Gravortex - po vzoru Portalu

  12:00aktualizováno  7:51
Od doby, kdy se na nezávislé scéně poprvé objevila zábavná akčně-logická hra Portal, roztrhl se na free scéně pytel jejími předělávkami. A gravortex je jednou z her, která z tohoto pytlu vypadla.
80

Gravortex

Platforma: Freeware
Výrobce: Teknogames

Stáhnout

GravortexPo Narbacular Drop a následném přepracování vývojářským týmem Valve (pro neznalé logická akce jménem Portal) se dočkáváme další slibné záležitosti. Ta si tentokráte říká Gravortex a upřímně mně ani zdaleka nenapadlo, že by se mohlo jednat o záležitost čerpající z toho tématu – o tom mě přesvědčilo až několik prvních minut strávených v příjemných 2D lokacích. Pravda, mohly být trochu zajímavěji zpracované, barevnější a nápaditější. Na obranu autorů je ale třeba říct, že po zhruba pěti kouscích se vždy změní barva okolí a level tím vlastně dostane zcela odlišný nádech, což je v tomto případě docela důležité.

Na druhou stranu nešlo s levelay moc lepšího vymyslet – rozsahově jsou dosti malé, což odpovídá i chaGravortexbému rozlišení. To ale vývojářům snadno odpouštíte vzhledem k vyšperkované hratelnosti, které v této možná trochu neatraktivní skořápce přinášejí. Stejně jako v Portal, i zde jsou základem všeho dva portály. Ty vypouštíte na mapě, ovšem jen do míst, kde se nenacházejí cihlové stěny. První portál je bílý a na mapu ho umístíte levým tlačítkem myši. Podobně je na tom ten červený, k němuž slouží tlačítko druhé. Proč jsou portály dva je většině asi jasné – ten bílý je takovou vstupní branou, kterou projdete do červeného, přičemž se zohledňuje směr a rychlost, jakou pochodujete. To znamená vletíte-li kupříkladu do portálu po střemhlavém pádu, musíte posléze počítat s tím, že stejně rychle a mrštně vyletíte druhou stranoGravortexu. Toho využijete především při chůzi. Pokud totiž do portálu vejdete z levé strany, vyjdete z toho druhého napravo. Toho je třeba využít v momentě, kdy se snažíte trefit na krátkou plošinku a portál je umístěn na jejím okraji.

Rozhodně je třeba zmínit dřevěné krabice potažené nějakým speciálním plastickým materiálem vzhledem k tomu, jak poskakují, dopadnou-li na zem. Naštěstí pro vás jsou navíc přitahovány bílými portály, ty tedy stačí postavit v jejich velikosti a krabice se dají do pohybu. Tímto způsobem je dotlačíte až na místo kam potřebujete – většinou na tlačítko, které budou muset držet zmáčknuté.

Gravortex mě velice příjemně překvapil. Portal je zkrátka a dobře téma, které bude bavit v jakémkoliv provedení a autoři při přepracovávání do dvou dimenzí neudělali téměř žádnou chybu – po hratelnostní stránce. Jedničkou s hvězdičkou je třeba ohodnotit právě onu zábavnost,. Přičemž body dolů padají snad akorát za ono zpracování.

 

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

29 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz