King's Quest - remake Sierrácké adventurní klasiky

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:47
Remaky her se nám rojí jako včelky. Zřejmě si už každý z nás potřebuje zavzpomínat na to, co jsme hráli před několika už desítkami let. Dnes to je jeden z prvních adventurních kousků vůbec. Ponořme se tedy do příběhu Sira Grahama, a pojďme ho společně prožít...
80

King's Quest - remake Sierrácké adventurní klasiky

Platforma: Freeware
Výrobce: Tierra Link

Stáhnout

King's Quest, mladší generaci tento pojem už asi nic neřekne. Kdo však hrál hry od útlého dětství, jistě se s ním již někdy setkal. Byla to jedna z prvních adventur z dílny legendární Sierry a Roberty Wiliamsové, která je autorkou spousty dalších slavných her této firmy. Tyto adventury jsou neuvěřitelně hratelné i dnes v době náročných 3D enginů. Dřív si taková hra vystačila s primitivní grafikou. Také ovládání se od dob 286tek dosti změnilo. Adventury se ve své prehistorii řídily pomocí textových pokynů, které se vpisovaly do příkazového řádku. Samozřejmě anglicky. Například “use the stone“.

King's Quest - remake Sierrácké adventurní klasikyStejně stará generace hráčů jako já už by si asi moc nezahrála, jelikož je zhýčkaná myší, a stejně už je na adventury moc neužije, jelikož podle slov mého kamaráda: “Já nejradši pařim Quaka po síti!“ jsou zřejmě pomalu odsouzeny k záhubě. Já si Quaka po sítí taky moc rád zahraji, (vždycky skončím v tabulce poslední .-) ) ale přemýšlivá dobrodružství zůstanou navždy mojí velikou láskou. Není nad to se sžít s nějakou postavou a celou hru za ni vyřešit. A proto zde máme další remakové vydání herní klasiky, King's QuestI- Quest for the Crown.

Nyní zde stručně nastíním bohatý, ale ve své podstatě jednoduchý příběh, jež se bude na vašich monitorech odehrávat: Jste Sir Graham, nejstatečnější a nejspolehlivější rytíř v celé Daventrii. Král Edward Benevolentní si vás pozval z neznámých důvodů na svůj hrad. Svěří se vám, že se jeho dny na Zemi krátí, a Daventrie potřebuje nového schopného vladaře. Pokud mu přinesete tři zázračné předměty, (zrcadlo věštící budoucnost, magický štít a truhličku se zlatem) stanete se novým králem vy. Po přísaze, že nezklamete jeho důvěru, vydáváte se na strasti plnou pouť.

Tuto novou verzi má na svědomí tým s názvem Tierra, (vzor se nezapře!) ve freewarovém vývojovém prostředí Adventure Game Studio, a muím říct, že se skutečně povedla a 22 megový „cvalda“ opravdu stojí. Již zde nenajdete přkazový řádek, ale samozřejmou podporu myši. Charakter grafiky zůstal v podstatě stejný, ale dostal o moc hezčí VGA kabátek. Po pár minutách hraní jsem byl jako v ráji. Klidné obrazovky vypadají asi takto. Slunce svítí, ptáčkové zpívají, říčky bublají,a občas na hladinu vyskočí rybka. Prostě idylka. Rušné obrazovky jsou o poznání temnější.

King's Quest - remake Sierrácké adventurní klasikyPokud v hrách rádi umíráte, zde si přijdete na své. :-) Můžete zde zemřít kdykoli, utopíte se, nebo zalezete někam, kde nemáte co dělat a hned na vás vyskočí obrazovka s příčinou smrti (opravdu!) a nabídne vám loadnutí nebo restartování hry, savovat hru samozřejmě lze, dokonce to doporučuj vždy po sebrání jakéhokoliv předmětu, smrt tu číhá na každém kroku.

Hra obsahuje hudbu, která si opravdu zaslouží pochvalu. Jakmile se kolem vás začne něco důležitého dít, začne dramaticky hrát, a vy můžete dát třeba nohy na ramena! (Nebo k vám řijde zelený mužíček , rozmáčkne vás, a máte tu opět obrazovku s úmrtním oznámením.

Zvuky jsou také vynikající. Na stránkách autorů je po bezplatné registraci ke stažení také 17,5 megový!! Voice Pack, po jehož instalaci budete mít namluveno intro a veškeré rozhovory. Vyzkoušel jsem ho,(co bych pro vás, já recenzent, který má rád své čtenáře, i za cenu vysokých poplatků za telefon neudělal, že? .-) a byl jsem velmi spokojen, namluvení je velmi kvalitní. Jen u hlavní postavy Grahama je silně patrná digitalizace hlasu, což je trochu škoda. Na druhou stranu stojí za to si v intru poslechnout krále Edwarda!

King's Quest - remake Sierrácké adventurní klasikyKe hře je přiložen také úctyhodně rozsáhlý manuál ve formátu HTML, jež jsem ještě nestačil prostudovat celý.

Za zmínku také stojí hardwarové nároky. Radil bych vám abyste si v Options nechali navoleno rozlišení 320x200. Při vyšším se mi hra velmi sekala, nedala se téměř hrát. (Možná to bude mou grafickou kartou :-) ) Můžete si místo fullscreenu navolit hru ve stejně velkém okně, jako požadované rozlišení, ale tento způsob hraní mi připadal nepraktický.

A zajímavost nakonec: Tierra pracuje na dalších nových verzích Sierráckých klasik, například Kingś Quest II nebo Quest for Glory IV. Tak se těšte spolu se mnou, obětujte pár korunek za telefon či pár megabajtů limitu stažených dat, (pokud jste připojeni jinak, neberte samozřejmě na vědomí) a klikněte na Download. (A nezapomeňte na Voice Pack!) Nebudete litovat, a aspoň vyzkoušíte něco jiného než „paření Quaka po síti“ (nic proti)!

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 67 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Najdete na iDNES.cz