Little World - hra prolezlá brokuky

  12:00aktualizováno  12:31
První zmínka o projektu relativně mladého týmu Sosáci se na diskuzním fóru objevila již téměř před rokem, až v těchto dnech se s ním však mohla seznámit i širší veřejnost. Little World spatřila po relativně dlouhém vývoji světlo světa a hned si připsal vítězství v kategorii adventur Becherovka Game 2005.
70

Little World

Platforma: Freeware
Výrobce: Sosáci

Stáhnout

Little WorldAno, zaslouženě. Ha, tak to jsem vás asi překvapil, ono by se ale s odpověďmi na palčivé otázky nemělo dlouhou otálet. Je sice pravda, že mezi svou konkurencí nebylo vítězství v kategorii adventur nijak obtížné, přesto rozhodně nepatří k nezaslouženým. Little World je po všech stránkách kvalitně odvedenou prací, jež stoprocentně potěší všechny milovníky žánru.

Příběh hry vás situuje do rolí hned tří malých brouků, zbabělého komára Alvina, vůdčí mouchy Zaaka a přitepleného motýla Raphaela, kteří neuhlídali lahev Becherovky, jež až doposud pomáhala generacím hmyzu přežívat tuhé zimy a tak byli pověřeni úkolem odčinit svůj prohřešek návratem láhve do rukou právoplatných vlastníků, tedy hmyzu v domě.
 Ve čtyřech kapitolách které jsou, stejně jako toto souvětí větami, neuvěřitelně a popravdě i dost zbytečně narvané enormním množstvím lokací, tak hrajíc postupně za všechny tři charaktery, na rozličných místech domu a přilehlého okolí, odhalujete nekalé plány Mraveniště a blížíte se pomyslnému svatému grálu vaší poutě.. 

Little World Hru vám zpříjemní mimo všudypřítomného humoru, pravda až příliš často balancujícího na hranici mezi trapně ohranými žerty a geniálními fóry, i několik meziher. Ty mne sice spíše otravovaly než pobavily, ale utekly rychle a jejich dohrání jsem neshledal nijak náročným.

Ostatně stejně jako řešení puzzlů. Vaše mozkové závity Little World až na etudu s vyšinutou vší pokládající otázky z oblasti matematických chytáků, rozhodně nepotrápí a kdyby přece, autoři svědomitě ke hře přibalili i návod. Jedinou překážkou v cestě za lahví se tak může stát sice ojedinělá, ale přesto přítomná nemožnost sebrat některé předměty dřív, než nadejde jejich čas. A takovou věc by měl scénárista vždy pečlivě ošetřit, stejně jako programátor bugy, kterých se ani tato hra, seč broukům zasvěcená, nevyvarovala. Ještě, že její autoři neusnuli na vavřínech a na svém webu poskytli verzi s potřebnými patchy… Když už jsem se přehoupl k rozboru té techničtější stránky hry, proč nepřejít rovnou k zpracování?

 Grafické pojetí bych, a to nijak hanlivě, označil za líbivé. Mně osobně tento styl grafiky příliš neříká, ale myslím, že by se mohla většině hráčů líbit. Hra běží pod relativně nízkým rozlišení 640x480, při roztažení obrazu však díky šikovnému grafikovi a vektorovým výpočtům Flashe neztratí vizuální pojetí nic na své kvalitě. Sympatické jsou i změny interfaceu podle postavy za níž hrajete. Celkově si troufám tvrdit, že právě "ksicht hry" je spolu s herní dobou nejsilnějším plusem a jedním z důvodů proč Little World stáhnout a dohrát.

Little World Jaký názor si uděláte na hudební doprovod je pak rovněž značnou otázkou vašeho vkusu. Nelze asi tvrdit, že by hudba tematicky neseděla, ale já dal kupříkladu přednost hraní bez ní. Rytmicky sice podtrhuje naléhavost nutnosti sehnat láhev Becherovky do 24 hodin, současně však,jak jinak, uvádí hráče do zbytečného stresu, který mi zejména u adventury připadá zcela nemístný.

Výtku bych měl pak i k samotnému vyvrcholení hry, které mi vzhledem k naprosto vypiplanému intru přišlo značně odbyté a satisfakci nepřinášející. Je mi jasné, že autoři museli stihnout dodělat hru do termínu soutěže, přesto je až zatraceně náhlý konec hry poněkud rozlazující. Tím však končí výčet všech negativ. 

Little World téměř nemá much. Ve vašich rukou se právě ocitá kvalitní hodina zábavy a seč se při hodnocení tohoto počinu jednou větou neubráním protřelému: ,,Neurazí, nenadchne,” nedoufám, že bych vás tímto výrokem odradil. Ano, hra svou podstatou není nijak novátorská a žánr adventur rozhodně neobohatí, ale to od ní snad nikdo neočekával, nebo ano? 


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 198 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz