Knightsquire - a v češtině!

  12:00aktualizováno  9:38
Na udatného rytíře a jeho panoše čeká veliká zkouška. Ještě než se však vydají na záchranné tažení za vězněnou princeznou, musí se dostat z vlastního pokoje. S dechberoucí ukázkou herního minimalismu Knightsquirel jste se mohli setkat již dávno, ale až nyní ji stáhnete kompletně v češtině...
70

Knightsquire

Platforma: Freeware
Výrobce: Buloght

Stáhnout

KnightsquirePřekládat nějakých dvacet pět stránek textu se zhruba na té desáté, ukázalo jako ne zrovna šťastný nápad, občas ale stačí zatnout zuby a to, co člověk rozdělá, taky jednou dokončit. A tak (byť Knightsquire není kdovíjak výjimečným titulem) nabyl s mou malou zásluhou české lokalizace.

Rozhodl jsem se jej jí obohatit, neboť s jeho spuštěním jako by na mne dýchnula doba, kdy jsem, coby dítě předškolního věku, řešil pro mne svého času mimořádně obtížné úkoly ve fantastické francouzské adventuře Gobliiins. A za tuto vzpomínku, mi přiblížit hru i angličtinou nepoznamenanému publiku stálo. Jediné co Knightsquire oproti jmenovanému zdroji inspirace k dokonalé iluzi chybí, je hypertrofovaný chrup hlavních představitelů. Pak by bylo vizuální pojetí k nerozpoznání. Pravda, z hlediska vnitřních herních mechanismů připomíná hra spíše Gobliins 2, ale ta grafika! Ten dojemně minimalistický a brilantní pixelart. Přidat trochu monstrózních předkusů a jsem zpátky v dětinském mém věku.

KnightsquirePřestože se srovnání hry s tituly Coktel Vision nelze ubránit, Knightsquire rozhodně nepředstavuje sprostý plagiát. Jedná se o dílo, které ke kořenům své inspirace jen velmi decentně odkazuje. Celá zápletka příběhu stavící na jedněch zaseklých dveřích a úkolu se záchranou princezny působí poněkud banálně, v mých očích se však jeví spíše jako sebeironizující. Autor hry - Buloght sází především na řešení samotných hádanek a vychází mu to. Celková zábavnost titulu těží totiž z jiného aspektu než je příběh a to ze systému ovládání, kdy se současně zhostíte role dvou postav, mezi nimiž můžete plynule přepínat. První z nich je sympaticky pokrytecký, zhýčkaný a zbabělý rytíř, disponující zbraňovým arzenálem a silou schopnou useknout například tlustou větev. Druhým je rytíři posluhující, notně submisivní panoš, jenž v příběhu figuruje jako holka pro všechno, jež vždy ochotně nastaví krk za svého pána nepřestávaje ctít nadřazenost stavů.

Z toho nám vcelku jasně vyplívá, že každá z postav disponuje jinou sadou akcí, jíž je schopna, respektive spíše ochotna, činit. Samotné questy jsou striktně logické a relativně jednoduché, největší práci vám tedy s pravděpodobně zabere samotné hledání předmětů, které máte použít. Nemusíte se však obávat zběsilého pixelhuntingu, aktivní objekty jsou patrné na první pohled. Někdy však dobře splývají s pozadím. Pro hru je charakteristický i svérázný a místy velmi suchý humor, jež sice nesedne všem, ve mně nicméně pousmání vzbudil.

Avšak nic není dokonalé a tak i Knightsquire trpí několika neduhy. Ten prvním zapříčiňuje jistá nevýhoda přítomnosti dvou libovolně pozicovatelných postav na scéně, kdy si v malých místnostech navzájem často překáží.. Méně pohodlné je i přecházení mezi místnostmi. Nemusíte se však bát, že by hra ovládat nešla. Na Knightsquire poměry AGS je ovládání až nezvykle pohodlné. Už proto, že celý titul zvládnete jen za pomoci pravého a levého tlačítka myši. Pravý adventurista si jistě posteskne i nad délkou hrací doby, k ní však až později.

Přehoupnul-li bych se skokem k finálnímu resumé, ten kdo ke hře přistoupí bez zbytečných předsudků, zjistí, že Knightsquire nabízí nádhernou čtvrthodinku zábavy, pročež mu bude až líto, že to všechno netrvalo déle. Dozví-li se pak z AGS fóra, že hra původně neobsahovala ani druhou lokaci s princeznou, jen na jednu stranu fascinován původní čistotou komornosti díla, na druhou se mu v hlavě zajisté zrodí myšlenka, že kdyby se stejným způsobem nabalovaly další lokace ve stylu epizodického hraní, neměl by nic proti.

 

Návod na hruKnightsquire


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 43 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz