IQ Marathon - ziskuchtivé krávy

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 12:00
Slyšeli jste už někdy o kravičkách, jejichž očividnou stálou snahou je sbírat zlaté pohárky? Tady je tedy můžete spatřit, dokonce si umějí odemykat a vymýšlet různé fígle, aby se k vytouženým pohárkům dostaly.
70

IQ Marathon

Platforma: Freeware
Výrobce: Q-lympics

Stáhnout

IQ MarathonJedná se o vtipnou 2D freeware hru známých německých autorů a hned předem vás mohu ujistit, že se skutečně máte na co těšit. Je zpracována vskutku velice nápaditě a ve zcela originálním pojetí, s kterým se hned tak jen nesetkáte. Hned po spuštění hry máte k dispozici menu, kde si můžete nastavit obtížnost hry, dovědět se něco o autorech a zapsat se do hry heslem. Ve hře sice nemůžete zemřít, ale pokud nastavíte kravičce špatně cestu a ona se nedostane k vytouženému zlatému pohárku, skončili jste! K tomu, abyste se nemuseli vracet stále na začátek, slouží právě ono zapsané heslo, pokud skončíte na příklad ve čtvrtém kole, vrátíte se do menu a prostřednictvím této možnosti se dostanete zpět do kola, kde jste před tím neuspěli.

Jakmile tedy začnete hrát, ocitnete se na prostorné zelené louce, na které se nachází kravička, připravená si doběhnout pro zlatý pohár, což ji ovšem musíte umožnit sami. Vpravo na liště vidíte červené šipky, které je nutno stáhnout do hracího pole, rozděleného na malé čtverečky. Tyto šipky je zapotřebí umístit tak, aby po rozběhnutí kravička příkazem “GO!” našla tu správnou cestu k pohárku. Pokud se jí to podaří, uvidíte na vlastní oči, jakou z toho má obrovskou radost, poskakuje tak, že jí vemínko lítá ze strany na stranu a řehtá se při tom na celé kolo. Inu, zlato je zlato, navíc ještě pro krávu, vždyť i mnohého člověka přivedla nezřízená touha po jeho získání na šikmou plochu, ne-li dokonce k vraždě. Ještě abych nezapomněla, pokud si už po startu kravičky uvědomíte, že jste jí trasu špatně vytyčili, můžete ji vrátit pomocí Stop zpět na výchozí místo startu.

IQ MarathonV dalších kolech se potom hra stává pořád obtížnější, budete si muset zapnout mozkové závity na nejvyšší obrátky. Přidají se do hry totiž další krávy, které se při správném nastavení šipek stanou vašimi spojenci a pomocníky. Pomohou třeba přesunout balík slámy na správné místo, aby vytvořily můstek, po kterém snadno přeběhnete přes do cesty nastavenou překážku, nebo vyplní mezeru v ní, do které byste jinak zapadli až po uši. Někdy se setkáte také s tím, že jsou nastraženy i pastičky na vaše logické myšlení. Projeví se to třeba tak, že máte k dispozici více červených šipek, než je pro správné vytyčení trasy zapotřebí, což se stává přímo zavádějícím k vytvoření si neřešitelného problému.

Naprosto opačným nebezpečím je pravý opak, což znamená, že nabudete přesvědčení, že nějaká ta šipka chybí, ale skutečně tomu tak není. Je třeba se jen pořádně zamyslet a uvidíte, jak hluboce jste se mýlili, řešení se vždycky najde, je třeba jen rozlousknout zapeklitý logický problém, nezoufejte však, bude to čím dále tím horší. Ale pozor, ať si nezavaříte mozek, raději si vždy na chvíli odpočiňte. IQ MarathonPři řešení výběru té správné varianty jsem si někdy nepřipadala, že hraji pouhou logickou hru, ale zdálo se mi, že se utkávám na šachovém poli s nějakým mistrem v této světoznámé stolní hře, aniž bych měla tu sebemenší šanci další správný tah dobře promyslet. Přesto se mi to vždy nakonec podařilo!

Pokud jste nabyli dojmu, že vámi usměrňovaná kravička se po louce loudá, klepněte tedy na Run a uvidíte, jak to vezme tryskem, ani byste nevěřili, jak umí pelášit. Hra je zpracována ve Flashi, což už samo o sobě vypovídá o velmi dobré kvalitě grafiky, ale to není u těchto autorů nic překvapivého, spíš by mne udivilo, kdyby tomu tak nebylo. Můžete si také vypnout či zapnout zvukový doprovod, ale uslyšíte jen slabé zvuky, připomínající hru na xylofon.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 50 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz