GoldenEye Doom2 - slyšte: Zkáza je tady!

  12:00aktualizováno  6:46
Přiznejte se – kdo z vás nezná legendární hru Doom od neméně legendárního Johna Carmacka? Doufám, že se moc nezasvěcených nenajde, protože adrenalinové zážitky z hraní tohoto skvostu musel zažít snad každý. Pokud ne, pak je tato doomovka jedinečnou příležitostí jak vše napravit.
90

GoldenEye Doom2

Platforma: Freeware
Výrobce: Derek

Stáhnout

Monsterz Vzpomenete si ještě někdo na svou první hru? Já ano. Mou prvotinou byl právě Doom 2, skvělá střílečka, u které jsem strávil mnoho nezapomenutelných hodin. I když to už je nějaký ten pátek, Doom u mě stále zůstal nepřekonán. O to větší byla moje radost, když jsem zjistil, že se na freeware poli objevila jeho předělávka. Doufal jsem, že jsem nestáhl nějakou trapnou hříčku, ale plnohodnotnou řežbu, která se kvalitám svého staršího vzoru alespoň přiblíží. Naštěstí byly mé prosby vyslyšeny.

Na začátek bych měl asi vše ujasnit – Free Doom není jen prachsprostou kopií, ale autoři si hodně věcí upravili po svém, přičemž se od původního Dooma zas až tolik nevzdálili. Začněme u zbraní. Jejich počet a typy jsou zhruba stejné, ale podoba se už liší. Ve vašich rukách budete třímat slaboučkou pistoli, klasickou dvojhlavňovou brokovnici, rotační kulomet, raketomet Monsterz nebo jakousi modrou variaci na BFG 9000. Další nedílnou složkou jsou potvory, které budou padat pod zásahy z vašich zbraní. Klasické Zombie s brokovnicemi nebo rotačními kulomety postupně vystřídají početní impové (ve zbrusu novém kabátku), nenažraní pinky démoni, létající Lost Souls a další staří známí. Prakticky všichni nepřátelé dostali do vínku novou podobu, ale nebojte, zas až tolik se od svých předchůdců neliší a jejich vzhled je docela slušný. Úrovně jsou na rozdíl od vašeho arzenálu a příšer úplně nové, i když sem tam se nějaká ta podobnost s původními levely objeví. Každopádně opět vás čeká pobíhání po chodbách plných monster, hledání barevných klíčů a kosení všeho živého.

Monsterz Někdo možná bude mít námitky ke grafice, ale ruku na srdce – nízké rozlišení a nepříliš atraktivní textury k Doomovi prostě patří. Ke zvukové stránce nemám výhrad. Dlouho jsem nemohl najít jakýkoliv nedostatek, až v jedné pokročilejší úrovni na mě místo nepřítele vystartovala agresivní tabulka s nápisem „Freedoom. Grafika ještě není dokončena.“ Co to má být? Doufám, že autoři neusnuli na vavřínech a na Free Doomu ještě usilovně pracují, protože by byla opravdu škoda, aby tento nedostatek hyzdil tak skvělou hru.

Jinak jsem opravdu rád, že Free Doom splnil všechna má očekávání. Jedná se o zábavu na poměrně dlouhou dobu a zpracování dosahuje na poměry freeware na slušnou úroveň i se záměrnou zastaralostí grafiky. No ale dost už bylo slov, musím uklidnit pár impů s Big Fuckin‘ Gun v ruce…


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 144 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz