Klášter na kraji lesa – Hloupého čeká ve světě jenom sláva a bohatství.

  0:31aktualizováno  0:31
V čem Češi vynikají? Myslím kromě pití piva a nadávání na všechno, co se kolem děje. Mám na mysli něco kreativnějšího. No, každopádně dokážeme kromě piva točit i melancholické tragikomedie, není nám cizí hrabalovská poetika, cimrmanovský „tupovtip“ a koneckonců ani humorné kreslené adventury.
80

Klášter na kraji lesa

Platforma: Freeware
Výrobce: Error Games

  • technicky téměř bezchybné
  • dabing, hudba
  • přiměřená herní doba
  • pěkně hratelné
  • humor se moc nepodařil
  • bez hádanek
  • příběh je prostý, stejně jako vlastně všechno

Stáhnout
klaster_02

klaster_02

JAKO KDYSI?

Klášter na kraji lesa by se dal na freeware scéně označit za jakéhosi nástupce linie ručně kreslených, humorem překypujících adventur, jakých se v naši malé kotlině zejména kolem přelomu tisíciletí i na placené scéně objevovalo tolik, jako václavek po dešti. Typově podobné hry, jako kdysi u nás tolik opěvované ty z absurdní série Polda, nebo Ve stínu havrana, se posledních pár let téměř vůbec nevyskytují. Možná je to způsobeno úpadkem zájmu o adventury jako takové, ale osobně si myslím, že to tak není. Neuvěřitelný a hlavně nečekaný úspěch ne zas tak dávného Machinaria ukazuje, že po těchto hrách je stále určitá poptávka a díky tomuto titulu se navíc jasně ukázalo, že poptávku případná nabídka ani zdaleka nepokryje. Vezměme tedy za vděk alespoň dílko ze studia Error Games, na jehož, na první pohled nevzhledný zub, se nyní podíváme.


klaster_01

klaster_01

BUCHTY V RANCI, DŮVOD K TANCI.

Variace na příběh o tom, jak se Honzík vydává do světa je zde naprosto zřejmá a navíc se ji autoři bohudík nesnaží nijak ukrývat a zaonačit. Prostý chlapec jménem Jeník bydlící ve vesnici s děsivým názvem Hnojník žije podle všech indicií dokonale stereotypní vesnický život. Všechny vydělané peníze propíjí spokojeně ve své hospůdce a během těch několika střízlivějších okamžiků si ani nestačí uvědomit, že se mu jeho život nelíbí. Uvědomit si smutnou pravdu mu pomůže až anděl, který sestoupí z nebes při cestě z hospody domů. Nevím, kde na úvodní zápletku brali autoři inspiraci, ale mě se během hraní myšlenky na filmy jako Dědictví, nebo Slunce, seno... vynořovali co chvíli. Tak jako tak, Jeník se rozhodne vypravit na cestu, na jejímž konci snad v budoucnu oblékne kněžskou sutanu.


klaster_03

klaster_03

DÍKY BOHU ZA DABING!

Musím se přiznat, maloměšťáctví z duše nenávidím, nicméně pokud si chci v klidu zahrát adventuru, jejíž příběh a celý humor staví právě na něm, musím se přes to jednoduše přenést. Bohužel, smutným faktem v případě Kláštera je, že zdejší humor moc vtipný není, respektive se moc nevyskytuje. Skutečně. Pár situací se sice ve hře objeví, ale povětšinou je případný vtip zabit nějakou oslí hláškou hlavního hrdiny. Rozhodně se nejedná o nálož vtipu typu již zmiňovaného Poldy, nebo v blahé paměti ukryté neskutečně hláškovité free hry Zázračný lék. Většinu humorných momentů zde zastane scéna, kdy mažete fekálie na zeď kostela nebo rozhovor s pedofilem v parku, ale takových je skutečně jen velmi málo. Co ovšem pánům autorům nelze zazlívat, je fakt, že si dali tu práci a celou hru nechali nadabovat. I když občas kvalitou zvuku dabing ztrácí, je jejich nadšení pro věc obdivuhodné a mělo by být dáváno za příklad ostatním.


klaster_04

klaster_04

Á, TAK PÁN JE KOUKÁM IDIOT!

Hratelnostně není Klášteru moc co vyčíst. Hraje se celkem svižně a i když občas narazíte na problém a nevíte kudy z nudy, na internetu je český návod. Je sice pravdou, že hra překvapivě neobsahuje žádnou hádanku, ani náznak rébusu, ale to nutně nevadí, alespoň hra v jistém smyslu víc „odsýpá“. Na druhou stranu tím hra trpí dojmem, že je příliš „prostoduchá“ (Což je!) a třeba již zmiňované Machinarium nám ukázalo, že hádanky jsou v kurzu a jsou cool, ale to je můj osobní názor. Někdo jistě bude za nepřítomnost něčeho, co by hru zpomalovalo plesat blahem. Zajímavá je také herní doba. Nejsem si jistý, zda ji někdo vytáhne nad hodinu a půl, ale já jsem byl poměrně spokojen. Na freeware scénu autoři vystihli velmi příjemnou délku celého projektu, kdy není ani moc krátká, jako většina z téhle branže a není ani moc dlouhá na to, aby začala vyloženě nudit.


klaster_05

klaster_05

LE RESUMÉ, BURANE

Možná by si případný čtenář z mé recenze udělal nesprávný názor, že hra je špatná. Pravda je, že povětšinou hru kritizuji, ale to jen z toho důvodu, že na opravdový rozbor nemám dostatek znaků. Klášter na kraji lesa není špatný. Je zábavnou a přiměřeně dlouhou freeware adventurou, která pobaví a hlavně zabaví. Má dobrou grafiku, dabing, hudbu a spoustu dalších věcí, za které lze lidem z Error Games dát hobla. Na druhou stranu nedostatek humoru ve hře, která se zdá, že na něm má stavět není dobrá věc. Musím smutně poznamenat, že Klášter na kraji lesa jsem si užil, ale nemůžu svědomitě říct, že si na něj za rok (nebo měsíc) vzpomenu. Za tak neskutečně dlouhou dobu vývoje a péče, jakou hře autoři věnovali je to škoda. Pokud ale hledáte nezávaznou zábavu a nějaký způsob, jak zabít čas, je toto hra pro vás. Nevzejde z ní nic nepěkného, ale ani nic trvalého a hodnotného. Je to jako u mužů ve striptýzovém baru: Můžou koukat, až si oči vyvalí, ale pořádně pohrát si nemůžou. Stejně ale druhý den neví, že si někam minulý večer vyrazili. Někdy to stačí. Záleží na náladě.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 94 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz