Hafík - psí logika po česku

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:51
Věhlasná česká tvořivost na sebe přeci jenom nenechala dopustit ani v tomhle na hry jinak relativně chudém ročním období, a máme tedy tu čest vám představit další povedenou logickou hříčku s nejlepším přítelem člověka v hlavní roli - Hafík.

Hafík

Platforma: Freeware
Výrobce: Marek Mojzík

Stáhnout

Hafík

Zimu jsme, jak se zdá, prožili téměř všichni ve zdraví a první růžky už vystrkují i jarní české freewarovky. Jednou z nich je i hra Hafík, kterážto je dílem nadějné mladé české programátorské krve jménem Marek Mojzík. Ač by ve vás mohla zdrobnělina známého psího jména obsahující název hry vzbudit dojem, že se jedná o další z řady infantilních primitivností pro žáčky školkou a školou povinné, pravda je takřka diametrálně odlišná. Hafík je totiž neuvěřitelně promyšlená logická hra (mimochodem programovaná ve Visual Basicu), která zcela jistě prověří vaše ochablé mozkové buňky (pokud vám tedy ještě nějaké zbyly). Někdy je bohužel až tak promyšlená, že dostáváte chuť se vším praštit, rozkopat monitor, rozdupat klávesnici a hodit si mašli, jelikož má Hafík sílu vás dovést do opravdu šíleného stavu, kdy nejste schopni ovládat své pohyby. Nicméně takový už je úděl všech logických počítačových her - člověk, který se rozhodne rozlousknout jejich sladké tajemství, musí vytrpět to několikasté opakování toho samého levelu nebo bezvýchodnou situaci, kdy není schopen přijít na žádné smysluplné řešení vzniklého problému.

Vraťme se ale k Hafíkovi, logické hře se sympatickým pejsánkem v hlavní roli. Jeho úděl je totiž vpravdě nelehký - bez újmy na zdraví musí projít mnoha nebezpečnými levely, v nichž nepřátelé a zákeřné nástrahy čekají nepozorovaně na každý jeho neopatrný pohyb. Když se pohybuje, "vykousává" za sebou prázdná místa, na něž pak promptně dopadají výše položené Hafíkbalvany a diamanty. Váš hafan si samozřejmě musí dát pozor, aby si to nějaký obří šutr nebo superostrý drahý kámen nenamířil na něj, takže budete mít určitě práce víc než dost. V souladu s fyzikálními zákony, ovšem k vaší nelibosti, se nebezpečné předměty valí ke spodní části obrazovky velice rychle, takže i jediné menší zaváhání tu znamená okamžitou cestu do věčných lovišť. Potom vám už nezbude nic jiného, než level restartovat a všechny úkony až do inkriminované chvíle hezky zopakovat. S každým dalším zmařeným pokusem vám navíc hra ubírá na bodovém hodnocení, takže vám nakonec těch pár bodů za zbylý čas může být i k ničemu.

Po stránce grafické hra nijak nevybočuje ze zaběhnutého standardu - postavička Hafíka je velice pěkná a mě rozhodně potěšila víc, než kdybych musel celou dobu koukat na nějakého futuristického mutanta či vytrénovaného svalovce v trenkách, a ani ostatní objekty se za své grafické ztvárnění určitě nemusejí stydět. Hra se jen občas mírně trhá a pohyby Hafíka jsou trochu opožděné, ale to je spíše než samotnou hrou dáno omezeními Visual Basicu.

Velkou pochvalu má u mě autor za první ze dvou sad levelů, které jsou ve hře předgenerovány, jakýsi tutorial, který vás bez oklik a výstižně seznámí se všemi záludnostmi, zákeřnými nepřáteli, objekty a specialitami, na které ve hře narazíte, a takřka vás dokope ke správnému a rychlému řešení jakéhokoliv problému. Kvalitní zpracování nepotrádá ani druhá sada levelů, v níž najdete trojici map, volně navazujících na předchozí tutorial.

Hafík

Za zmínku zcela jistě stojí i možnost vytvořit si vlastní úrovně či jejich sady a o ty se následně podělit s dalšími hráči Hafíka (a věřím tomu, že jich nebude málo) na stránkách autora. Mimoto můžete také své zápolení ve hře zaznamenat a budete-li dostatečně rychlí a šikovní a získáte vysoké bodové ohodnocení, můžete se dočkat nehynoucí slávy v podobě uvedení vašeho jména spolu s patřičnou sumou bodů taktéž na stránkách tvůrce hry.

Tak si to zrekapitulujme - Hafík je velice kvalitní česká logická hra, která sice neoplývá žádnou extra grafikou, ale nabízí skvělou hratelnost. Mimo tvorby vlastních úrovní jistě zaujme i podrobný a svědomitě vytvořený tutorial a především možnost pochlubit se svými dosaženými výsledky na webu autora. Na stejné adrese najdete také soutěže spojené s Hafíkem a v neposlední řadě také další sady úrovní, jimiž můžete svou verzi hry obohatit.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz