Grim´s Challenge - a to prase na terase

  12:00aktualizováno  3:33
Co všechno může zažít opomíjený sprit prasete z grafické knihovny? Bolí cihly v arkanoidu údery míčkem? A kam mizí smazané programy? To vše vám možná prozradí hříčka Neonair games - Grims Challenge.
50

Grim´s Challenge

Platforma: Freeware
Výrobce: Neonair

Stáhnout

Grim´s ChallengePříběh dnešního titulu bych si troufnul označit jako neotřelý. Smrtka a hlavně gamemaster Chester vyšoupne opomíjený sprit prasátka z grafické knihovny a uzavře s ním dohodu. Když vepřík projde celou hrou a porazí Chestra ve finálním souboji, bude se moci stát součástí nějaké skutečné hry, když ne, Chester si z něj udělá své jízdní prase. Vepř na dohodu jak jinak než přistupuje, nakonec ve hře má k dispozici nekonečné množství životů, a tak se jej ujímáte vy a vrháte se s ním do samotného epicentra dění všech vnitroherních událostí. 

Vaše finální vítězství ovšem nebude nijak jednoduché a to i přes fakt, že vlastně nemůžete umřít. Jestli jsou totiž plošinovky od Neonairu něčím charakteristické, pak je to neskutečný easing (chcete-li klouzání) hlavního hrdiny. Se spritem prasete, jehož se na samotném počátku této hry ujímáte, není problém přeskočit celou obrazovku jedním hopem a tak jej ukočírovat dá celkem zabrat. Spolu s dobrým načasováním je právě perfektní osvojení pohybů prasete tou nutností, kterou budete k dohrání Grims Challenge potřebovat.

Grim´s ChallengePrincip hry je totiž velice jednoduchý, na prostoru jedné obrazovky musíte vždy zapnout port a pak se jím přenést do dalšího levelu, v tom vám však budou bránit různí nepřátelé jako nepohyblivé ostny, či mimořádně hbité lebky, jichž se nesmíte dotknout. Na konci každého z šesti světů pak čeká boss a víc nic. Zdálo by se to málo, nebýt nápaditosti s jakou jsou jednotlivé světy řešeny. Každý z nich se oděje do kompletně nové grafiku a transformaci se nevyhne dokonce ani hlavní hrdina. 
Již od třetího světa získá vaše prase (nyní v podobě žluté koule) schopnost přátele udeřit a po sebrání bonusu i na dálku zasáhnout. Nezvyklé vám po čase nepřijdou ani takové ujetosti jako souboj s obrovskou chybovou hláškou, či dočasná změna vaší postavy v míček uprostřed monstrózního arkanoidu... Autoři jednoduše popustili uzdu fantazii a je to jedině dobře. Nebudem si totiž nic nalhávat, bez ní a dobré grafiky by hra jinak byla docela nuda.. Ono ani takhle to není zrovna odvaz, ale člověka alespoň žene zvědavost po tom, co si na něj Neonair ještě připravil..

Není ale hry bez všeho kolem, i příběh hry se právě tímto vším zabývá a ani já to neopomenu. Vzhůru na technické zpracování! To považuji v případě tohoto počinu za rozpačité.. Hudbu představují převážně profláklé písně ve formátu mid a popravdě, místy dost nesedí.. Grafika je osobitá, ale přeci jen roztěkaná a Grim´s Challenge nepřátelé do některých prostředí skutečně nezapadají a ne se všemi vizuálními schématy světů se zrovna ztotožníte. Přesto právě vizuální pojetí patří k tomu nejlepšímu, co může hra nabídnout. S programem jsem žádné problémy neměl, možná jen menu se občas chovalo divně.. Nejspíš jeho tvorba připadla nakonec vývoje a autor už neměl chuť se s ním nějak zvlášť zabývat. 

Kdybych měl své hodnocení shrnout do pár posledních vět, řekl bych vám asi toto - Grims Challenge nepatří k velkým zázrakům. Je to relativně krátká, průměrně hratelná plošinovka, disponující nadprůměrným, možná až ujetým, příběhem, co dokáže pobavit. Přesto se ovšem nedokáži ubránit pocitu, že právě na tuto hru velmi rychle zapomenu. Stáhnutí tohoto titulu litovat nejspíš nebudete, přesto se všude kolem na síti válí mnohem více plošinovek, jež by si vaši pozornost zasloužili spíš.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

27 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 14 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz