Lord Monarch - hrrr na ně!

  12:00aktualizováno  16. listopadu 2004 7:44
Tato strategie od japonských tvůrců vás zavede na různá místa. Stanete se králem, vrchním čarodějem, mongolským náčelníkem či šéfem restaurace s rychlým občerstvením. Nehledejte zde žádné speciální budovy. Hlavní je přece vaše sídlo a počet vašich podřízených a přívrženců. Všichni automaticky plní úkoly a bezvýhradně poslouchají svého pána.
60

Lord Monarch

Platforma: Freeware
Výrobce: Falcom

Stáhnout

Vše šlape jako hodinky a vy se můžete v klidu připravit na ty skutečně důležité úkoly - dobývání sousedních zemí, rozšiřování sítě restaurací s těmi nejlepšími hamburgery na světě či ovládání sousedních galaxií či kvadrantů. Pokud ve vašich žilách koluje krev Alexandra Velikého nebo se chcete připravit na boj s konkurencí v zaměstnání, je hra Lord Monarch Online určena právě vám.

Tato strategie od japonských tvůrců vás zavede na různá místa. Stanete se králem, vrchním čarodějem, mongolským náčelníkem či šéfem restaurace s rychlým občerstvením. Nehledejte zde žádné speciální budovy. Hlavní je přece vaše sídlo a počet vašich podřízených a přívrženců. Všichni automaticky plní úkoly a bezvýhradně poslouchají svého pána. Vše šlape jako Lord Monarchhodinky a vy se můžete v klidu připravit na ty skutečně důležité úkoly - dobývání sousedních zemí, rozšiřování sítě restaurací s těmi nejlepšími hamburgery na světě či ovládání sousedních galaxií či kvadrantů. Pokud ve vašich žilách koluje krev Alexandra Velikého nebo se chcete připravit na boj s konkurencí v zaměstnání, je hra Lord Monarch Online určena právě vám.

Na úvod jedno upřesnění. I když je v názvu hry slovíčko Online, neznamená to, že můžete hru hrát v multiplayerovém modu či dokonce on-line přes internet. Tuto možnost jsem zde vůbec nenašel. Spíše měli autoři na mysli, že jde o strategii v reálném čase. Pokud totiž nekliknete na jednotku, abyste jí zadali nějaký taktický příkaz, běží hra automaticky. Vaše i soupeřovy jednotky samy staví a bojují. Nemyslete si ale, že pokud hru zapnete a odejdete na večeři, tak bez přičinění vyhrajete! Na to bylo pamatováno a bez vašich taktických pokynů počítač zvítězí.

Lord Monarch U většiny strategických her platí jednoduché pravidlo: vyrobit co největší armádu a vrhnout se na soupeře. Nejinak je tomu i v Lord Monarch Online. I když se ocitáte v různých dobách a na různých místech, váš hlavní úkol zůstává stejný: eliminovat všechny ostatní nepřátele. Na začátku každé mapy jste vůdcem jedné ze čtyř skupin. Postupně tak budete vládnout v království, vesmírné galaxii, pohádkové zemi či síti prodejen s rychlým občerstvením W burger (která mimochodem nápadně připomíná jednu skutečnou firmu). V každé misi najdete ještě pátého soupeře. Ten se od těch ostatních vždy trochu liší. V království jsou to draci, v restauracích výběrčí daní atd. Ve všech 15 misích máte stejný způsob boje, názvy všech příkazů se však liší. Proto je dobré si na začátku vždy prohlédnout nápovědu, kde je vysvětleno, co který název znamená. Ve hře narazíte jenom na dva typy budov. Jednou je velící sídlo a druhou vojenské budovy (resp. restaurace :o))). Na počátku hry máte jenom dvě jednotky. Vůdce doporučuji ponechat po celou dobu ve velícím sídle. Voják začne automaticky stavět vojenské budovy. Z těch postupně vylézají další a další jednotky a vaše armáda se tak zvětšuje. Pokud se dostanou při své expanzi dvě říše do styku, začnou mezi sebou vojáci bojovat. Každý voják existuje ve třech typech. Silnější jednotky vznikají jakýmsi "spojováním" vojáků dohromady. Omlouvám se za to slovo, ale naprosto vystihuje celou podstatu. Pokud zadáte vojákovi, aby hlídal určené území nebo aby se spojil s jiným, vznikne při určitém počtu silnější typ. V království je tedy postupně pěšák, voják s přilbou a nejsilnější voják v přilbě s vikingskými rohy. V misi s restauracemi najdete jako základní vojáky hranolky, silnější je hamburger a nejmocnější je dvojitý burger s hlávkovým salátem (ne, to si opravdu nedělám legraci).

Lord Monarch Jak už jsem se zmínil, jednotky ovládáte pomocí příkazů. Vojáka tedy můžete nechat bránit, útočit, spojit se s jiným vojákem, opravovat cesty nebo je naopak zatarasit. Základní popis najdete v menu. Ovládání je jednoduché. Stačí na jednotku kliknout a vybrat příkaz z menu. Přesto je systém ovládání v něčem od ostatních strategií odlišný. Než si zvyknete, bude vám vše připadat chaotické. Vojáci budou sami stavět i bojovat a bude jich neustále přibývat. Vaším cílem totiž není ovládnout každičkou jednotku a poslat ji jinam, jako spíš určit, co budou dělat celé skupiny vojáků. Některé pošlete přímo bojovat, jiné necháte, aby se spojili v silnější jednotku atd. Zprvu vám to může připadat nezvyklé.

Co říci k technické stránce. Hra je zdarma, má malou velikost, a proto je i grafika poměrně jednoduchá. Na čem však ztrácí v kvalitě, to je přidáno ve vtipných nápadech. Armáda rozzuřených hranolků versus fazole z čínské jídelny jsou jen malým příkladem. Hudba je příjemná. Pokud se vám ale nelíbí, můžete ji vypnout nebo pustit místo ní CD. Hra má široké nastavení. Můžete měnit velikost okna, určit, které informace se budou zobrazovat. Pokud se nechcete prokousávat všemi levely, můžete si kterýkoliv z nich přímo nahrát.

Jste-li příznivcem strategií, určitě si Lord Monarch Online zahrajte. Her z toho žánrů je zdarma docela málo. Tato navíc patří k těm povedenějším a na čas vás bezpečně vytrhne z reality všedního dne a přišpendlí u obrazovky počítače. A když se zase někdy s chutí zakousnete do hamburgeru, zase se vrátíte ve vzpomínkách na místa, kde se za tento stav bojovalo na smrt ...

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 64 čtenářů

Témata: Galaxie

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Najdete na iDNES.cz