Lyle in Cube Sector - ztracen mezi krabicemi

  12:00aktualizováno  9:13
Skvělá a humorná plošinovka v retro kabátku z dob osmibových počítačů. Lyleovi ukradli koťátko a při hledání se dostanete až do světa plného prapodivných zvířat a spousty krabic, které můžete využí při šplhání nebo boji.
80

Lyle in Cube Sector

Platforma: Freeware
Výrobce: Bogosoft

Stáhnout

Lyle in Cube SectorLyle si žije spokojeným životem v malém domě na předměstí až do chvíle, kdy mu tajemný zakuklenec ukradne spící koťátko. Nelení však ani chvíli a vydává se na nebezpečnou cestu do míst, o kterých ještě nedávno neměl ani potuchy. Lyle in Cube Sector je výborná arkáda, která sice na obrázcích nevypadá nijak vábně, ovšem opak je pravdou. Grafika, ale také další herní složky jako animace či zvuky pochází ze zlaté éry osmibitů a nutno jedním dechem podotknout, že jí nedělají žádnou ostudu. Kostičkovaná grafika je vtipná, detailní, cestou narážíme na originální monstra, jejichž vizáž by se v pokročilejší grafice jen s obtížemi realizovala. Nízké rozlišení však dává fantazii volný průchod a nezaměnitelný styl.

Kousek za městem se Lyle dostane do podivného světa, který je plný různobarevných krabic. Zpočátku na ně zvládne jen nemotorně vyskočit, ale jak proniká dál, získává také nové schopnosti, dokáže krabice použít jako zbraň a házet je na nepřátele, vrstvit je na sebe a pronikat do nepřístupných oblastí či je využívat jako raketový pohon k odrážení. Možná vás překvapí, kolik zábavy si lze s krabicemi Lyle in Cube Sector užít, já si ovšem vzpomněl na nepřekonatelný Deus Ex, kde jsem s nimi pobíhal v zapadlých uličkách, vrstvil je na sebe, stejně jako zde. 

Hra je sestavena z volně složených scénarií, z nichž některá jsou volně průchozí, jiná beznadějně zablokovaná, vstup do dalších brání potvůrky a některé vchody vyžadují důvtip, jinak je vůbec neobjevíte. Procházení je tak někdy oříšek, naštěstí máte vždy po ruce nápovědu v podobě mapy. Specifickým znakem každé scény, je, že kostky mezi nimi nelze přenášet a zároveň se vynuluje pokaždé, co do něj vkročíte. Pokud jste v něm tedy pozabíjeli všechny příšery, po návratu budou zase živé. Nejprve mě to štvalo, obzvlášť, když po sejvu vám sice zůstanou nabyté vlastnosti, ovšem začínáte pěkně od začátku. Později je to však docela kouzelná vlastnost, když se vracíte z nějaké hluboké propasti a vše vidíte z trochu jiné perspektivy. Příšerky ve hře jsou nejen vtipné, ale také značně chytré, rozhodně nejde o tupé překážky, které ve většině plošinovek Lyle in Cube Sector brázdí obrazovku zprava doleva. Skákající modrá kulička střídá dlouhé a krátké skoky, dokáže vás pronásledovat do pater a je velmi dotěrná, housenky ve vaší blízkosti uskuteční výpad hodný šermíře, a pokud už po vás někdo střílí, tak to není žádný slepec, ale hotový Vilém Tell. 

O charakteristické grafice již byla zmínka, také zvuky jsou věrně použity z éry osmibitů, hudba je ve formátu MIDI a mění se hezky podle prostředí. Bohužel použité songy nejsou příliš kompaktní, některé sem sice sedí, ovšem Modern Talking vás dokáží zaskočit. Při tvorbě byl použit program Multimedia Fusion a nenarazil jsem na žádné problémy při změně rozlišení, i přes nízké rozlišení textur vypadá při roztažení na celou obrazovku velmi dobře. Lyle in Cube Sector je výborná arkáda, které kazí tvář jen několik drobných pih. Je to jedna z her, u kterých si člověk po dohrání povzdechne, že již končí. 


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 14 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz