Grand Theft Auto – královský dar Rockstar Games

  12:00aktualizováno  31. března 2005 2:23
Na závěr týdne věnovaného slavným hrám minulosti tu máme opravdovou lahůdku. Kdo by neznal GTA, první díl jedné z nejslavnějších, nejprodávanějších a přitom nejlepších herních sérií vůbec? Nyní si ho můžete zkusit zcela zdarma!
100

Grand Theft Auto

Platforma: Freeware
Výrobce: Rockstar Games

Stáhnout

GTAGrand Theft Auto. Pokud bylo těžké v uplynulých dnech psát o šesti klasických počítačových hrách vydaných jako freeware, psát právě o něm je ještě obtížnější. Není totiž snad čtenáře Plných her, kterému by toto jméno nic neříkalo. Titul, který vydala firma DMA Design (mimojiné autoři slavných Lemmings) v roce 1997, se dostal do volně stažitelné edice již před delší dobou v rámci projektu Rockstar Games Classics. Firma, jež stojí za úspěchem pokračování GTA 2, 3, Vice City a momentálně připravovaného San Andreas na PC i konzolových systémech, dovoluje vyzkoušet si první díl zdarma. Jedinou podmínkou je zadání několika osobních údajů do formuláře na příslušné stránce, z čehož bohužel pro čtenáře Plných her vyplývá i fakt, že tentokrát nelze stáhnout hru z rychlého mirroru na serveru BonusWebu – odkaz v tabulce vede rovnou k vydavateli. Operace vedoucí ke stažení plné verze GTA nicméně není obtížná a měl by ji zvládnout každý, kdo alespoň trochu vládne anglickým jazykem.

GTACo se herního obsahu GTA týče, asi není třeba vysvětlovat, oč že vlastně kráčí. Hráč se stává gangsterem ve třech po sobě jdoucích městech a snaží se získat co nejvíce bodů. Způsobů, které k tomu vedou, je celá řada – přejíždění lidí, kradení automobilů, hrátky s policií, ale též plnění úkolů. Ty zadávají anonymní šéfové prostřednictvím telefonních budek a jejich náplň je variabilní – tu sehnat určitý počet vozů, tu zničit cizí gang, tu zařídit bombový atentát… Každý úkol je nejen sám vysoce ohodnocen, ale zároveň po úspěšném splnění znásobí počet získávaných bodů za "obyčejné" zločinné aktivity. Hraní GTA se ale povětšinou skládá spíše z nevázaného řádění v ulicích, honičky s policejními vozy (i ty lze fintou sebrat a získat tak výhodu proti pronásledovatelům), jejichž počet a síla neustále stoupá, naštěstí však lze zajet do speciální garáže, kde získá vozidlo štvance na útěku novou vizáž a poznávací značku. Nezbytností je celá řada skrytých zbraní, bonusů, ale i vozidel (a nevzpomenout v této souvislosti tank by bylo jistě trestuhodné).

GTAGTA je hra neuvěřitelně bohatá, která se jen tak neomrzí. Ve své době vzbudila velkou pozornost díky své nemorálnosti. Dá se říci, že skutečně navádí k trestné činnosti, na druhou stranu, kdo se pozorně podívá na komiksové a zkarikované ztvárnění světa organizovaného zločinu, nemůže prostě tuhle top-down akci brát nikterak vážně. U GTA je hlavní zábava, která pramení z obrovsky šikovně navrženého herního systému. Hra, u níž strávíte desítky hodin a stále budete nacházet nové finty, úkryty a postupy jak se bavit, jednoduše nemůže být špatná. Grafické zpracování je na poměrny dnešních komerčních her samozřejmě značně zastaralé, kdo by je ale nařkl z nějakého nedostatku ve srovnání s případnou freeware konkurencí, byl by právem považován za zaslepeného zaujatce. Zkrátka a dobře, není důvodu dnešní recenzi natahovat – Grand Theft Auto je tím nejlepším vyvrcholením nostalgického týdne na Plných hrách a titulem, jehož stažení a instalaci už ani není třeba doporučovat.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

100 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 559 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz