Free Tetrix - tetris je věčný

  12:00aktualizováno  4:39
Tetris - nekorunovaný král logických her se vrací opět v novém aranžmá a přitom zůstává stále stejný. Připomeňte si ho, je pořád skvělý.
60

Free Tetrix

Platforma: Freeware
Výrobce: AimGames

Stáhnout

Free TetrixMnoho hráčů považuje Tetris za nejlepší počítačovou logickou hru všech dob. Patřím mezi ně. Poprvé jsem Tetris viděl a hrál, když mi bylo asi šest a naposledy jsem ji pařil dneska ráno na mobilu při cestě autobusem. I lidé, kteří tetrisům nefandí, většinou uznají, že je to legenda, která dosud nebyla překonána. Existují stovky verzí a nejen pro PC, ale také pro Mac, Amigu, Sinclair, Commodore, Robotron, PMD 85-1 a další počítače. Také na videohrách a konzolích existují desítky verzí této pěkné logické hry. Dokonce lze narazit i na 3D tetrisy nebo tetrisy s písmeny apod. Určitě také znáte kapesní (digitální) hry, kde se tato hra dá hrát. Prostě a jednoduše, Tetris neupadl po mnoha letech od svého vzniku narozdíl od některých svých tehdejších kolegů v zapomnění a vesele si žije na paměťových médiích různých počítačů, konzolí a další výpočetní techniky dodnes.

Free TetrixJeden z remaků původního Tetrisu, který nese název Free Tetrix, jsem se vám zde dnes rozhodl představit a to nejen proto, že tetris se na PH zase tak často neobjevuje. Free Tetrix je povedený klon tetrisu, který disponuje deseti různými stupni obtížnosti (rychlostmi padání kostiček). Můžete si také nastavit, zda chcete mít už od začátku nějaké kostičky napadané na dno herního kýble. Free Tetrix je gameska, která běží v okně operačního systému MS Windows. Okno je klasicky windowsovsky šedé, textura kostiček není nijak vyumělkovaná a pozadí je jednobarevné. I když zase musím na obhajobu Free Tetrixu říci, že zde lze textury kostiček měnit dle libosti. Na výběr je 10 různých variant vzhledů kostiček - pyramidy, klasické cihly a podobně. Lze si nastavit i barvu pozadí nebo třeba směr rotace kostiček při jejich otáčení. Co se týče hudby, Free Tetrix na pozadí přehrává midi souboryFree Tetrix, k jejichž evidenci slouží "Music Box" do něhož lze přidat i vlastní midi skladby, které máte uložené někde na disku. Hudbu ve hře lze však i vypnout. Pokud dáváte přednost (jako většina lidí) přehrávání CD či MP3 a nebo pokud preferujte ticho, jistě tuto možnost oceníte.

Free Tetrix obsahuje i tabulku nejlepších hráčů, takže můžete například donekonečna překonávat svůj rekord nebo pokud se na počítači střídáte, budete moci překonávat i výkony ostatních uživatelů, budou-li gamesku také hrát. Nastavitelný je i jazyk hry - Free Tetrix disponuje celkem 18 jazykovými mutacemi. A světe div se, je zde i čeština. Bohužel ale zobrazuje v některých slovech chybné znaky. Přesto vše závan domoviny potěší. Instalační program je šířen v zabaleném ZIP souboru o velikosti 1,40 MB. Chcete-li si zahrát remake krále logických her v provedení od AimGames ve verzi 1.06.1, tak nezbývá než říct - stahujte.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz