Grimstorm je retro arkáda pro ty, kteří se nebojí umírání

  11:00aktualizováno  11:00
Jestli byly hry na začátku devadesátých let opravdu tak obtížné, si můžete ověřit u této akční arkády.Grimstorm je příjemné retro, ale také jedna z nejobtížnějších arkád poslední doby. Takže se nebojte, umřít tady není ostuda.
70

Grimstorm

Platforma: Freeware
Výrobce: Nik

  • retro prezentace (grafický styl, hudba)
  • po smrti se prostředí naštěstí neresetuje
  • tajné místosti
  • sem tam nejdete vylepšení (více zdraví, silnější údery)
  • přestřelená obtížnost
  • souboje jsou mírně řečeno ošemetné
  • zpackané lezení po žebřících
  • nepřátelé se po smrti bohužel resetují

Stáhnout

Grimstorm | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Grimstorm

Retro je v herní branži módě. Grimstorm je vzpomínka na automatové arkády ze začátku devadesátých let, která se zjevně inspirovala poměrně nedávným indie hitem Shovel Knight a nemálo také legendární Castlevanií. Má zajímavou grafiku s nádechem osmibitů, slušnou atmosféru a pěknou hudbu. Jenže jak už tomu tak poslední dobou bývá, vývojáři si pojem „retro“ pletou s „šílená obtížnost“, a tak i zde budete nejspíš proklínat nejednoho boha za to, proč musíte dnes u hraní her tolik trpět.

Grimstorm

Ve chvíli, kdy se hrdinný rytíř vydává do monstry obývaného hradu, je vám okamžitě jasné, na jakou notu Grimstorm hraje. Tou je totiž nostalgie. Bez zdlouhavého vysvětlování děje jste vrženi před zamčenou bránu a musíte najít cestu dovnitř. Vše je přitom zahaleno do několika základních barev (často dokonce invertovaných, aby hra působila více jako na starém monitoru) a k tomu hraje hudba jako z prvního Maria. Tři, čtyři tóny, jako by je vydával připojující se modem stačí k tomu, abyste se cítili jako v roce 91. Grimstorm je prostě skrz naskrz retro.

Grimstorm

Hrad je plný různých nebezpečí od zombií přes zlé rytíře a lučištníky až po obří oživlé sochy. Proti nim se můžete bránit úderem mečem, který je poměrně silný, ale protivníci mají možnost útok štíty blokovat. Meč je možné použít i jinak, například útokem z výskoku, kdy zasáhnete monstrum shora, ale jde o tak pomalý útok, že je skoro nemožné ho rozumně použít a přitom neutrpět zranění.

Grimstorm

Další finesou je pak odrážení cizích střel zpátky na lučištníky, což však vyžaduje velkou dávku trpělivosti a nadlidské reflexy. Oním štítem samosebou disponujete i vy, ale kromě soubojů s bossy (celkem jsou tři) jsem nepřišel na jeho rozumné využití. Grimstorm vás totiž nenechá udělat chybu, aniž by vás nepotrestal.

Grimstorm

Když štít používáte k bloku, tak jakmile ho odložíte, schytáte ve zlomku sekundy ránu, nebo střelu přímo do obličeje. Smrt je zde nepříjemná, objevíte se úplně na začátku hry. Hrad zůstane v takovém stavu, jak byl před smrtí (dveře zůstanou otevřené, páky použité a pochodně zapálené), ovšem celé osazenstvo se objeví znovu.

Grimstorm

Takže nakonec je nejrozumnější strategií protivníky prostě přeskočit. Ve výsledku tak úrovněmi spíš probíháte, než abyste je skutečně procházeli. Když vás může jediný lučištník připravit o většinu zdraví, nebo rovnou poslat pod kytičky, bojuje se to s tím zlem špatně.

 Ale to neznamená, že by byl Grimstorm špatná hra. To ani omylem. Jen se zdá, že vlastně přesně neví, co chce předvádět.

Grimstorm

Ano, najdete několik vylepšení pro vaši postavu, jsou zde skryté poklady a místnosti, takže obsah zde je. Svoje publikum si zaručeně najde. Osobně mi ovšem tyranizující obtížnost a ošemetné souboje přijdou jako zbytečně moc velké kladivo na hráče.

Zde si můžete stáhnout verzi pro Mac a Linux.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

100 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 2 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz