King's Quest II+ VGA: Romancing the Stones

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 11:48
Tým Tierra Entertainment minulý rok přinesl svou druhou hru – převod klasiky King’s Quest 2 do VGA hávu. Bez nějakých okolků můžeme rovnou říci, že se jedná o nejlepší freeware adventuru všech dob…
90

King's Quest II+ VGA: Romancing the Stones

Platforma: Freeware
Výrobce: Tierra

Stáhnout

King's Quest II: Romancing the Stones Mezi freeware adventurami najdeme řadu povedených humorných kousků a parodií. Permanent Daylight, Cubert Badbone či Calsoon 2 jsou bezesporu skvělé hry, ještě lepší ale je, když se vyvede nějaký původní vážný projekt. Kvality titulů jako Out of Order či The Uncertainty Machine však překonávají hry původně určené pro prodej, jež jejich autoři uvolnili zdarma. Nedávno jsme tu měli klasiku Lure of the Temptress, tentokrát se díváme do dílny Sierry. Ale aby bylo přesnosti učiněno zadost: to, že dnes můžeme slavit vydání King’s Questu II+ VGA, není rozhodně zásluhou Sierry On-Line ani jejích současných majitelů – je to zásluhou freeware vývojářů Tierra Entertainment, kteří více než rok pracovali na převodu původní šestnáctibarevné klasiky do atraktivního VGA hávu a navíc upravili hádanky a částečně i příběh, čímž bylo vychytáno mnoho chyb a nelogičností.

Příběh King’s Questu II postaví hráče do role Grahama, krále země Daventry. Tomu jeho úlisný rádce jednoho krásného dne poradí, že by si měl najít nevěstu – a rovnou mu jednu, King's Quest II: Romancing the Stones která je bohužel poněkud nepřístupná, ježto je vězněna kdesi v neznámém kraji na vrcholku věže, ukáže. Graham se nechá odvézt do země Kolyma, kde bude pátrat po třech drahokamech otevírajících dveře osudu. Zároveň bude muset splnit celou řadu vedlejších úkolů, mezi něž patří „záchrana“ slavíka (čarodějnice si z něj chce udělat nápoj mládí – záchrana se ale brzy zvrtne přesně v tentýž akt, který k ubohému zvířátku není příliš milosrdný), hledání drahocenné čelenky, dobývání zpět ukradeného Neptunova trojzubce.

A to není zdaleka vše – krom toho, že si Graham protrpí klasický syndrom kupících se úkolů, bude se muset vypořádat s mnoha mocnými nepřáteli. Žraločí lidé a vlci číhající na rozcestí jsou ještě to nejmenší – horší už je to v případě duchů a nemrtvých v tajemném Kolymském hradu, mnicha, který ve skutečnosti pořádá v kostele temné rituály, vlčích lidí, kteří se neostýchají zakousnout bezbrannou babičku a na poutníka v nočním lese se už vůbec neohlížejí, a především – tajemného, leč pořádně nepříjemného padoucha, který si nechává říkat Otec King's Quest II: Romancing the Stones a žene svou čarodějnou sestru Hagartu a další pohůnky všemi silami k jedinému cíli: Grahamově smrti.

Pamětníci si možná vzpomenou, že se druhý díl King’s Questu od Roberty Williams nejmenoval Romancing the Stones, ale – možná poetičtěji – Romancing the Throne. Ano, v tomto případě se skutečně jedná o žertík autorů, jinak se ale není absolutně třeba bát, že by Tierráci téma znevážili a udělali ze svého VGA remaku nějakou trapnou parodii. Příběh lásky a velkého dobrodružství je stejně pohádkový a epický, jako byl příběh původní hry a díky o poznání lepšímu technickému zpracování je v mnoha místech i silnější.

Na King’s Quest II remaku je úžasný počet lokací. Ty jsou ručně kresleny v rozlišení 640x480 a vypadají jedna lépe než druhá. Ať už bude hráč procházet lesem, bažinami, tajemným hradem či samotným městem Kolyma, bude se nutně muset obdivovat umění grafiků – a také animátorů, King's Quest II: Romancing the Stones protože narozdíl od řady freeware adventur je zde vše, co se ve hře děje, vyjádřeno i animací a ne jen textovým popisem.

Hudba v KQII: Romancing the Stones nehraje vždy, ale jen v určitých lokacích a v průběhu animovaných sekvencí. Proti její kvalitě však nelze takřka nic namítat. Jde o nevtíravou, ambientní adventure klasiku, která splňuje přesně svůj účel. Stejně tak se dají smést ze stolu i zvukové efekty a technická stránka hry je z krku…

Hratelnost King’s Questu II je bezvadná, přesto se sluší podotknout, že hra rozhodně není určena všem. Kdo nemá zkušenosti se starými sierrovkami, možná bude překvapen, když ve hře zcela nečekaně umře. Není to tak zlé jako v prvních King’s Questech či Larrym, je to realistické, ale člověka, kdo zapomene pravidlo často a do různých slotů ukládat, to může vyvést z míry. Stejně tak může leckoho frustrovat vysoká obtížnost hádanek. Dohrání King’s Questu II zabere několik desítek hodin čistého času, do čehož se musí počítat i několik opravdu nechutných zákysů, King's Quest II: Romancing the Stones které naštěstí neplynou většinou z přehlédnuté předmětu a pixel huntingu, ale z prosté neschopnosti logicky uvažovat. Obtížnost může být nepříjemná – ale naštěstí je na Plných hrách k dispozici kompletní návod na hru, takže zase tak zlé to jistě nebude. :o)

Co je na celém projektu King’s Quest II VGA nejlepší, to je bezesporu atmosféra. Pohádkově laděné původní hry si získaly spoustu příznivců i přes svůj neatraktivní šestnáctibarevný háv – a co teprve, když to samé dostane hráč naservírováno v o poznání lepším provedení? Nápověda – je to opravdu bomba.

Mezi freeware hrami nemá King’s Quest II: Romancing the Stones naprosto konkurenci, což pěkně dokumentují i výsledky AGS Awards za rok 2002 (ano, stejně jako první díl vznikla i dvojka v nejoblíbenějším nástroji pro tvorbu adventur, Adventure Game Studiu) King's Quest II: Romancing the Stones – hra získala pochopitelně hlavní cenu za nejlepší adventuru roku, dále pak ocenění za nejlepší příběh, animace, hudbu, skriptování a dokumentaci (nominována byla ještě ve třech dalších kategoriích).

Ale – nač ještě vůbec mluvit o důvodech, proč by si měli všichni adventure-pozitivní hráči (a obzvláště ti, kterým původní hra něco říká) King’s Quest II stáhnout? Nejlepší freeware adventuru všech dob prostě doma musí být každý, komu tento žánr není ani trochu lhostejný, a to i když má pětačtyřicet megabajtů, což už je na dial-up slušná pálka…


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 96 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Advantage Consulting, s.r.o.
CUSTOMER SERVICE AGENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz