Last Days of the Earth – do posledního muže

aktualizováno 
Veliteli! Nejnovější intel mluví o masivní nepřátelské flotile na kurzu k Zemi. Očekáváme jejich přílet každým okamžikem, obrana je nepřipravená, oči národů celé planety se upínají k vašim schopnostem!
70

Last Days of the Earth

Platforma: Freeware
Výrobce: Felix Leung

  • Kombinace střílečky a strategie
  • Grafika
  • Pozdější (ne)svižnost

Stáhnout

lastdays_poster

lastdays_scr01Je cosi romanticky přitažlivého na marném souboji hrstky odvážných proti nesčetné přesile. Všichni jsme asi viděli spektákl 300, ale pro podobný příběh nemusíme chodit až do Thermopyl, stačí si vzpomenout na konec českých výsadkářů z mise na likvidaci Heydricha. A také dnešní hra popisuje – chvilka napětí – poslední dny Země z pohledu přečíslených obránců rodné hroudy.

Naneštěstí hra neobsahuje žádný dostatečně patetický úvod, nakonec vizuální stránka je její největší nevýhodou, ale o tom později. Last Days of the z produkce Felixe Leunga zajímavým způsobem kombinují survival shooter a tower defense, protože si jak zastřílíte, tak máte na starost i rozestavování automatických satelitů a určitou míru managamentu. Je prý do značné míry inspirován klasickou hrou Missile Command, nicméně se přiznám, že jsem předlohu nikdy nehrál.

lastdays_scr02Základem každé obrany v každé strategii je dostatek surovin, a zde tomu není jinak. Malý obnos dostáváte průběžně, z každého zabitého nepřítele pak vyletí krystal, který mohou sebrat těžební… uh, asi satelity. Ačkoliv můžete ze své primární stanice dole střílet klikáním myši na bojiště, každý takový výstřel vás stojí něco kreditů. A věřte, že kredity nebudou stačit a jsou cennou proprietou. Nicméně je sympatické, že se alespoň můžete pokusit o hraní á la střílečka, a vždycky je výhodou možnost postarat se o nějakou loď, kterou hlavní obrana přehlédla.

K dispozici máte tři typy satelitů. Již zmíněné těžební, které létají bojištěm a sbírají krystaly dokud nejsou zničeny, dále pak levnější laserové a nakonec nejdražší makabrózní raketové, které jsou klíčem k dlouhodobé vzdoru útoku a tak přežití lidské rasy. Každý druh satelitu vyrábí tři stanice v popředí bojiště, na které nepřítel útočí primárně. Se střelbou obecně je ten problém, že bojiště „zkrášluje“ několik asteroidů, a není nic horšího, než když vaše obrana smaží do pustého kamene namísto trojice lodí letících v jeho zákrytu.

lastdays_scr03Nepřátelé se snaží vaši pozici dobýt kamikaze útoky; znalost palných zbraní evidentně není ve vesmíru universální konstantou. Jak už to bývá, menší lodě vydrží méně, větší lodě vydrží více, postupem času přilétají přede vaše hlavně ve stále hustších počtech a kladou tak na vaši rychlost uklikat to všechno se stále větší nároky.

O dost tragičtější je bohužel technická stránka hry. Co si budeme namlouvat, okolní obrázky indikují, že hra je hnusná jako noc. A teď nemám na mysli ty pěkné druhy nocí, kdy se opíjíte se svými oblíbenými kamarádkami, ale ty vošklivé noci, kdy máte noční můry, nebo vás někdo zbil. K tomu hudba zcela absentuje.

Nicméně nad audiovizuální stránkou by se ještě dalo mávnout pahýlem, kdyby hra alespoň fungovala plynule. Bohužel, po nezávislém testu na dvou různých počítačích jsem nucen konstatovat, že pokud přežijete úvodní vlny nepřátel a vybudujete dostatek raketových satelitů (dávajících collateral damage), zabrzdíte nejen útok nepřítele, ale také hru samotnou. Ubohá hra není designována na takové množství efektů, což je dost tristní vzhledem k její vizáži.  

Poměrně dlouho jsem váhal mezi šestkou a sedmičkou. Navzdory grafice je hra zábavná i při opakovaném spuštění (což se ani zdaleka nedá říct o valné většině freewarovek), byť nejde samozřejmě o příchod mesiáše. Problém s rychlostí nicméně nastává až při úspěšném dovršení obrany, čili ve chvíli, kdy můžete odejít klidně na oběd a k Zemi nic neproletí, takže se nakonec přikláním k vyššímu skóre a doporučuju Poslední pozemské dny alespoň na rychlou zkoušku.
Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

38 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz