Impact Disaster - asteroidy útočí

  12:00aktualizováno  26. února 2:58
Zvláštní, velice akční, netradiční a mírně stereotypní je nová vesmírná střílečka s názvem Impact Disaster. Místo zelených mužíčků v nadpřirozených futuroidních vznášedlech budete ovšem likvidovat roje asteroidů, které si za cíl naneštěstí vybraly naši matičku Zemi.

Impact Disaster

Platforma: Freeware
Výrobce: Haleph Software

Stáhnout

Impact Disaster

Střílení do všeho, co se hýbe, se poslední dobou stává módní záležitostí - nebo jsou o tom alespoň přesvědčení herní tvůrci. Jak jinak si lze vysvětlit to, že v mnoha levelech, které vám Impact Disaster nabízí, bude vaším jediným úkolem střílet po poletujících asteroidech? Tato malá vesmírná tělesa vás ovšem možná nebudou štvát tak jako stereotypnost, která se vás zákonitě zmocní po několika odehraných epizodách. Pro příležitostné hráče je ovšem Impact Disaster totálně návykovou záležitostí!

Všechno to začalo zcela nevinně. Malá skupinka asteroidů se náhodou nachomýtla blízko naší matičky Země - ke vší smůle si to ovšem namířila přímo na ni a konci veškerého života na modré planetě můžete zamezit jen a jen vy se svým futuroidním letadýlkem (neřkuli kosmickou lodí) a nenasytným kanónem. Nekonečné roje nepřátelských vesmírných šutrů si ovšem stále nedávají říct a vrhají se vstříc jisté destrukci pod palbou vašich smrtících zbraní - nebo je tomu právě naopak? To už si musíte zodpovědět sami...

Máte na to několik epizod naplněných až po okraj bláznivým střílením, přičemž každá z nich obsahuje navíc tři nebo čtyři levely. Ačkoliv se sice navenek tváří odlišně, ve všech jde v postatě o totéž. Poletovat za pomocí směrových šipek ve 2D rozhraní po monitoru a za zmateného pohybu zároveň sestřelovat hnědé asteroidy. Po několika ranách z vašeho kulometu (či laseru, chcete-li) se velký kus vesmírného šutru rozpadne na čtyři menší, které vás Impact Disasterovšem svou existencí budou obtěžovat stejně jako ty velké. Časem si ovšem vaše muška najde i je a váš úkol je téměř splněn.

Po některých malých asteroidech navíc ve vesmíru (tj. na obrazovce) zbývají žlutě orámované bonusy, které vám občas dokážou i zachránit kejhák. Mezi ty obvyklejší patří zdraví navíc a náboje do jakési variace granátometu, méně častá pak bývá existence nábojů do zbraně podobající se menší (ale opravdu malilinkaté) atomové raketě. Mně osobně sice základní kulomet stačil, ale jak se říká - proti gustu žádný dišputát, takže je na vás, jakou strategii při ochraně naší domovské planety zvolíte.

Velkým nedostatkem hry jsou pohyby vaší vesmírné lodi. Tvůrci se pravděpodobně snažili pojmout je trochu netradičním způsobem, ovšem nutno podotknout, že se jim to povedlo jen z části. Stíhačka se totiž pohybuje podobně jako motorový člun na vodě a chce to hodně odvahy a trpělivosti překousnout některé skryté záludnosti. Jako nejúčinnější jsem shledal postup zůstat nehybně uprostřed obrazovky, rotovat kolem vlastní osy a držet si od těla veškeré asteroidstvo.

Pohyb vašeho korábu skrz okraji obrazovky je také řešen vpravdě originálním způsobem (přestože jej de facto známe z Hada Deluxe implantovaného do mobilních telefonů Impact DisasterNokia). Všechny předměty se totiž po překročení hranice oddělující virtuální svět od šedi vašeho monitoru objeví na opačné straně, což v praxi znamená, že pokud se rozumně rozhodnete odšťouchávat nezbedné kameny směrem od sebe, může se vám to vymstít nečekaným útokem zezadu.

Po grafické stránce je Impact Disaster poměrně rozporuplnou hrou. Docela hezky vypadající pozadí doplňují nemastná - neslaná ztvárnění asteroidů a nehezké a nepropracované provedení vaší vesmírné lodě. Nepříjemně vás může překvapit i výrazná stereotypnost všech epizod, jejichž shodný průběh obohacují snad jen škodící elektrická pole. Někomu, kdo nebude Impact Disaster hrát pravidelně, by to možná vadit nemuselo, ale pokud se rozhodnete ho dohrát na jeden zátah, asi z toho nebudete mít nejlepší pocit. Každá epizoda má naštestí své heslo, díky němuž musíte hru neustále rozehrávat od začátku, ale vždy od prvního levelu poslední dosažené epizody.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz