Plíživá arkáda I’m Alright je v mnohém děsivější, než hororové hry

  12:00aktualizováno  12:00
I’m Alright je pixelová retro arkáda s dusnou atmosférou, nechutnými monstry a výbornou zvukovou kulisou, kterou jí mohou závidět i jiné, mnohem modernější hororové hry. Protože v ní nemůžete proti příšerám bojovat, musíte je přelstít.
80

I’m Alright

Platforma: Freeware
Výrobce: Allenjayroldan

  • děsivá atmosféra
  • divná, nelidská a nevypočitatelná monstra
  • skrývání se, obcházení příšer
  • skvělé audio
  • krátké
  • těžko čitelný děj

Stáhnout

I’m Alright | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

I’m Alright

Těžko přesně říct, co se ve světě I’m Alright skutečně stalo. Místo doktorů po chodbách nemocnice korzují podivná monstra, možná mimozemšťané, možná mutanti. Kdo ví. Jedno je ale jisté. Útočí na potkání. Hlavní hrdinka se musí skrývat ve stínech, prolézat šachtami a odlákávat monstra, jinak nepřežije. Hra je výjimečná svým velmi specifickým audiem, které by jí mohly závidět i jiné, mnohem moderněji působící hororové adventury.

I’m Alright

Autoři I’m Alright se snažili vyprávět děj svého dílka tak, aby byl co nejvíce otevřený různým interpretacím. Povedlo se. Dokonce až do té míry, že i hráč, který hru dohraje, nemá tušení, co vlastně viděl. Řekněme, že situace je následovná: Svět je zničen, živého člověka abyste pohledali a hlavní hrdinka se snaží dostat pryč z nemocniční budovy. Po cestě potká podivná, neznámá monstra, která rozhodně nebudou přítulná.

I’m Alright

I’m Alright je arkáda s retro pixelovým vzhledem, ale to není dnes nic zvláštního. Dvě věci mě na této hře opravdu baví. Zvuk a animace smrti. Monstra, třebaže jich není kdovíjak moc druhů, působí zlověstně. Těch několik pixelů ,ze kterých sestávají, je animováno a nazvučeno tak dobře, že se nechce věřit, že hra není v prvé řadě myšlena jako čistokrevný horor.

I’m Alright

Obří a extrémně rychlí alieni chodí po chodbách a jakmile se k vám dostanou blíž, rozmáznou vás po stěně svou přerostlou končetinou a zbyde jen mastný flek. Jiný druh příšery vás zase pohltí, doslova zkonzumuje do své biomasy jako masožravka nebohou mouchu. Hře se daří vytvářet pocit, že monstra jsou cosi nechutného, nepochopitelného a především velmi divného.

I’m Alright

Hrdinka se tedy musí skrývat na určitých místech ve tmě, pod nemocničními lůžky, nebo prolézat titěrnými ventilacemi, aby se monstrům vyhnula, protože bojovat s nimi nemůže. Přitom slyší svůj dech v úzké šachtě, propadání plechů ventilace pod její vahou, kroky na chodbách, smích určitého druhu monstra. Audio je přitom „prohnáno“ skrz jakýsi filtr a působí vzdáleně a odcizeně. Bravo, pravdu bravo.

I’m Alright

I’m Alright je opravdu zážitek a to i přesto, že herně není nijak výjimečný. Velmi se přimlouvám za užití sluchátek, při nichž dusivá atmosféra ještě víc vynikne. Škoda jen, že je hra celkově dost krátká (tak 15-20 minut) a právě kvůli tomu, že je otevřena interpretacím, neposkytne žádný opravdu uspokojivý konec, nebo vysvětlení děje.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 0 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz