Hovendall Tactics – tahová strategie se skvělým příběhem

  12:00aktualizováno  15. srpna 12:10
Hovendall Tactics jsou originální tahovou strategií, jíž se jako nit proplétá skvělý příběh plný dvorských intrik, zrady a lidské krutosti. Povede se vám v roli seržanta Verla zachránit království?
70

Hovendall Tactics

Platforma: Freeware

Stáhnout

Hovendall TacticsAsi každý recenzent volně šiřitelných titulů bez mučení přizná, že jakmile objeví v readme souboru stažené gamesky kouzelnou formulku "vyrobeno pomocí programu Game Maker, děkujeme jeho autorovi Marku Overmarsovi", přepne na značně opatrný modul myšlenek a očekává spíše přihlouplou, obtížně hratelnou arkádu, než čímkoliv výjimečnou gamesku. Je faktem, že Game Maker je skutečně tak jednoduchý na zvládnutí, že s ním může dělat hry opravdu každý řadový blbec. Není ovšem bohužel dáno, že takový člověk vytvoří hru dobrou – a pohříchu většina řadových blbců tvoří hry blbé až pitomé.

Situace na Game Makerovské scéně ovšem není tak katastrofální, jak by se mohlo zdát. Ze stovky vydaných her sice devadesát pět tvoří nepoužitelný odpad, nicméně zbývající už za zmínku stojí. Mezi vůbec nejpovedenější tituly, které se v posledních letech objevily, pak patří i originální a příběhově zaměřená tahová taktická strategie Hovendall Tactics.

Hovendall TacticsPříběh hry se odehrává v království Hovendall, kde vládne již mnoho let feudálním způsobem král. Proti monarchistickému zřízení a prakticky neomezené moci aristokracie se však v poslední době začaly bouřit zdivočelé hordy spodiny, vedené skrytým vůdcem, jenž chce využít síly davu k prosazení vlastních vojenských zájmů. Co stojí mezi královskou rodinou, palácem – a neodvratnou smrtí a zkázou?

Jsou to jednotky královské armády a osobní stráže, jimž velí generál Zalban. Ve své službě má i dvě hlavní postavy celé hry – kapitána Leona a seržanta Verla, dobré přátele a zároveň zodpovědné muže, kteří jsou skutečně správně na svém místě. Prvním úkolem pro Verla, hráčovo alter ego, bude potlačení aktuálních nepokojů před palácem, následně se Verlo a Leon pustí do složitého vyšetřování, během nějž se dozví řadu šokujících informací o vzbouřencích, ale i o některých zkompromitovaných dvořanech...

Hovendall TacticsKomplexní příběh, jenž se rozvíjí s každou další misí (celkem je jich ve hře deset) je zdaleka největším kladem Hovendall Tactics. Prakticky každý rozhovor způsobí nějaký zvrat – a když už se zdá, že je vše vyřešeno, zrádný zrádce a záporňák nejvyššího kalibru poražen, opět se stane něco, co sebevědomí a touze po slávě hlavního hrdiny pořádně přistřihne křidélka. Děj je chytře vymyšlen, skvěle vyprávěn a už jen kvůli němu stojí za to si Hovendall Tactics stáhnout.

Samotný herní systém je docela jednoduchý. Vše se vždy odehrává na jedné obrazovce, kde je nutné buď zabít všechny nepřátele, nebo jenom jejich vůdce. Plocha je rozdělena na čtverečky, přičemž každá jednotka může v jednom tahu popojít o určitý počet dle své pohyblivosti. Když popojde tak, že se v jejím dosahu nachází nepřítel, může v daném tahu ještě zaútočit (pořadí je samozřejmě možné prohodit, nejprve bouchnout a pak teprve od protivníka odběhnout).

Hovendall TacticsVe hře funguje několik druhů jednotek – jsou tu rychlí zvědové, kteří mají vysokou pohyblivost, ale nízký útok i obranu, dále pak standardní pěšáci, obrnění rytíři (bohužel ne na koních), lučištníci, kteří mohou střílet na dálku a otravovat bezmocné jednotky nepřítele, a konečně pak mágové, jež jsou o něco pomalejší a slabší variací na lučištníky, ovšem s výrazně vyšším dosahem.

Hovendall Tactics se hrají jednoduše a nejsou zase tak náročné na taktické myšlení, i proto, že AI nepřítele je velice prostá. Nicméně ve chvíli, kdy disponují roztomilou grafikou z ptačí perspektivy, pěknou hudbou a ozvučením, a především již několikrát vychvalovaným příběhem, který nedá spát, dokud poslední mise a poslední nepřítel nepadne, jim to lze jen stěží vytýkat. Zkrátka a dobře – pro všechny, kdo mají chuť si střihnout jednu pohodovou gamesku, jsou Hovendall Tactics jako stvořené...


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

49 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz