Goat in the Grey Fedora - noir parodie plná hlášek

  12:00aktualizováno  12. září 4:52
Soukromé očko Nick Bounty řeší další zapeklitý případ. Ženě, která může přitažlivostí soutěžit s celou Pobřežní hlídkou, se ztratila keramická soška kozy po tatínkovi. Zdánlivě nevinná záležitost: proč se po ní ale shánějí i dva otrlí kriminálníci?
80

Goat in the Grey Fedora

Platforma: Freeware
Výrobce: Otter Archives

Stáhnout

Goat in the Grey FedoraGoat in the Grey Fedora je zbrusu novou adventurou týmu Otter Archives, kteří mají na svědomí vynikající Brain Hotel, hlavně však A Case of the Crabs, noir parodii, jež poprvé představila nosný charakter ne zrovna nejúspěšnějšího a nejschopnějšího soukromého očka Nicka Bountyho. Ten obšťatňuje hráče svými hláškami a suchým humorem i v Goat in the Grey Fedora, jejíž příběh, vyprávěný nad partičkou karet mezi přáteli, začíná stylově v Nickově zašedlé a cigaretovým dýmem prodchnuté kanceláři. Znuděné očko si háže šipkami proti zdi, když vejde kočka. Žena atributů Pamely Anderson a stylu oblékání, který by vzrušil i sedmdesátiletého poustevníka, si objedná zdánlivě banální případ: nalézt keramickou sošku kozy, jež patří k odkazu mrtvého tatínka.

Nick Bounty obyčejně takové věci nedělá, pro krásnou tvář (známe přece mužské eufemismy, no ne?) a taky proto, že už dlouhé měsíce o jiný úkol nezavadil, přislíbí pomoc. Goat in the Grey FedoraVšechno se ale pořádně zamotá, když se na scéně objeví dvojice rozporuplně schopných zloduchů s nepříjemně přímočarým stylem jednání, kteří evidentně po sošce pasou také, o extra-extra-extra-radikálních feministkách a jejich plánech na zbavení světa mužů už ani nemluvě.

Goat in the Grey Fedora je v nejlepší tradici bountyovských her lehce trhlým, přesto však stále noir titulem, který si drží černo-šedo-bílý grafický styl, žánrově odpovídající vyprávění, přidává však na absurdnosti humoru a nešetří tvrďáckými hláškami. Děj neustále překvapuje, Otter Archives připravili celou řadu cut-scén - a o jejich scénáristickém umu svědčí jistě i to, že nejsilnější moment si i přes jejich vysokou kvalitu vyberou ve chvíli, kdy je obrazovka docela černá a o dění je hráč informován pouze zděšenými textovými výkřiky.

Zamilovat si Goat in the Grey Fedora po grafické stránce, to je trochu problém. Goat in the Grey FedoraLokace samy jsou vynikající, řada postav také, přesto Nick Bounty a někteří další mají naprosto nevhodně dětinské obličeje, jež k jinak vážnému stylu hry příliš nesedí. Autoři neudrželi jednotný výraz, a to je velká škoda. Alespoň že hra nevybočí ze zamlženého ladění většiny lokací a zvládne dobře pracovat se světlem. Na druhou stranu: hudba je přímo vynikající, dokonale stylová, ambientní a přitom v klíčových momentech výrazná.

Goat in the Grey Fedora je ideálním pokračováním A Case of the Crabs. Svého předchůdce překonává délkou, propracovaností scénáře i humorem. Prostor pro zlepšení tu stále je, milovníci adventur a suchého, komiksově-hláškového humoru by neměli váhat ani vteřinu.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz