Kröt XS – novinka od Phenomedia AG

  12:00aktualizováno  25. května 7:15
Autoři Moorhuhnu představují další skvěle graficky zpracovanou, nápaditou a hratelnou arkádu, v jejíž hlavní roli je tentokrát sympatická želvička, krakeni a tuny dynamitu. Vyzkoušejte si take explozivní zábavu s Kröt XS!

Kröt XS

Platforma: Freeware
Výrobce: Phenomedia

Stáhnout

Krot XSKröt XS – na první pohled asi většina těch, kdo se freeware hrami čas od času baví, pozná, kdo je autorem této roztomilé arkády. Přípona XS značí, že se jedná o jeden z novějších titulů od proslulých německých vývojářů Phenomedia AG, neboť ty bývají tradičně vydávány ve třech verzích. XS jet a volně šířitelná, XL a XXL pak verze placené a obsáhlejší. Nejedná se tedy o klasický freeware a pokud bychom se drželi striktně pravidel serveru Plné hry, vlastně bychom je ani neměli recenzovat. Nicméně zábava i s XS verzí Krötu či jiných titulů Phenomedie je taková, že je zkrátka nelze ignorovat. Kult, který si tito němečtí autoři vybudovali svými Moorhuhny, přesahuje meze chápání, faktem ale je, že to rozhodně bylo oprávněné, neboť jimi vytvořené reklamní i jiné hříčky vždy disponují originálním námětem, rychlou, zábavnou hratelností a především – precizní, detailní grafikou, hýřící efekty a tvořenou s typickým německým citem pro nejmenší maličkosti.

Krot XSKröt XS nese podtitulek Monsters, Minen und Raketen – a tím se dá v zásadě shrnout, o čem vlastně je. Hlavním hrdinou je sympatická želvička, jež se usmívá ze všech propagačních materiálů. Hráč ji navádí na její cestě světovými moři a snaží se zachránit své menší přátele, jež zlí krakeni uvěznili v ledových kostkách a nechali volně pohupovat na hladině. Celá akce je nahlížena pohledem z ptačí perspektivy, přičemž hlavní hrdinku lze ovládat buď kurzorovými šipkami, nebo myší (pohyb doleva a doprava znamená natočení, levým tlačítkem se spustí pohyb dopředu). Úrovně jsou krom pasivního okolí v podobě různých kouzelných ostrůvků, pláží a pěkně zpracované vodní hladiny zaplněny řadou aktivních objektů. Už bylo řečeno, že klíčovými jsou ledové kostky s malými želvami. Pokud se proti nim hráč rozjede a narazí do nich, rozpadnou se a na konto se přičte určitý počet bodů.

Krot XSDalší doby lze (a je nezbytně nutné, neboť jinak hra často neodemkne další level) získat zabíjením krakenů. Ti se líhnou z vajec – a právě to je jejich jediná slabina, neboť jinak jsou smrtící. Ve chvíli, kdy se na obrazovce objeví vejce, musí k němu želvička rychle přispěchat a nárazem jej zničit. Pokud to nestihne, ještě se nic tak hrozného neděje – po kratším intervalu se jeden z již vylíhlých krakenů zakuklí zpět. Pokud by ani tentokrát želva nezasáhla, vylíhnou se po chvíli na jeho místě dva a takhle to pokračuje, dokud tomu zelená mstitelka neučiní přítrž. Mezi další aktivní objekty patří nejrůznější bonusy, které želvičce pomáhají, sudy, jež lze později rozbíjet, nebezpečné námořní miny, jimž je třeba se vyhnout, či bedny TNT, které lze využít k řetězovým výbuchovým reakcím. Skoro každá úroveň z celkového počtu deseti představí nějaký nový prvek, či alespoň taktický postup řešení, takže se u hry nikdo rozhodně nemůže nudit.

Krot XSNejvětším záporem Kröt XS tak nakonec zůstává právě již na začátku zmiňovaný fakt, že jde pouze o demoverzi titulu, jenž má v té úplně nejfinálnější a nejdražší verzi 3 velké kapitoly, 16 ostrovů, 80 úrovní a k tomu ještě řadu bonusů. Ve srovnání s tím působí jako skromná Popelka nabídka 1 kapitoly, 2 ostrovů a 10 levelů XS verze – a opravdu je to málo, neboť dohrání zabere pár (nejvýše desítek) minut – a pak se lze už maximálně pokoušet o vylepšení nejvyššího skóre, což – přiznejme si – zase až taková zábava jako třeba u Moorhuhnu není. Zkrátka a dobře – ačkoliv je Kröt XS skutečně kouzelný, disponuje tradičně perfektním audiovizuálním zpracováním a představuje i velmi dobré nápady, hraje se skvěle a vůbec se při jeho popisu nedostává superlativů, k tomu úplně nejlepšímu z dílny Phenomedie se nezařadí. Znovuhratelnost v jeho případě je trapně nízká a až příliš okatě podřízena nucení ke koupi plné verze.


Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz