálu, může zkusit štěstí zde.
Stáhnout hru Sázkař 2003

4. – 5. Local Ride
4. – 5. Hockey Manager 2003 (1 bod)

O čtvrté místo se v kategorii simulátorů podělily hry Local Ride a Hockey Manager 2003. První jmenovaná je prakticky jedinou kvalitnější variací na Jízdu, potažmo Street Racing od týmu Local Studio.
Hockey Manager 2003 je pak pokusem nabídnout hráčům zase o něco odlišný zážitek v rámci manažerové scény, extraligovému manažeru však ještě leccos k dokonalosti chybí.
Stáhnout hru Local Ride | Stáhnout hru Hockey Manager 2003

bez bodu skončily: FUNeral Racing, Local Air Ride, Jízda Bike, Jízda, TipFotbal, Football Manager

Strategie

1. Fallout Tycoon (9 bodů)
Vítězství v nečekaně početné kategorii strategických her si odnesl dlouho očekávaný Fallout Tycoon, nečekaně komplexní hra inspirovaná dvěma klasickými RPGčky, v níž má hráč řad možností, kterak si postavit vlastní město. To může být poplatné různým frakcím, je nutné zajistit jeho životaschopnost a obranu, hra nabízí též několik úkolových misí. Celkově jde o překvapivě komplexní a rozsáhlý projekt, u nějž je obdivuhodné už jen to, že byl dotažen do vítězného konce.
Stáhnout hru Fallout Tycoon

2. Domácí násilí: Game Over (5 bodů)
Domácí násilí je hrou ponejvíce podobnou klasickým The Sims. Jedná se o projekt, který připravila společnost Cinemax ve spolupráci s českou vládou a je to znát zejména na jeho zpracování, které je kompletně trojrozměrné a profesionální. Nicméně hra sama není zcela bez chyby. Je oproti freeware konkurenci nepoměrně komplexnější a náročnější, nicméně hratelnost občas mírně kulhá.
Stáhnout hru Domácí násilí

3. – 6. Farma
3. – 6. SimVillage 1 + 2
3. – 6. Cyklon 2
3. – 6. Genesis (2 body)

Shodně po dvou bodech získaly hned čtyři hry, a tak se na bronzovém stupínku tísní Farma, SimVillage, Cyklon 2 a Genesis.
Farma je na pohled velice amatérská hra, ovšem jde o nečekaně komplexní, propracovanou a extrémně vtipnou tycoon strategii, v níž hráč zvelebuje vlastní farmu. SimVillage1 a 2 jsou další z her Mystery Studia – a to hned jedny z nejpovedenějších. Nabízejí možnost stát se starostou malé vesničky a v daném časovém limitu ji zvelebit a upravit k obrazu svému.
Cyklon 2 je strategickou hrou spíše v uvozovkách, neboť se jedná o variaci na klasiku Rescue, s níž přispěl ke všeobecnému blahu Tatko. Nicméně proti jejím herním kvalitám nelze nic namítat.
Konečně Genesis je strategickou hrou z dílny v tomto článku již také několikrát zmíněného týmu Reload Games. Pěkně provedená a hratelná RTS se často nevídá.
Stáhnout hru Farma | Stáhnout hru SimVillage 2 | Stáhnout hru Cyklon 2 | Stáhnout hru Genesis

7. – 8. Zahrádka
7. – 8. Star Wars: Proti císaři (1 bod)

Za zmínku ovšem stojí i hry na chvostu pořadí – Zahrádka je prostá, avšak docela záživná strategie v podobném stylu jako Farma, Star Wars: Proti císaři jsou pak zábavným titulem postaveným na slavných Lucasových filmech od Petra Vašíčka, autora Czech Soccer Manageru.
Stáhnout hru Zahrádka | Stáhnout hru Star Wars: Proti císaři

bez bodu skončily: Business Giant Evropa, Den zúčtování

Nejlepší české volně šířitelné hry roku

1. Criss Cross 2 (9 bodů)
V celkovém pořadí si naprosto zaslouženě první příčku odnesl Criss Cross 2 od Flash Software. Scrabble je rodinná hra, která dokáže bavit hodiny a hodiny. A na počítačích v současné době jeho lepší elektronická variace není k mání, a to i počítáme-li komerční hry, což je skutečně obdivuhodné. Ostatně úspěch upravené reklamní edice v soutěži Becher Game 2003 hovoří za vše.
Stáhnout hru Criss Cross 2

2. Czech Soccer Manager 2002 (5 bodů)
Czech Soccer Manager je ságou, která ovlivnila obrovskou spoustu vývojářů a zasáhla desítky tisíc hráčů. Je proto v naprostém pořádku, že se poslední díl tohoto ultimátního manažeru s řadou herních možností a přesnými sestavami a statistikami propracoval ve výsledném pořadí na stříbrnou pozici. Ještě jednou: lepší freeware fotbalový manažer v současné době neexistuje a hned tak existovat nebude.
Stáhnout hru Czech Soccer Manager 2002

3. Domácí násilí: Game Over (3 body)
Na konečné třetí, bronzové pozici nakonec skončila hra Domácí násilí. Ta není úplně typickou freewarovkou, ale bylo by značně zaslepené ignorovat její kvality. Navíc lze s povděkem kvitovat i vládní podporu, která propašovala do hry výchovné prvky a zároveň umožnila vznik celého projektu.
Stáhnout hru Domácí násilí: Game Over

4. – 5. Ham Ňam
4. – 5. NuPagadi! 3D (2 body)

Shodně po dvou bodech získali vítězové akční a automatové kategorie, chytré spojení pacmana a Dynablastera v podobě Ham Ňam a poslední převedení legendárního ruského handheldu NuPagadi! 3D.
Stáhnout hru Ham Ňam | Stáhnout hru NuPagadi! 3D

6. – 8. Becher Race 2003
6. – 8. Fallout Tycoon
6. – 8. GLX (1 bod)

Čestný bodík si pak v boji o českou amatérskou hru roku připsaly závodní Becher Race 2003, strategie Fallout Tycoon a arkáda GLX.
Stáhnout hru Becher Race 2003 | Stáhnout hru Fallout Tycoon | Stáhnout hru GLX

Tak, máme to za sebou, a na závěr nezbývá, než pogratulovat vítězům, popřát všem, kteří přispěli svou hrou k blahu hráčské komunity a zadoufat, že příští rok bude boj o přední příčky dramatičtější a zapojí se do něj zase o něco větší množství titulů té nejvyšší kvality.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Kulivočko - dojmy z dema

Kulivočko

Zahráli jsme si demo české adventury Kulivočko.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz