Kingsborn - perfektní 3D řežba

  12:00aktualizováno  13. dubna 4:19
Zastáváte názor, že se žádná freewarovka nemůže kvalitou zpracování vyrovnat hře, za níž vás v obchodě pěkně zkasírují? Pak jste zřejmě ještě neslyšeli a hlavně neviděli novou 3D akci pocházející z Mekky freewarové tvorby, Německa.

Kingsborn

Platforma: Freeware
Výrobce: Natomic Studios

Stáhnout

Kingsborn

Mysleli jste si, že freewarové hry jsou free prostě jenom proto, že by si je jinak nikdo nekoupil? Chyba lávky, přátelé, a důkazem toho, že i freewarové hry mohou mít zároveň skvělé zpracování i výbornou hratelnost, je hra Kingsborn. Už samy screenshoty vám jistě napoví, že po stránce grafické se může směle srovnávat i s některými současnými akčními hrami. Bohužel, na úkor technického zpracování tvůrci trochu ožebračili hratelnost, nicméně i tak je Kingsborn titulem, který jistě za vaši pozornost stojí.

Vezměme to pěkně od piky. Hlavní menu hry vám nabízí hned několikero položek, z nichž ty nejpodstatnější a zřejmě jediné, které kdy budete používat, jsou Options, Kariéra a Bot Game. V Options si, jak bývá zvykem, můžete přenastavit všechny důležité atributy hry k obrazu svému a mimoto také zvolit grafický ovladač - nemáte-li tedy v počítači grafický akcelerátor, nepřijdete zkrátka, ale budete muset zatnout zuby nad poněkud horším zpracováním, naproti tomu majitelé 3D karet si užijí skvělou podívanou opravdu naplno.

Kariéra je obdobou kampaně z klasických akčních her, to znamená, že postupujete napříč levely a paralelně s vaším postupem se vám na monitoru odehrává i (snad) poutavý příběh. Bohužel je hra, jak jsem zmínil, německá a jelikož já jsem tohoto germánského jazyka neznalý, nerozuměl jsem z příběhu ani slovo.

Druhým módem hry je tzv. Bot Game, což je hra proti počítačem řízeným protivníkům a jak mnozí fandové akčních her ví, probíhá tím způsobem, že pobíháte, případně se skrýváte někde v herní aréně a snažíte se získat skalpy co největšího počtu protivníků, nepodaří-li se vám Kingsbornto, kliknete levým tlačítkem myší a voilá - hrajete znova. Všechno se opakuje do doby, kdy jeden z hráčů (tj. vy nebo počítačoví boti) nasbírá stanovený počet fragů, tzn. odpraví do věčných lovišť daný počet nepřátel.

Vraťme se ale ke grafickému zpracování hry. Pokud bych ho měl zhodnotit jedním slovem, zcela jistě bych nevolil jiného synonyma než slova "skvělé". Textury i modely všech hráčů vypadají naprosto skvěle a ačkoliv je engine hry o dost horší než bývá zvykem, na mém PII 350 MHz se hýbal relativně svižně. Kosa na kámen padla až při hře v jedné venkovní lokaci obsahující i jakýsi tekoucí kanál. Framerate mé grafické karty se v ní dostala na hodnotu přibližně dva snímky za sekundu a Kingsborn se tak stal tařka turn-based strategií. Nevím, nakolik autoři na enginu zapracovali a jak moc jej naopak odflákli, ale jsem si jistý, že jej mohli dotáhnout ještě blíže k dokonalosti.

Nutno ale podotknout, že i zde platí známé pravidlo "za kvalitu se musí zaplatit", a tak nemůžete čekat, že byste hru rozhýbali i na průměrné 486ce. Co se týče zvukového doprovodu, je prakticky stejně precizní jako grafické zpracování hry - a mimoto, když už těm ufonům budete solit náboje do té jejich marťanské palice, asi se nebudete zaposlouchávat do rachotivého zvuku vaší "krochny", nebo ano?

Váš virtuální arzenál ostatně bude sestávat z veskrze známých pistolí, samopalů i ultimátní bazuky. Popravdě jsem mezi nimi sice nenašel žádný rozdíl, ale svůj smysl jejich variabilita asi má. V souvislosti se zbraněmi jsem také přišel na dosti podstatný bug Kingsbornherního enginu Kingsbornu - nepřátelští boti se sice chovají jako duševně choré zrůdy, nicméně mušku mají tařka zázračnou. Jakmile vás zpozorují, nemilosrdně to do vás kropí a něco jako střela minoucí svůj cíl (tj. vás) je tu stejně vzácná jako inteligentní politici v českém parlamentu. Buďto jsou tedy boti potomci Robina Hooda, nebo je to dáno opravdu jen a jen leností tvůrců.

Finální verdikt je tedy následující: Kingsborn je freewarovkou jako žádná jiná - ač má i své drobné nedostatky, kvalita zpracování je bohatě převyšuje. Pro fandy rychlé 3D akce 100% volba!

Poznámka: hra není vhodná pro zadané pány, jelikož máte při hraní neustále nutkání sledovat kamerou poprsí sličné hrdinky hry, a to by se nemuselo příliš zamlouvat vašim drahým polovičkám.

Návod k instalaci hry:

 • Rozbalte soubor kingsborn2.zip do adresáře C:\WINDOWS\TEMP
 • rozbalte soubor kingsborn1.zip a spusťte soubor kingsborn.exe, který je v něm obsažen
 • pokud se instalace bude dožadovat vložení druhého disku, klepněte na tlačítku Browse a vyberte adresář C:\WINDOWS\TEMP

  V případě obtíží se obraťte na autora tohoto článku (což podtrhuji - by editor :-).

 • Autor:
   

  Nejčtenější

  Další z rubriky

  V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

  Chalk Gardens

  Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

  Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

  Roulette Knight

  Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

  Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

  REZ PLS

  V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

  Najdete na iDNES.cz