JAWC - Worms v novém kabátu

  12:00aktualizováno  9:47
O tom, jak nemilosrdný může být svět červů, nás už dávno přesvědčila dnes již klasická hra Worms. Konflikt ovšem neustal a nová svědectví o tom, že červí válka stále trvá a že boje probíhají s neztenčenou intenzitou, nám dnes podává hra JAWC.

Jawc

Platforma: Freeware
Výrobce: Markus Ilmola

Stáhnout

JAWC

Předpokládám, že asi všichni znáte hru Worms, která se již před několika lety nesmazatelně zapsala do historie počítačových her. Asi hlavním důvodem, proč se Worms stali tak oblíbenými snad mezi všemi pařany, byl originální nápad snoubící se s vynikající hratelností. Není tedy divu, že i v oblasti freewarových her se objevují takové projekty, které se právě Worms chtějí více či méně přiblížit. Na jeden takový vás dnes chceme upozornit.

Autor hry JAWC si již od počátku jejího vývoje kladl za cíl co nejvíce se přiblížit původním Worms a nutno uznat, že se mu to zatím daří. Princip hry vám jistě bude známý, přesto však pro ty, kteří se nějakým nedopatřením s Worms dosud nesetkali, alespoň v krátkosti vysvětlím, o co vlastně jde. V JAWC proti sobě stojí vždy dva hráči, z nichž každý ovládá tým několika ozbrojených červů. Cílem obou hráčů je zničit všechny soupeřovy červy. Samotná hra pak probíhá tak, že se hráči střídají po určitém časovém intervalu, ve kterém mají šanci zaútočit na soupeřův tým. V každém takovém intervalu můžete ovládat vždy jen jednoho ze svých červů, zatímco všichni ostatní zůstávají nepohybliví. K eliminaci nepřítele vám jistě dobře poslouží bohatý arsenál, ve kterém nechybí bazooka, obyčejné i tříštivé granáty, dynamit nebo třeba naváděná raketa. Mezi ty exotičtější zbraně se pak řadí velice nebezpečná výbušná ovečka nebo oblíbená banánová bomba. Pro příznivce plošného vyhlazování nepřátelských červů tu je přichystán i airstrike. Kromě základních zbraní je vaše munice dosti omezená, a je tedy nutné zvažovat, zda se použití účinnější zbraně opravdu vyplatí. Jediným způsobem, jak lze munici doplnit, jsou totiž bedny se zásobami, náhodně roztroušené po okolí. Kromě zbraní se ve vašem inventáři nachází i teleportační zařízení, které vám umožní překonat i velké vzdálenosti a překvapit tak nepřítele.

JAWC

Asi jediné, čím se hra skutečně odlišuje od původních Wormsů je grafické zpracování, které JAWC rozšiřuje o další rozměr. Tentokrát tedy nebudete omezeni jen na dvě dimenze, ale vyzkoušíte si, jak červí války vypadají ve 3d. Můžu vám ale hned prozradit, že vypadají moc dobře, což ostatně můžete sami posoudit z okolních screenshotů. Prostředí, ve kterém se bude hrát je vždy náhodně vygenerováno a nehrozí tedy, že by se vám okoukalo. Kromě terénu, který je vždy jiný se však mění i grafické téma jednotlivých prostředí. Podíváme se tak na travnaté kopce, slunnou pláž, zasněžená pohoří nebo až do samotného pekla. Podle zvoleného tématu se mění i dekorace náhodně rozmístěné po ostrově. Zatímco na sněhu narazíme na sněhuláka nebo červa zamrzlého v ledovém kvádru, v pekelném prostředí to budou šibenice. Trochu zamrzí, že narozdíl od původních Worms, v JAWC nemůžete za pomoci zbraní deformovat terén. Hra tak bohužel ztrácí jeden ze svých strategických prvků.

JAWC

Přechod od dvourozměrného k třírozměrnému zobrazení ovšem nepřináší jenom výhody, ale i množství komplikací. Jak asi tušíte, správně zaměřit, odhadnout sílu úderu a nakonec trefit cíl může být dosti složité, zvlášť pokud střílíte na větší vzdálenost. Úhel střelby se navíc dá odhadnout jen vizuálně, podle sklonu zbraně. To sice funguje u bazooky, ale u zbraní jako je granát už ne. Dalším problémem je kamera. Ačkoliv se její pozice dá v poměrně širokých mezích nastavit, vždy je centrována na právě hrajícího červa. Těžko tak můžete zaútočit na soupeře, jehož červi jsou rozestaveni například na opačné straně kopce. Naštěstí však tyto problémy nejsou natolik vážné, aby zastínili fakt, že JAWC je opravdu povedená hra, u které se náramně dobře pobavíte.

Autor:
 
Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz