Galax – pořádná akce ve vesmíru

  12:00aktualizováno  21. března 9:51
Příjemné překvapení z řad čtenáři zaslaných her: Galax je nenápadná, ale proklatě zábavná a výtečně audiovizuálně zpracovaná vesmírná střílečka. Zničte všechen šmejd z vesmíru!

Galax

Platforma: Freeware
Výrobce: El Do Rado 1239

Stáhnout

GalaxVelmi příjemným překvapením z řad titulů, které nám autoři zasílají pomocí nedávno zprovozněného systému lokace, se ukázala být vesmírná střílečka Galax. Na první pohled jde o hru, od níž neradno očekávat nějaké zázraky. Autor sám v ní nevkládá velkou důvěru a v komentáři nás vybízí k tomu, abychom si hru zkusili, na základě příznivých ohlasů přátel. Ale všichni víme, jak tomu bývá. Naštěstí se však po rychlém rozbalení příslušného archívu ukazuje, že tentokrát byli přátelé nečekaně soudní. Galax totiž opravdu JE dobrá, adrenalinová, výtečně provedená vesmírná akce, která si svůj prostor na Plných hrách bezesporu zaslouží.

První, co hráče po spuštění nevelkého EXE souboru čeká, je (po nezbytných úvodních obrazovkách) výběr vesmírné lodi, s níž se pustí do akce. A není to výběr samoúčelný – zároveň se totiž jedná o volbu obtížnosti celé hry. GalaxRaptor zajistí obtížnost nejlehčí, Enterprise střední a Milenium Falcon je jen pro největší vytvrdlíky.

A pak již následuje samotná hra. Její ovládání je tak prosté, jak jen může být. Kurzorové šipky pohybují s lodí doprava, doleva, nahoru a dolů, Control pak ovládá kanón. Každá loď má jen jednu zbraň a ve hře není možné sbírat žádné upgrady či speciální bomby, což je trochu škoda, na druhou stranu se aspoň spolu se zabitými nepřáteli neustále zlepšuje její účinnost, takže ke konci už většina nepřátel padne na první ránu. Ze začátku je hraní Galaxu procházkou růžovým sadem. Nepřátelé vlétají na obrazovku pomalu, v menších houfech, které je přímo radost zkropit dávkou ze svého děla. Časem ale výrazně přituhne. Objeví se rychlejší, silnější a odolnější emzáci a navíc začnou vlétávat na scénu v obřích počtech a z nejneočekávanějších směrů. GalaxVrcholem všeho jsou pak pochopitelně bossové – obří lodě se speciálními zbraněmi, které zdolat je otázkou delšího pečlivého uhýbání a střílení. I jejich brnění je extrémní, a tak propracovat se až k tomu úplně poslednímu není vůbec sranda.

Po stránce hratelnosti je na tom Galax velmi dobře, a to přestože nenabízí prakticky nic než úplně čistou akci, paradoxně možná právě to mu dodává specifické kouzlo. Velká škoda nicméně je, že hra nijak nepočítá zásahy nepřátel a nevede si žebříček high scores – to by alespoň trochu prodloužilo hratelnost, která je jinak až pohříchu krátká – dohrát hru na nejlehčí obtížnost zabere zhruba čtvrt až půl hodinky a dále už Galax nemá co nabídnout – nepřátelé jsou naskriptovaní a létají stále stejně, takže ani dohrání na vyšší úrovně není přílišnou výzvou.

GalaxAudiovizuální stránka hry nevypadá na první pohled kdovíjak slavně, když se ale screenshoty roztáhnou na celou obrazovku, ukáže se, že minimálně grafické zpracování se velmi vydařilo. Lodí je mnoho typů a jsou správně vesele barevné, střely létají v hustých houfech jako v japonských arkádách, zkrátka: na obrazovce to neustále žije a ve víru boje si hráči ani nestihnou povšimnout, že pod celou akcí není jako pozadí nic než uniformní černá vesmírná prázdnota. Hudba, která celou věc doplňuje, je pak typicky automatová – asi málokdo by si ji pustil samostatně, ale ke stylu hry vcelku sedí.

Ve výsledku je tak Galax, jak již bylo řečeno na úplném začátku této recenze, příjemným překvapením. Doufejme, že autorovy další pokusy budou ještě o něco delší, propracovanější a lepší. Potenciál k tomu stát se kvalitním amatérským vývojářem rozhodně má…


Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Najdete na iDNES.cz