Happyland Adventures - návrat 2D arkád

  7:35aktualizováno  9:12
Žánru klasických 2D arkád se na platformě PC příliš nedaří, hlavně díky minimálnímu zájmu největších herních společností. Kdo by si před lety troufal prohlásit, že tento žánr postupně upadne v zapomnění, sklidil by zřejmě akorát potupný smích. A skutečnost? Happyland Adventures jsou světlou vyjímkou.

Happyland Adventures

Platforma: Freeware
Výrobce: Free Lunch Design

Stáhnout
Happyland Adventures

Žánru klasických 2D arkád se na platformě PC příliš nedaří, hlavně díky minimálnímu zájmu největších herních společností. Kdo by si tehdy před lety, v době renesance klasických arkád a jediného herního magazínu Excalibur troufal prohlásit, že tento žánr postupně upadne v zapomnění, sklidil by zřejmě akorát potupný smích. A skutečnost? Pomyslnou tlustou čárou za tímto žánrem udělal výborný Jazz Jackrabbit II, vše se přesouvá nemilosrdně do třetího rozměru. Je to škoda, sám mám rád ručně kreslenou a poctivě rozhýbanou grafiku, ale doba jde neúprosně dál. A možná je to tak dobře, obecně platí, že s koncem starého něco nové začíná.

První pohled na otevřeně klasickou hopsačku Happyland adventures ve mně vzbudil vzpomínky na počátky her na PC. Happyland adventures totiž využívá volně dostupné grafiky, kterou si může kdokoli volně použít do vlastní, v žádném případě komerčně šiřitelné, hry. Hlavního hrdinu tentokrát představuje malý pejsek (rozhýbán zřejmě pouze na dvě až tři fáze, ale zvyknete si), jenž si to štráduje ve světě plném palmiček, starých dědulů, malých skřítků a otravných nepřátel v podobě hlemýžďů a dalších otrapů. Na pozadí scrolluje nebe, dokonce paralaxně, takže celkem pohoda. Cestou lze sebrat srdíčko, které přidává život, vylepšené botky, hodiny a pár dalších. Čistě jen a jen pro body tu máme například třešně či pytlíky plný peněz. Jestli opravdu váčky obsahují peníze jak značí symbol dolaru nevím, budeme věřit že ano. Prostředí utváří travnaté plošinky, palmy, občas nějaká kytička a... šmytec. Při pohledu na obrázky kolem recenze mi určitě odsouhlasíte přívlastek "poněkud strohé". Aspoň že se grafika prostředí po úrovních mění. I když, teďka když se dívám na obrázky, tak jediné co se změnilo je asi pouze barevnost oblohy a vizáž otrapů.

Miloučkého pejsánka ovládáte šipkami do stran plus jedna klávesa navíc ke komunikaci s důchodci. Happyland Adventures Důchodcem mám na mysli panďuláka děduly, jenž vám vyklopí nějaké to zajímavé moudro týkající se samotné hry. Díky této interakci se mi podařil zjistit i cíl samotné hry, který by mi bez této jemné instruktáže zůstal odepřen. Neznámo proč, musíte skákat po úrovni jako tajtrdlík a najít stanovený počet malých stvoření, které jsem si pro účely recenze pojmenoval jako skřítky. Jenže, rafinovanost autora tímto zdaleka nekončí. V levém horním roku se pomalinku odpočítává časový limit, po jehož vypršení vám exploduje počítač. Možná. No dobře. Až tak drsný programátor náš pan autora zase nebyl, po vyčerpání času k dohrání levelu se s vámi Happyland adventures loučí. Ale ani tím nekončíme, Happylan adventures podporuje i tzv. tajné schovávačky, bez jejichž nalezení se prostě nehnete. Příjemné osvěžení.

Skřítka vysvobodíte tím, že se ho dotknete - od tohoto okamžiku vás neustále následuje a kopíruje váš pohyb. Vysvobodit skřítka nestačí. Můžete nadávat, zuřit, plakat, ale s tím malým tvoreček to ani nehne (a s počtem nevysvobozených skřítků také ne). Vy totiž musíte skřítka ještě doprovodit na předem určené místo. Až úspěšně zdoláte výše popsanou proceduru, otevřou se dveře (řečnický obrat - otevře se jáma) do další úrovně. Mé mysli sice neustále uniká, PROČ je mám doprovázet do jámy a ne do nějakého domečku se zahrádkou a kytičkami. To neřeš, Ondřeji, poznání, básnicky řečeno, tě, až přijde ten pravý čas, ozáří jako paprsky právě vycházejícího slunce. Dobře, ale proč... grrr.

Technická specifika bez problémů vyhovují dnešním normám. Volnější interpretace zní v tom smyslu, že pokud na vašem počítači spustíte Windows 98, spustíte i Happyland adventures. Po nahlédnutí do "čti mě" souboru zjišťuji, že pro minimální provoz potřebujete rychlejší 486. Dneska vám to třeba nepřijde, ale před lety by vás s tímhle požadavkem na tak nenáročnou gamesu hnali ohněm a mečem. Jakožto vlastník zvukové karty Sound Blaster 128 jsem si vychutnával i ozvučení u hry, čímž jsem chtěl pouze zaprotokolovat, že Happyland adventures obsahuje hudbu a zvukové efekty. Přiložený editor na tvorbu vlastních úrovní potěší stejně jako fakt, že si i v roce 2000 dal někdo práci s docela fajnovou hopsačkou. Stažením hry rozhodně nic nezkazíte.

Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz