Grr! Bearly Sane – medvědova pomsta

  12:00aktualizováno  13. srpna 12:13
Dan je chudák. Nejenže musí dřít za minimální mzdu u tyranského šéfa, ale ještě ke všemu na sobě musí mít odporně veselou masku medvěda a být laskavý k příchozím malým ďáblíkům – děti. Co se stane, když míra trpělivosti přeteče?
70

Grr! Bearly Sane

Platforma: Freeware
Výrobce: Wintermute Studios

Stáhnout

Grr! Bearly Sane Grr! Bearly Sane je jednoduše výtečná hra. Nabízí příběh ze života, do nějž se každý rychle a snadno vžije, originální logické hádanky, inovativní herní mechanismy a dobrou zábavu. Hlavní hrdina se jmenuje Dan a je to chudák. Proč? Inu – dře za nekřesťanské peníze u vyděračského šéfa, a to ještě v neuvěřitelně ponižující pozici převlečen za úchylně veselého medvěda, kterého různí klackové mířící na pouť ze srandy mlátí do koulí a psí živlové z různých stran očůrávají. Pohár trpělivosti se tak v Danově případě naplňuje o poznání rychlejším tempem, než je obvyklé – a co se stane, když přeteče, se hráč dozví v průběhu vtipným oxymóronem nazvané hry Grr! Bearly Sane. Rozhodnutí pomstít se na tlustém a arogantním šéfovi definitivně v Danovi uzraje ve chvíli, kdy mu ten zloduch oznámí, že další plat nedostane za špatné chování k zákazníkům (čím se myslí právě onen zdánlivě nevinný chlapeček, který Dana kopnul do citlivých míst a vyrazil mu z ruky všechny balónky), což znamená jeho vyhození z nájemního bytu, jenž musí být zaplacen, a celou ponižující situaci završí hafan, který nemíní dále hledat vhodné místo pro vykonání potřeby.

Grr! Bearly Sane Šéf musí zemřít! Jenže – jak to zařídit? U střelnice, kde jsou k mání potenciální smrtící zbraně, je plně zaměstnán klučík, kterého se bojí i sám provozovatel atrakce – a i v jiných částech poutě naráží Dan jen na samé nepříjemné překážky. Dveře určené pro zaměstnance jsou mu uzavřeny, ačkoliv technicky zaměstancem společnosti provozující dětské atrakce je, automat na jídlo ho sice nechát zvolit si vytouženou lahůdku a zaplatit, následně ji však odmítne vydat – a sprejující chlapec kousek vedle ho pro jistotu nenechá ani k sobě přiblížit pod hrozbou žaloby sestavené otcem – právníkem. Hra představuje velice zajímavou novinku – jmenuje se anger meter a jedná se prostě o měřák toho, nakolik je hlavní hrdina dohřátý. Není to samoúčelné – některé akce zkrátka nelze provést jindy, než v patřičném afektu. Aby Dan zničil jídelní automat či aby definitivně zpečetil osud svého nenáviděného šéfa, musí mít prostě rudo před očima, protože v normálním, rozumném stavu, by mu něco podobného ani nepřišlo na mysl.

Grr! Bearly Sane Anger meter je samozřejmě element jednak obohacující herní zážitek, zároveň ale hraní ztěžující, protože nestačí použít všechno na všechno a projít všechny dialogové větve. Obtížnost skutečně není úplně triviální, ale na druhou stranu – úkoly jsou vesměs velmi logické a dávají smysl. Ovládání je vyřešeno pro Adventure Game Studio trochu netradičně mincí známou z Monkey Islandu 3 či Full Throttle – první kliknutí na aktivní místo obrazovky vyvolá hlavu medvěda, kde hráč volí různé akce – očima prohlíží, levou pěstí bere a používá, pravou ničí, ústy mluví. Grafické zpracování je na perfektní úrovni a navíc nabízí krom několika hezky nakreslených (byť perspektivu nepříliš respektujících) pozadí jednotlivých lokací též velkou řádku animací. Hra běží v rozlišení 640x480 a je radost se na ni dívat. Stejně taková radost je i poslouchat pouťové melodie hrající v pozadí, závěrečné titulky pak ozdobí lidová melodie a několik posledních vtípků. Prakticky vše podstatné již bylo řečeno, takže nezbývá než uzavřít, a to stylově přesně tak, jak jsme začali: Grr! Bearly Sane je výtečná hra.

P.S.: V příslušné rubrice je zakyslíkům opět přichystán návod.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz