Lemmings - malé potvůrky se vrací

  12:00aktualizováno  4:00
Kdo z těch, jež se považuje za hráče počítačových her, by neznal slavné legendární Lemmings? Žádného takového já naštěstí neznám, i když možná, že se někde skrývají za potemnělými monitory u těch dnešních komerčních titulů. Ale proč si nezavzpomínat na skvělou logickou hru, která ve své době nadchla takřka každého hráče, a každý z ní byl celý pryč? No jasně, Lemmings se vrací!

Lemmings

Platforma: Freeware
Výrobce: Psygnosys

Stáhnout

LemmingUrčitě si alespoň většina z vás vzpomíná, jak světovou herní scénu skoro před deseti lety otřásla snad nejznámější logická hra, co kdy na světě vznikla. Stejně jako Worms, Warcraft či Wolfstein, i hříčka Lemming se zařadila mezi gamesky, na které se jen tak nezapomíná. Autoři dokázali zpracovat jeden z nejskvělejších nápadů a vytvořit hru, která zacloumala světem a i pařan, který logické hry odmítal, si nakonec k lemmingsům přisednul. Jejich skvělá hratelnost byla fenomenální a jednu dobu neexistovalo nic než jen oni. O tom také svědčí fakt, že dohromady byly vydány celkem dvě pokračování v 2D zpracování a třetí díl v 3D. Ony datadisky byly sice pěkné, ale nezapůsobili zdaleka tak jako díl první,. Přesto si ale myslím, že byste možná uvítali oživení starých vzpomínek a zahráli si jeden z mnoha remaků.

Ještě alespoň chvilku před spuštěním bych rád věnoval několik řádků ke hře samotné. Co se týče instalace, tak ta by měla probíhat bez problémů. Hru spustíte přes exe soubor a otevře se vám netradičně ve windowsovském okně. Vyskočí před vás jako vždy loga hry a až je shlédnete, zadáte své jméno a můžeme se podívat dále.

LemmingK dispozici je nám v horní liště i nějaké to menu. Pomocí něho můžeme restartovat, přehrávat levely, jukat se do nápovědy nebo creditsů či si jen tak něco nastavovat v Optionsu. Tam toho ale opravdu moc nenajdete, ale i tak vám radím, navštivte jej, protože ze začátku nemáte vůbec nastavené a zapnuté zvuky a hudbu. Jinak navolit si můžete i zobrazení – přiblížit si obraz. Ovšem ono přibližování není vůbec dodělané. V normálním módu se vám zdá, že je vše moc miniaturní a přiblížené až moc velké. Navíc z toho koukají rozmazané pixely a není o co stát. Nu, až si všechno prohlédnete a nastavíte, nic nám již nebrání pustit se přímo do hry.

Vysvětlovat princip Lemmings by bylo asi podobné jako ono přísloví o nošení dříví do lesa, přesto si jej však nemůžu odpustit a naservíruji vám alespoň ve stručnosti krátký popis. Vy se v této hře stanete něčím jako bohem, prostě pánem všeho dobra a jen na vás bude záviset, zda Lemingové zemřou, zda či budou žít. Lemingové totiž nejsou vůbec chytří, oni kluci v modrých montérkách a zelenými vlasy se budou řídit vašimi příkazy a svěří svůj život právě do vašich rukou. Jak to dopadne bude jenom na vás. Oni po vás chtějí, abyste jim pomohl dostat se do brány, která je vrátí zpátky do jejich světa. Propadli do tohoto dobrodružství nějakým skrytým teleportem a chtějí se za každou cenu dostat domů, tedy do kouzelné magické brány. V tom jim máte pomoci. Možná to takhle vypadá snadno, ale světe div se, zase tak lehké to není.

LemmingLevely se odehrávají v mnoha různých částech Země a jsou doopravdy pěkně graficky zpracovány. První kola opravdu těžká nejsou a existují jen proto, abyste se naučili Lemmingy ovládat. Někdy máte přelézt zeď, jindy skočit s padákem, prokopat tunel, podhrabat se do země, probourat nebo probombardovat zdi. Ne vždy ale máte třeba hrabače či bourače, kterého byste zrovna tolik potřebovali, hra vám přidělí jen tolik povolání, kolik uzná za vhodné a vy si s tím musíte vystačit. V některých kolech nesmíte ztratit ani jednoho Lemmíka, takže si na ně dávejte dobrý pozor a pusťte se do toho.

Postupně se samozřejmě obtížnost zvyšuje a po několika kolech budete mít už Lemingů až po krk. Autoři neplýtvali s různými logickými chytáky, z kterých vám bude hlava třeštit a budete naprosto zoufalí. Nebojte se, nebudete prvním a snad ani posledním poraženým. Ale zkoušejte dané kolo znovu a znovu. Věřím, že s trochou štěstí a dobré vůle se dá zvládnout naprosto všechno.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz