Criss Cross 2 – Scrabble po česku

  12:00aktualizováno  10. září 2004 5:22
Všem, kteří jsou milovníky deskových her, jistě nebude neznámá hra jménem Scrabble. Před hodně dlouhou dobou vyšel první díl hry Criss Cross, jakési variace na Scrabble, a zanedlouho bude hotovo její pokračování, na které se podíváme blíže.

CRISS CROSS 2
Autor: Flash Software
Vyjde: ?/2003
Criss Cross 2

Uplynul bezmála rok a půl od doby, kdy jste měli možnost si z našeho serveru stáhnout výtečnou logickou hru Criss Cross od olomouckého týmu Flash Software. Jelikož tato hra, která si bere za svůj náměť jednu z nejlepších deskových her jménem Scrabble, byla hráči více než dobře přijata, rozhodli se autoři pro vytvoření jejího pokračování, jež nese zcela totožný název, pouze s tím rozdílem, že na konci trůní dvojka. Jelikož práce na vývoji Criss Cross 2 trvají již pěkně dlouhou dobu a na světlo světa se dostala betaverze hry, máte možnost se seznámit s našimi prvními dojmy ze hry.

Criss Cross 2Vysvětlovat podrobný princip u hry tohoto typu by bylo oním příslovečným nošením sov do Athén, takže jen krátce: vaším úkolem je skládat z vybraných písmen abecedy slova na čtvercovou hrací desku tak, aby na sebe navazovala ve směru horizontálním nebo vertikálním. Hraje se postupně na tahy, jednou vy, jednou soupeř. Každé písmeno je různě bodově ohodnocené a čím více jich dovedete umístit do jednoho slova, tím vyšším bodovým počtem si můžete přilepšit. Jestliže opravdu Scrabble neznáte a mé vysvětlení vám nestačí, stáhněte si první díl Criss Cross, z něhož vše rychle pochopíte.

Criss Cross 2Úvodní menu hry, které vás ihned po spuštění hry uvítá, je trošku industriální, protože zhruba v polovině spodní části obrazovky se nachází několik ozubených kol, která si při výběru nějaké položky začnou točit. Dalším prvkem evokujícím průmysl jsou písmenka tvořící název hry jakoby stylizovaná do podoby nějakých dělníků, kteří táhnou za jeden provaz (viz obrázek). Samotné listování v menu má cyklický průběh, takže veškeré možnosti se točí dokola, což má za následek vaši lehkou dezorientaci, pokud si na to nezvyknete. Já osobně jsem si moc nezvykl, protože listování v něm je poměrně zdlouhavé a podle mého názoru i nepřehledné, a rozhodně více bych uvítal užitečnější statické položky.

Criss Cross 2Rozhodnete-li se pro volbu započetí nové hry, čeká vás nastavení několika faktorů přímo souvisejících se hrou, jako je například počet hráčů (jeden až čtyři), jejich jména, limity na hru (časový pro délku tahu, minimální počet písmen ve slově), typ hrací desky (určuje rozložení kamenů, které mohou násobit skóre). Jakmile si se vším vyhrajete, můžete se pustit do vlastní hry.

Jak jsem řekl výše, průběh je až na malé odlišnosti totožný s předchozím dílem hry, tudíž se mu nebudu tak moc věnovat, ale pouze vás seznámím se svými postřehy. Hrací deska, na niž budete klást písmena, zaujímá přibližně necelých 70% plochy monitoru. V její spodní části je umístěn zásobník s písmeny, která můžete vynášet. Pod deskou se rovněž nacházejí dvě tlačítka – jedním si lze vyměnit písmena, druhým pak předat tah soupeři v případě, že nebudete mít žádné další nápady. Ve zbývající pravé části obrazovky, která je vyloženě informativního charakteru, naleznete například stav vašeho a soupeřova bodového konta, zbývající čas a délku hry, tlačítka na kontrolu platnosti slova, průběhu hry, počtů písmen anebo na vyvolání tipu od počítače. Mimo těchto věcí se tu nachází jakási obdoba tlačítek zpět a vpřed pro pohyb mezi jednotlivými tahy.

Criss Cross 2Na chvíli bych se pozastavil u slovníku, neboť na něm hra tohoto typu staví. Nevím, odkud autoři čerpali slova, která se v něm vyskytují, ale nad některými výrazy jsem se musel dlouze zamýšlet, abych vůbec pochopil jejich význam (v horším případě se mi to nepovedlo). Zajímavé je, že některá slova existují pouze v mužském rodě - třeba slovo „nesmělý“ existuje, kdežto jeho ženská varianta „nesmělá“ už nikoliv. Zajímavé. Bylo by vážně škoda, kdyby hra doplatila na nefunkční slovník. Další poněkud spornou funkcí je, podle mého názoru, zařazení možnosti nechat si počítačem vytvořit z vašich písmen co nejvíce bodově ohodnocené slovo. To bude často hráče svádět k tomu ji používat raději místo toho, aby namáhali svůj mozek.

Criss Cross 2Hra jednoho hráče proti počítači je podle mě na dostatečné úrovni a ve hře najdete tři různé stupně obtížnosti. Trochu nedořešená je ale myslím hra dvou hráčů u jednoho pc. Problémem bude, že vy spolu se soupeřem budete navzájem znát svá písmena. Bylo by asi trochu divné, posílat kamaráda na chodbu za dveře nebo ho prosit, ať se teď nedívá, že hrajete. Takže hlavní kouzlo bude mít hra až při implementaci síťové podpory, což se samozřejmě plánuje, ale v základní verzi se hrou se jí nedočkáme a bude dodána až dodatečně po vydání hry.

Criss Cross 2Zpracováním tato hra nadchne každého. Pominu-li trochu rozporuplné pocity, které ve mně zanechalo menu, nemohu šetřit slova chvály na adresu grafiků, neboť hra podporuje skiny a každý z vás si tak může vybrat ten, který mu bude nejmilejší. Vše je provedeno jednoduše, leč účelně a parádně se na to kouká. Zvuk a hudbu prozatím posoudit nemohu, neboť se v betaverzi ani jeden z těchto elementů nenacházel.

Co dodat na závěr? Vychytat pár mušek, dodělat zbývající věci, které hře chybí, a máme tu skoro dokonalou logickou hru ve skvělém zpracování, jež zaujme všechny milovníky Scrabble na dlouhé desítky hodin. Doufejme, že se již brzy dočkáme jejího vydání.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Rozhovor s Danielem Viktorinem

Rozhovor - Daniel Viktorin

O chystaných projektech, prodejích shareware her na našem trhu i nové online hře jsme si povídali s naším bývalým...

Najdete na iDNES.cz