Inverto vám hodně zamotá hlavu

  12:00aktualizováno  12:00
Logická hra sledovaná z vlastních očí Inverto vám umožní měnit gravitaci v úrovni tak, aby dřív nedosažitelná místa byla takříkajíc na dosah ruky. Podobnost s Portalem není čistě náhodná.
70

Inverto

Platforma: Freeware
Výrobce: Gravity Box

  • pěkná a rychlá grafika
  • sci-fi hudba
  • podobnost s Portalem
  • změna gravitace je hodně matoucí
  • hádanky jsou si hodně podobné
  • základní princip není tak originální, jak by mohl být

Stáhnout

Inverto | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Inverto

Další z vlastních očí viděná puzzle hra čerpající jistou dávku inspirace ze slavného Portalu se jmenuje Inverto a už samotný název vám napoví, o co v ní asi půjde. O invertování, tedy otáčení gravitace. V několika úrovních, které jakoby graficky vypadly z nějakého barevného futuristického filmu typu Tron, si musíte vytvořit pomocí otáčení přitažlivé síly cestu do místností, které jsou jinak v nedosažitelných výškách.

Inverto

Třebaže klonů Portalu existuje obrovské množství, dá se s klidným srdcem říci, že každý obsahuje nějaký nápad, který jej odlišuje od ostatních titulů z tohoto žánru. Inverto není výjimkou, ačkoliv jeho základní myšlenka není tak originální, jak se zdá. Ve hře disponujete zvláštní zbraní, která dokáže obracet gravitaci v místnosti. To se vám hodí, protože se musíte často dostat na na první pohled nepřístupná místa. Třeba takové dveře, které trčí vysoko na boku místnosti, se zdají být mimo váš dosah, ale to by to nebyla logická puzzle hra, kdyby vše bylo zřejmé od začátku, že?

Inverto

Problém je v tom, že přehazovat gravitaci nemůžete jen tak libovolně. Paprsek, který vaše zbraň (či nástroj, nebo co to vlastně je) vysílá, se musí střetnout se speciálními svítícími plochami, jinak k žádné změně přitažlivost nedojde. Je to vlastně totožný princip, jako bílé plochy v Portalu, ke kterým se portály daly "připevnit", zatímco ke zbytku povrchů ne.

Inverto

Hra obsahuje šest úrovní, které jsou naplněny povětšinou velmi podobnými hádankami. Jakmile si prohlédnete místnost, většinou na první pohled poznáte, co je třeba dělat, problém je v proveditelnosti. Některé problémy jsou řešitelné jen v případě, že gravitaci změníte během pádu, v jiných situacích musíte využít hybného momentu. Jeden prvek je však vždy společný. Většinou je změna gravitace velice matoucí a než se zorientujete, jste někde úplně jinde, než máte být.

Inverto

Inverto neobsahuje tak oslnivý nápad jako některé jiné hry žánru, ale hraje se příjemně. Kromě grafiky je toho důvodem hravá a futuristická hudba. Kdyby přehazování přitažlivosti nebylo tak matoucí a puzzly byly nápaditější, vysloužila by si hra lepší hodnocení, ale i v tomto stavu se jedná o pěkný hlavolam pro chvíle nudy.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz