Becherovka 2005 pro mobily - přehled

  12:00aktualizováno  12:52
Přehled her soutěžících v Becherovka Game 2005 a určených pro mobily a jiná přenosná zařízení. Soutěž letos nabídla celých devět herních kousků, které byly buď originální nebo napodobovaly již zaběhnuté herní principy. Jaké? Čtěte dále.

Zvyšující se počet užívaných mobilních telefonů a jiných přenosných zařízení se podepsal i na počtu her soutěžích v poslední Becherovka Game v kategorii "mobilní", která nahradila kategorii "Java". Zatímco v roce 2003 soutěžilo 5 her napsaných v Javě a v roce 2004 dokonce jen jedna gameska (CrazyBalls od Taze), letos se objevilo neuvěřitelných devět her pro mobilisty a jejich mobily. Že nevěříte? Tak se na ně pojďme společně podívat a to hezky na každou zvlášť.


BechBubbleBechBubble - stáhnout

Vítězem zatím poslední Becherovka Game v kategorii mobilní se stala právě tato hra. Jde o jakýsi klon logických her typu Bust-A-Move známých především z videoher a konzolí. Mnoho klonů Bust-A-Move lze najít také na operačních systémech Dos, Linux, Windows či Mac OS. Na mobilech jsem však žádnou předělávku původní hry neviděl, až doteď.
BechBubble je (stejně jako její pravzory) velmi návykovou hrou, u níž lze vydržet opravdu mnoho času. Ze spodní části displeje střílíte barevné kuličky (jejichž barvy vám naskakují náhodně) na horní část obrazovky, kde je v každém z levelů již několik kuliček umístěno a vaším úkolem je měnit směr letu střelených kuliček tak, aby se spojily s těmi nahoře. Pokud se tak stane, kuličky odpadnou. Vaším cílem je zbavit se takto všech kuliček z horní části displeje. Pokud se vám to povede, zvítězili jste a postupujete do dalšího levelu, který je zase o něco těžší.
Ještě bych zmínil fakt, že vám vaše hraní bude znepříjemňovat klesající strop. Jak se s tím vypořádáte je jen na vás. Autorem hry je tým Flash Software a celá gameska zabírá jen 0,5 MB, tak neváhejte stahujte.

Depth Jumps Depth Jumps - stáhnout

Druhé místo v kategorii "mobilní" obsadila poměrně nezvyklá gameska nesoucí název Depth Jumps. Není to žádný velikán, co se týče místa, které vám zabere v paměti. Zabírá jen 0,1 MB, což je docela příjemné, zvláště pro majitele mobilů s menšími kapacitními prostředky. 
Dnes je možné ve hrách simulovat téměř cokoliv, a tak věřte nebo ne, Depth Jumps je simulátor skoku sebevraha ze skály. Vaším úkolem bude zarýt se po dopadu, co nejhlouběji a proto musíte také se svým hrdinou nabrat co nejvyšší rychlost. Toho lze docílit tak, že se budete vyhýbat všem šutrům a keříkům trčícím ze skály, což jsou artefakty, které váš pád zbytečně brzdí.
Autorem hry je uskupení Widlak Software. Tento tým minulý rok soutěžil v Becherovka Game s vydařenou adventurou Točna, která také skončila na druhém místě, ale pro změnu se tak stalo v adventurní kategorii. Uvidíme, snad se příští rok Widlak Softwaru povede v některé kategorii i vyhrát (ne-li dokonce celou soutěž). Zatím si můžete stáhnout jejich gamesku Depth Jumps.

Becher Gardener Becher Gardener - stáhnout

Třetí místo obsadila jistě zajímavá gameska Becher Gardener, která ovšem mnoho lidí může odradit díky zprvu těžko pochopitelným pravidlům. Jedná se o karetní hru pro dva hráče, kde máte za úkol vypěstovat rostlinu do určité výšky dříve než váš protihráč a zároveň ji před ním i uchránit (pomocí zdi). Karty vám pak slouží k tomu, aby jste svou květinu mohli obdařit nějakým bonusem nebo se naopak pustit do likvidace spoluhráčovy kytky. Vše je naštěstí podrobně vysvětleno v nápovědě, kterou tato jen 0,2 MB velká gameska od RAJSOFTu obsahuje. 
Becher Gardener vás obšťastní přitažlivou grafikou a hlavně, pokud vás chytne, zaručuje, že se u ní nebudete nudit a využijete ji třeba při dlouhých nudných cestách autobusem nebo při čekání u doktora na trhání zubů.

Phoneman Phoneman - stáhnout

Programátor a vývojář Jiří "Taz" Výchopeň stojí již za řadou úspěšných her pro mobilní telefony napsaných v J2ME (CavernDiamond, Rewersi, Courser, PhoneInvaders, HTF HomeRun, SimBabe), z nichž některé se umístili i v soutěži Becherovka Game - např. SuperJohann obsadil 1. místo v kategorii Java v roce 2003, CavernFlask tentýž rok druhé místo také v kategorii Java a logická hra CrazyBalls 1. místo v roce 2004.
Phoneman obsadil letos čtvrté místo v kategorii "mobilní", což ale nemění nic na faktu, že je to velmi vydařená hra, která se mi z těch zde recenzovaných osobně líbila asi nejvíce. Jedná se o klon hry známé široko daleko jako PacMan. S podobným klonem (tehdy nazvaným Bechman, který byl určen pro operační systém Windows) již Taz jednou v Becherovka Game soutěžil a Phoneman se Bechmanovi v lecčems podobá. 
Vaším úkolem v této gamesce bude s kulatým ksichtíkem vysbírat v rozličných bludištích s různým designem všechny kuličky i láhve Becherovky a nenechat se chytit od duchů a nepřátel pohybujících se též po herní obrazovce.
Máte-li rádi remaky starých a osvědčených gamesek, pak je pro vás Phoneman jasná volba (i přestože downloadovatelný soubor zabírá 1,7 MB).

Becher Cave BecherCave - stáhnout

BecherCave je 0,7 MB velká hříčka s hezkou grafikou, v níž ovládáte raketku, která má za úkol proletět nebezpečnou jeskyní a posbírat co nejvíce lahví Becherovky. Přitom si toto vaše kosmické plavidlo musí dávat pozor na různá nebezpečí, která na ní po cestě čekají a věřte, že nepřátel bude mít opravdu hodně. Co jistě zaujme je, jak jsem již výše uvedl, grafika hry, která se opravdu povedla a myslím, že celkový dojem ze hry o dost zvyšuje. Navíc i nápověda ke hře běží v herním interface a není to jen otevřený textový dokument, jak bývá u mnoha mobilních her zvykem. Za vytvořením BecherCave stojí tým LOCKinGLASS, který je odpovědný za vytvoření dnes rozšířené karetní hry Prší (též pro mobily).
Pokud jste v mládí rádi hrávali StarForce, Macross nebo SpaceInvaders, třeba vás BecherCave zaujme. Pro jistotu si ji stáhněte, člověk nikdy neví, co se mu může zalíbit.

Garáže Garáže - stáhnout

Ačkoliv hra "Garáže" od Petra Sloupa obsadila letos v sekci "mobilní" šesté místo, myslím si, že zabaví mnohem více než některé hry umístěné v soutěži mnohem výše. Jedná se o logickou gamesku, v níž máte za úkol posunovat auta zaparkovaná v garáži tak, aby se červené auto dostalo k výjezdu. Nebude to tak úplně snadné, protože auta jsou rozházena velmi různě a jako na potvoru vždy tak, aby jste to neměli úplně lehké, ale věřím, že s troškou snahy, přemýšlení, umu a šikovnosti se vám to povede. Hra obsahuje celých padesát levelů, což podle mě ukazuje, že si autor dal s hrou práci. 
Grafika hry je však docela fádní a jednoduchá - jen auta viděná z ptačí perspektivy na bílém pozadí, dalo by se to zpracovat lépe, ale o tu grafiku zase tolik nejde, hlavní je zábavnost a ta u gamesky "Garáže" určitě nechybí. A kolik hra zabírá? Jen 0,06 MB. Tak proč ještě čekáte? Stahujte!

Acurspee Acurspee - stáhnout

Tato gameska od Resurection teamu se od těch ostatních liší. Není totiž určena pro mobily, ale pro platformu známou jako Pocket PC. Downloadovatelný soubor zabírá zhruba 1,9 MB a vaším úkolem bude přemístit úzkými klikatými chodbičkami kuličku na předem určené místo. Pomocí dotykového pera to ovšem není žádná sranda, zvláště pokud jakýkoliv dotyk kuličky o stěnu chodby znamená návrat na start. K dispozici je pětadvacet map (levelů), které jsou uspořádány od nejlehčích po ty nejsložitější. Pokud se nebojíte, stahujte a pomozte malé nebohé kuličce "domů", Acurspee (obsadila v sekci mobilní sedmé místo) už na vás jistě netrpělivě čeká.

Becher Sokoban Becher Sokoban - stáhnout

Osmé místo obsadila logická pařba od Igor Kulmana, která, jak již název napovídá, vychází z dnes již legendární hry Sokoban z roku 1982 od Thinking Rabbit. O co v ní jde? Hned vám to řeknu... V omezeném bludišťovitém prostoru se nachází několik červených kamenů, které musíte všechny dotlačit na předem určená místa. Není to žádný špás, protože jak jsem výše uvedl, prostor k pohybu je omezen a tak je nutné logicky přemýšlet, aby jste kameny nedotlačili někam do kouta, z něhož už je nedostanete. Levelů je připravena celá řada a tak už se nemusíte nudit na zastávce nebo ve škole o přestávkách, prostě stačí vytáhnout mobil a zahrát si Becher Sokoban. Musíte si ho ale samozřejmě nejprve stáhnout. Becher Sokoban vám zabere 0,08 MB, tak do toho!

KosmoShooter KosmoShooter - stáhnout

KosmoShooter je půlmegová akční hra od macinoSoftu, která obsadila v sekci "mobilní" deváté místo. Bohužel ani mě nijak příliš nezaujala. Vaším úkolem bude rozstřílet kusy poletující vesmírné horniny na mraky. Hra mi svojí náplní připomíná gamesky jako SpaceBug z Atari nebo sharewarový Asteroid pro Dos, jen zde místo raketky užíváte k zaměřování kurzor. Máte-li chuť, KosmoShooter si stáhněte, třeba vás zaujme. Nikdo není ve všem dokonalý a na mnoha zdánlivě nezajímavých věcech lze najít klad. Na obhajobu hry "KosmoShooter" nutno říci, že je na tom po grafické stránce lépe než třeba Becher Sokoban nebo Garáže.

Autor:
 
Témata: Asteroid, Linux

Nejčtenější

Další z rubriky

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Najdete na iDNES.cz