Lost Valley – výtečné akční RPG

  12:00aktualizováno  23. dubna 8:55
Lost Valley je parádní mix mezi akční hrou a RPG. A z obojího si bere to nejlepší. Dynamická hratelnost, spousta různorodých nepřátel a rozvoj postavy hlavního hrdiny dávají ztracenému údolí tu správnou šťávu…

Lost Valley

Platforma: Freeware
Výrobce: Konamig

Stáhnout

Lost ValleyLost Valley je titulem, jenž v sobě skrývá nejedno překvapení. Ze začátku se tváří jako tuctová řezací záležitost, po úspěšném prolezení první kobky se ale docela změní perspektiva a ve výsledku vrní slastí všichni milovníci akcí i jednoduchých RPG. Je to opět další velký skok a posun ve kvalitě od autora, jenž si nechává říkat Konamig. Původem francouzský tým se zatím prezentoval zejména záživnými řežbami ze série Haunted Castle – skvěle hratelnými, avšak nelidsky obtížnými. Dnes recenzované ztracené údolí si právě z nich bere to nejlepší, ale přidává vlastní nápady a posouvá konamigáckou tvorbu zase o kus dál.

K tomu, že by se mohlo jednat o bezduchou akci, svádí mimojiné též malý důraz kladený na příběh. V něm v zásadě jde o toto: chrabrý hrdina bez bázně a hany se vypravuje do nebezpečných krajin, ztraceného údolí obydleného nebezpečnými nestvůrami, aby porazil odvěké zlo zde sídlící a získal si nehynoucí slávu jako první, kdo do neblaze proslulého místa vstoupil a našel cestu zpět.

Lost ValleyPrvní, co hráče Lost Valley čeká, je jakýsi vstupní test v podobě prvního dungeonu. V něm přichází ke slovu jedna rovina hry – rovina zboku viděné sekačky, jakou představily už tituly Haunted Castle 2 a 3. Takto jsou zpracovány všechny jeskyně, jež zpočátku nejsou příliš rozsáhlé (to se však časem změní). Oproti Haunted Castle se v nich nachází i menší počet nepřátel, nicméně obtížnost příliš neklesla, neboť hlavní hrdina má stále málo životů a rány nestvůr jsou silné. Krom toho, králem každé jeskyně je vždy boss, obří potvora s hitpointy řádově převyšujícími ty, jimiž disponuje hráč. K tomu má většina bossů ještě nelidskou sílu, díky níž dovedou hlavního hrdinu na jednu či dvě rány popravit, a tak utkání s nimi je většinou pořádnou zkouškou nervů.

Většinu času nicméně přesto hráči stráví v rovině druhé, na mapě krajiny viděné z ptačí perspektivy. V ní se taktéž nalézají nejrůznější nestvůry, vstupy do jeskyní a speciální aktivní místa. Lost ValleyČasto se v nich najdou dobromyslné víly, jež poradí, kde a jak sehnat vzácné artefakty, či dají nějaký ten herní hint – bez peněz do hospody nelez, stejně tak bez posvěceného amuletu do nermtvé hrobky a podobně v tomto stylu.

Prvky RPG jsou zastoupeny v hojném počtu. Hlavní hrdina má krom hitpointů i body magické a může vyvolávat různá kouzla, na mapě nalézá a nakupuje nové předměty. Za každého zabitého protivníka si připíše určitý počet bodů zkušenosti a též případně i něco málo zlata, jež lze směňovat či zvyšovat jeho obnos hraním s hazardním hráčem, jenž se nachází v jedné z pouštních lokací. Zkušenostní body slouží ke zlepšování vlastností hrdiny, přičemž se tak děje klasickou formou: vyšplhají-li se k určité hranici, poskočí postavě level a magické i bojové dovednosti se jednorázově zvýší.

Lost Valley je zejména akční záležitostí, nabízí celé hodiny svižné a rychlé hratelnosti. Lost ValleyNěkdo možná opláče jisté frustrující prvky (zejména prakticky okamžitý respawn potvor a opět vysoko posazenou laťku obtížnosti), ovšem v zásadě se jedná o osvěžující záležitost, která navíc vzhledem k obřímu rozsahu lokací i pomalému růstu zkušeností dlouho vydrží.

Grafické zpracování opět využívá rozlišení 320x200 a ačkoliv je to na něm znát, rozhodně je nelze považovat za ošklivé. Naopak je velmi variabilní a v rámci možností velice pěkné. Některé lokace jsou přímo kouzelné, i když pouštní skalní formace zase až tak neohromí. Stejně tak MIDI hudba není nijak převratná, ale svou funkci plní velmi slušně. Celou recenzi tak nelze uzavřít jinak, než vřelým doporučením: kdo stáhne, litovat určitě nebude…


Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz