Gallows Village – návrat do civilizace

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:48
Hlavní hrdina nové české adventury Gallows Village se musí vypořádat s nástrahami divočiny a pokusit se o trnitý návrat do civilizace. Ten však nedopadne zdaleka tak, jak by si představoval…
40

GAllows Village

Platforma: Freeware
Výrobce: Jan Kaleta

Stáhnout

Gallows Village Zdá se, že se v poslední době s českými amatérskými adventurami roztrhnul pytel. Zatímco dříve čest českých vývojářů zachraňovaly pouze becherovkové projekty a série Život není krásný, nyní se nadějné a i poměrně rozsáhlé projekty valí v nebývalém počtu. Nedávno byl recenzován megalomanský Bill De Bill, světlo světa spatřil čtvrtý díl ŽNK, především dabingem zajímavé tituly Tonda Zlaťák a Blue Top – a budoucnost je nutné vidět jednoznačně s růžovými brýlemi. Kdo by se netěšil na trojrozměrnou hororovou Jízdu smrti, humornou Chmelnicu, technicky precizního Dr. Bohuše, neméně atraktivního Agenta Vidláka či pohádkových 5 kouzelných amuletů? Zpět ale do současnosti, neboť je tu ještě jeden titul, o němž by se měla dozvědět pařanská veřejnost česká, Gallows Village českého autora Jana Kalety. Jedná se o titul vyrobený v Adventure Game Studiu, s jednoduchou porůznu poskládanou grafikou a prostým příběhem, zaujmout však určitě může.

Děj Gallows Village vypráví o mladíkovi, jenž si zaplatil "výlet do divočiny", při němž byl vysazen na takřka opuštěném místě a bude jen na něm, jak se protluče a zda se mu povede přežít a vrátit se zpět do civilizace. Gallows Village Ostrov, na němž přistál, ale není tak úplně neobydlený. Krom lidožravých stromů se tu nacházejí i drsní strážní, žebrající důchodkyně, dobromyslný hospodský a hlavně – mocný kouzelník Kaprfíld, jehož magie je v podstatě letenkou zpět do normálního života.

Gallows Village je vizuálně po pravdě ne úplně atraktivní hra, celou věc ještě ztěžuje nepříliš dobře vyřešený interface. Ikonky pro jednotlivé akce jako jdi, prozkoumej, seber, mluv, jsou sice graficky hezky provedené a mají nápad, špatně se ale mezi nimi orientuje a zejména ze začátku působí ovládání zmatečně. Na druhou stranu, autorovi je nutné příznat logičnost puzzlů, které před hráče postaví. K vyřešení těch těžších pak dostává dostatečné množství nápověd, a to docela jasných (typu "poctivého nepálí"), a tak je průchod hrou velmi plynulý a nechává možnost soustředit se na dialogy.

Rozhovory s různými postavami autor sám vyzdvihuje jako to nejlepší na celé hře. Je fakt, že některé z nich nejsou špatně napsány a u některých vtípků se i ti skeptičtější hráči pousmějí. Nicméně celkově to není žádný zázrak a mezi freeware adventurami Gallows Village se najde velké množství atmosféričtějších, stylizovanějších i humornějších titulů. Pokus je to dobrý, srovnatelný například s několik měsíců starými Honzovými dobrodružstvími od Švanda Brothers, nicméně do skutečné kvality má daleko.

Grafické zpracování je tedy dosti podprůměrné, animace prosté, hru pak už zachraňuje jen vykradená MIDI hudba obsahující několik skladeb Mika Oldfielda. Je sice pravda, že ve freeware oblasti se hraje hodně na "kde není žalobce, není ani soudce", ale přímé vychloubání ve hře, jak "chytře" autor ukradl hudbu, nelze považovat za nic jiného, než dětinskou radost z porušování pravidel a vlastní vyčůranosti – a velmi nevkusný pokus o pobavení či získání obdivu.

Jako prvotinu lze Gallows Village s přimhouřenýma očima považovat za úspěch. Scénář není hloupý, puzzly logické a když příště autor zapracuje na audiovizuální stránce a dialozích, můžeme se od něj dočkat ještě lecčeho dobrého. Zatím jeho výtvor ale na nejvyšší příčky dosáhnout nemůže…

P. S.: V sekci návodů opět všichni zájemci najdou kompletní řešení hry…


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz