LBreakout2 - druhý díl lepší prvního!

  12:00aktualizováno  11:29
Arkanoid je dnes už s definitivní platností mrtev. Jeho žezlo totiž přebírá hra, jíž Arkanoid ať už hratelnostně či jakkoli jinak nesahá ani po kotníky. Není ale důvod truchlit - nový král je totiž o poznání vyzrálejší, zajímavější a především graficky atraktivnější. Takže mu to přejme.
61

LBreakout2

Platforma: Freeware
Výrobce: LGames

  • obtížnost
  • jednotvárná grafika
  • jednotvárná grafika
  • zdlouhavé

Stáhnout

LBreakout2

V době, kdy denně vzniká několik nových freewarovek a remaky těch starších se na vás sypou z každého rohu, je velmi těžké uvést mezi lačné spotřebitele takovou hru, která by svůj originál přebila o několik řádů. Jedná odvážná skupinka - nazvaná poměrně prozaicky lgames (a ne pro nic za nic, jak ukazuje "L" předřazené názvu hry) - se o to nedávno pokusila a jak její bezesporu ambiciózní snaha dopadla můžete dnes už konečně zjistit také sami.

Prvním, co vás na LBreakout2 na první pohled upoutá, bude jistě obrovské množství levelů, které se nachází už v jeho základní nabídce. Hra jako taková přitom není žádný tlouštík a při troše štěstí se dá přenést i na jedné jediné disketě. Úrovně jsou spřaženy do kampaní či chcete-li levelsetů, z nichž každý představuje jiný styl hry - jiný přístup k obsaženým bonusům, k rozestavení překážek atd. Každá kampaň bez výjimky s sebou nese žebříček nejúspěšnějších hráčů, ovšem každá svůj vlastní, což znamená, že nemůžete přebíjet svůj předchozí výsledek hrou v jiné kampani.

LBreakout2

Způsob, jakým se dokončují jednotlivé levely je doufám každému moc dobře znám. Pro ty, jejichž mozkovnám současná horka příliš neprospívají, zopakuji (po kolikáte už asi? :-), že smyslem LBreakout2 jakož i všech ostatních Arkaniod-klonů je pomocí odpinkávání malého míčku o nic víc větší pálkou zlikvidovat všechny cihličky bránící míčku ve volném pohybu daným levelem. Narozdíl od původního Arkanoidu, který je už na dnešní dobu přeci jen trochu zastaralý a primitivní, se LBreakout2 může pochlubit několika specialitkami a jednou z nich je právě pestrá paleta speciálních cihliček. Najdete mezi nimi takové kousky jako cihly naprosto nezničitelné, cihly, které to vzdají až po třech trefách či speciální TNT cihly, které výbuchem smetou z levelu i všechny sousední cihličky. Naprostou novinkou je také nepojmenovaná modrá cihlička, která po zasažení kolem sebe vytvoří pole nových kolegů (což je věc rozhodně nepříjemná).

Z cihel, které se vám podaří zlikvidovat, čas od času (mj. opět po vzoru předchůdců LBreakout2) padají speciální bonusy. Některé z nich jsou prakticky k ničemu ("přísavka" umožňující kuličku "přichmatávat" k pálce, zpomalovač hry apod.), jiné představují vítanou pomoc ("rozšiřovač" odpalovací plošky, 200 až 10 000 bodů k dobru...) a ty poslední jsou doslova životně důležité (život navíc, míček navíc...). Ale, abyste se neměli jako prasata v žitě, život vám budou komplikovat také početné "škodiče". Nebude jich sice tolik jako bezesporu příjemných a vítaných bonusů, ale i tak často a rády pozlobí. Mezi zřejmě nejneoblíbenější se brzy zařadí "antibonus Darkness" (nevidíte na obrazovce nic než míček (míčky) a svou pálku), zrychlovač dění na obrazovce či jakýsi zamrazovač, který umožní vaše krátkodobé znehybnění.

LBreakout2

Technické zpracování LBreakout2 je na doslova výborné úrovni, čemuž velkou měrou napomáhá nejen pseudo-3d zpracování (které tvůrci způsobili pouhým přidáním stínování), ale i nádherné grafické efekty a konkrétně i takové "nicůtky" jako mizení sestřelených cihliček do ztracena, prolétávání bonusem obohaceného míčku jejich masami atp. Sečtete-li to ostatně s obrovským množstvím levelů, které LBreakout2 nabízí, zákonitě dospějete k závěru, že tvůrce je buď totální blbec, že takovouhle hru uvolňuje jako freeware, nebo geniální programátor, který nemá co dělat a tak exhibuje prostřednictvím skvěle provedených hříček.

Ať už je pravda jakákoli a je tam venku nebo tady vevnitř :-), já sázím krk na to, že si LBreakout2 zamilujete jako žádný jiný Arkaniod-klon, s nímž už jsme měli tu čest v minulosti. Není to jen dokonalou grafikou a skvělými efekty (i když i těmi LBreakout2 nekompromisně drtí jakoukoli konkurenci), ale i doslova stovkami možností a nastavení, které hru činí pestrou a atraktivní i pro ty nejskeptičtější skeptiky. Takže - na co ještě čekáte?

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

61 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 53 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz