Icy Tower - hurá na věž

  12:00aktualizováno  30. prosince 11:45
Odmalička jsem nenáviděl, když jsem se musel někam složitě šplhat. Nikdy to podle mě nic pořádně neulehčovalo, a člověk se zbytečně nadřel. Proto jsem byl rád, když jsem nyní mohl nechat vyšplhat panáčka Harolda na tajuplnou Ledovou věž. Ale také to nebyla úplné legrace. Zkuste si to také. Je to skvělá zábava, a skoro vůbec se nenadřete.

Icy Tower

Platforma: Freeware
Výrobce: Johan Peitz

Stáhnout

Dnešní hra je tak trochu pohádková. Vždyť kdo by v dětství nečetl nějakou krásnou knihu pohádek, ve které jste se mohli dočíst o velmi vysoké věži, ve které byla uvězněna nějaká princezna. Ano, správně. A pokračovalo to tak, že ji princ musel náležitě najít a poté se na ni s dostatečnou námahou vyšplhat, a v tom nejlepším případě, aby se příběh mírně zdramatizoval a autor udržel dítko trochu déle u knihy, mohl se v té věži ještě utkat s nějakým záporným hrdinou. (̈To je takový hrdina, jemuž podle autora nesmíme v žádném případě fandit! :-) ) A když to po více či méně lítém boji dobře dopadne, princezna s princem se políbí a je brzy svatba veliká.

Icy TowerTento úvod jsem tradičně věnoval mému pocitu z prvního spuštění hry, jemuž já osobně přikládám velkou důležitost. Podle prvního dojmu se totiž rozhoduji zda výtvor budu recenzovat či ne. Ale nezrecenzovat tuto velmi zábavnou “plošinovku”, (uvozovky bdou vysvětleny později) by bylo velikou chybou. Ač je v ní obsaženo velmi málo prvků, je velice zábavná a já mám stále nutkání spouštět ji znovu a znovu a vyšplhat se čím dál výš. Snad to vydržím do té doby, než dopíšu tuto recenzi, ale ne abyste si mysleli, že jsem na té hře závislý. To prostě jen autor vyvolává smysl pro trpělivost a klid. Jen čtěte dál.

Hlavní postavou je sympatický snowboardista Harold, the Homeboy. Jeho vizáž se dá označit jedním slovem “COOL”. Stylovou čepici naraženou do obličeje, svítivá bunda. Inu, zkrátka drsňák, který miluje sníh. S jeho mrňavou postavičkou máte před sebou zdánlivě jednoduchý úkol. Vyšplhat na Ledovou věž. Pravda, působí odpudivým a chladivýám dojmem, ale to přece Harolda vůbec nemůže rozházet. Vlastně ani nemá důvod na tuto nevzhlednou věž, která je ještě ke všemu povážlivě vysoká, (autor tuto hru neobalil žádným příběhem) ale to nevadí, aspoň zažije nějaký pořádný úlet, ne?

Icy TowerJistě vás potěším příjemnou zprávou, že ve vaší cestě na vrchol zdi vám nebude bránit absolutně žádný nepřítel. Jedinou vaší starostí je skákat pečlivě z jednotlivé plošinky na jinou různě vzdálenou plošinku. Teď vás vidím, jak se smějete: “Jéé, to budu mít za chvíli dohrané!” To by se ale nesměla věž začít po několika prvních plošinkách začít pohybovat směrem dolů, takže když vám plošinka ujede máte ve vteřině zaručený GAME OVER. A aby se to zkomplikovalo ještě více, jistě k hráčově radosti, spustí se i jednoručičkové hodiny, které když oběhnou své kolečko, věž se začne pohybovat dolů ještě rychleji. Každá desátá plošinka je označena dřevěnou cedulkou, při každé padesáté plošince je vám poděkováno hvězdičkovým ohňostrojem a po každé sté plošince se vám změní prostředí, čímž se hra rozdělí na jakési levely, žádné savy ani passwordy ale nečekejte. V případě neúspěchu hrajete znovu od začátku. Ale aby to nebylo zas tak složité můžete čas od času využít skoková comba, a pokud se vám lépe hraje s vaším oblíbeným joypadem, i po této stránce nebudete diskriminováni, joypady jsou totiž podporovány. A pokud vám mohu něco doporučit nezapomeňte využít své trpělivosti a klidu, obtížnost se hned sníží o několik stupňů. Moje score je zatím 1160 bodů, což v přepočtu na plošiny znamená 116 plošin. (Stav platí pochopitelně k datu vydání recenze.) Co vás jistě zaujme, je schopnost hry, generovat si rozmístění plošinek sama, takže si nemůžete techniku skákání předem nacvičit.

Musím vychválit kromě návykového herního principu, také comicsově snowboardový vzhled a hudbu, která je taková parodistická a jistě se při jejím poslechu zasmějete. Pokud by vám nevyhovovala její kvalita, která je kvůli velikosti instalace snížena na 11 kHz, můžete si ji z oficiální stránky stáhnout v kvalitě vyšší. (22kHz či 44 kHz)

Nový výtvor Johana Peitze (tvůrce například výborné plošinovky Happyland Adventure) nelze označit jinak jako vysoce hratelný, a tudíž velmi kvalitní, při kterém se dobře pobavíte, a o to přece u freewarovek jde.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz