Glizda - stonožka z mobilu

  12:00aktualizováno  11:39
I když je mobil určen hlavně k telefonování či psaní ""esemesek"", zahraje si na něm spousta z vás i nějakou jednoduchou hru. K těm nejpopulárnějším určitě patří had. I na počítače bylo vytvořeno několik podobných her. Jednou z nich je i Glizda. Není to však had, ale nenasytná žížala.
75

Glizda

Platforma: Freeware
Výrobce: Ader Software

Stáhnout

GlizdaKdo by neznal hru "Snake" z mobilu jistého finského výrobce. Podivná linka složená z několika kostiček měnila tvar podle toho, jak šikovně jste mačkali čtyři tlačítka pro ovládání směru. Po cestě had sežral nějakou tu kostku a byl zase o kousek delší. Hra končila v okamžiku, kdy se had setkal se svým opačným koncem a řekl si: „Aha, tady už jsem byl“. Naprosto stejný princip najdete i v Glizdě, jenom hlavní hrdina je jiný. Glizda totiž není nějaký amazonský plaz, ale obyčejná nenasytná žížala. Jedinou zvláštností je snad její jídelníček, ve kterém najdete pro žížalu zcela netypické pokrmy. Jí to ale zjevně nevadí a spolkne vše, co jen spolknout jde. A to je také váš úkol. Teprve až sníte všechny pochutiny, můžete vstoupit do exitu a ukončit kolo. Není to ale zase tak jednoduché. Dobroty jsou úmyslně umístěny v klikatých chodbičkách, anebo jsou rovnou zabarikádované kostkami, které musíte nejprve odsunout, přisunout či rovnou zničit. K jejich popisu se dostanu za chvilku, teď se pojďme podívat na anatomii naší žížaly. Je složená ze žlutých kuliček, a jak správně tušíte, vždy po jídle se o jeden článek prodlouží. Je stále delší a delší a vy si musíte dopředu naplánovat, kudy se vydáte, abyste se nezamotali. Po ploše se pohybuje stylem tik-tak, což vám dává vždy chvilku na změnu směru. Samozřejmě nemáte na plnění kola celý den a jste limitování docela přísným časovým limitem. Jakousi výhodou je, že na začátku je hra zastavena a vy si můžete celou plochu prohlédnout a dopředu naplánovat strategický postup.

GlizdaHerní plocha je jedno velké bludiště, rozdělené kostkami a zdmi. Mezi nimi jsou umístěny poživatiny, které máte sbírat. Ve hře jich najdete rovnou dvacítku. Mají rozmanité tvary a někdy je docela těžké je odlišit od obyčejných překážek, proto si jejich přehled prostudujte v nápovědě. Mimo normální překážky narazíte na téměř dvě desítky zvláštních kostek. Některé můžete přemísťovat jen v naznačených směrech. Další lze vzájemně spojit, aby vznikla zcela jiná kostka. Setkáte se i s teleporty, tunely, minami atd. K dispozici jsou i zvláštní bonusy, které vám odstraní mlhu z mapy, checkpointy, časové bonusy, extra kredity atd. Pokud vrazíte do nějaké kostky, zdi nebo se zamotáte, vaše nebohá žížalka exploduje se srdceryvným výkřikem. Nejprve jsem si myslel, že jde o nějaký oslavný ohňostroj k ukončení kola, ale to jsem se mýlil a efekt připsal předchozímu nárazu hlavou do jedné z kostek. Ohňostroj byly tedy žížalí vnitřnosti. Docela morbidní zakončení, na tak milou hru.

GlizdaHra je rozdělena do pěti epizod, každá má několik kol. Jednotlivé epizody můžete hrát v libovolném pořadí. U každé je samostatný žebříček deseti hráčů s nejvyšším skóre. S hrou je dodáván i editor, ve kterém si můžete podle své fantazie vytvořit vlastní kola či celé epizody nebo jen sestavit epizody s již připravených kol. I když si nemůžete vybrat přímo obtížnost, lze si hru ztížit či naopak ulehčit v nastaveních. Lze zde nastavit časový limit, zapnout či vypnout mlhu, nastavit rychlost pohybu atd. Hra není nijak obtížná. Pokud některé kolo projdete, můžete si zapamatovat postup. Proto bych Glizdu doporučil především mladším hráčům. Přesto vás některá kola potrápí. Skládají se z rovných a opakujících se úseků, a pak následuje část s množstvím zakřivených překážek. Potom je samozřejmě i vyšší pravděpodobnost, že po takovéto pauze nestihnete v nějaké zatáčce zahnout. Hudební doprovod vás příliš nepotěší. Nalezte zde jen několik instrumentálních písniček, většinou s pochmurnou atmosférou. Grafika by - hlavně v menu - mohla být hezčí, na hratelnosti ale rozhodně neubírá. Glizda je dobrá logická hra, která se může také stát dočasnou náhražkou pro všechny, kteří jsou závislí na hadovi z mobilu a jejichž miláček je zrovna napojen na nabíječku a čerpá ze sítě životadárnou elektřinu.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

75 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 71 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz