Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Franta Potrubář - návrat Pipemanie

  12:00
Na principech klasického logického rychlíku Pipemania je postaven vtipný a zábavný příspěvek do soutěže BW Game Competition. Povede se vám provést vodu přichystanými ventily a zabránit potopě?
60

Franta Potrubář

Platforma: Freeware
Výrobce: The Dobrovod

Stáhnout

Franta PotrubářFranta Potrubář – už jen název tohoto logického rychlíku, jenž se taktéž účastnil prvního ročníku soutěže BonusWeb Game Competition, vypovídá o tom, že po příběhové stránce nebude tahle hra brána úplně vážně. Jejím autorem je programátor The DOBROVOD, jenž krom zakládání si na velkých písmenech v přezdívce proslul zatím spíše menšími, ale vždy originálními a hratelnými tituly jako Falling Shit (kde hráč v roli toaletáře uhýbal padajícím exkrementům) či Červové X. Franta Potrubář je pěknou variací na klasickou tématiku Pipemania – hra, kde je třeba pomocí různě tvarovaných trubek vést vodu. Konkrétně se vše odehrává na ploše rozdělené do čtvercových políček, kde se čas od času najde ventil. Po uplynutí určitého časového limitu začne z daného místa na okraji téci voda – a je na hráči, aby ji provedl všemi ventily, jež se v úrovni nacházejí, aniž by někde vytekla mimo kovové roury.

K mání je několik různě tvarovaných trubek, vždy v počtu čtyř. Ty se náhodně generují, a tak pokud zrovna není v nabídce žádoucí tvar, stačí položit některý jiný na plochu a doufat, že se kýžený dílek objeví. Konkrétně lze do čtverců umístit rovné trubky směrem horizontálním i vertikálním, "křižovatku", jednoduché zatáčky do všech možných směrů a dva druhy šikmých trubek proti sobě. Franta Potrubář má celkem sto úrovní propojených příběhem, v němž lze někdy volit z více možností, které ovlivní postup a mohou hráči přidat bonusové životy. Obtížnost ale rychle roste a dostat se před dvacátý level už je opravdu těžká práce. Proto dohrání zůstává spíše jen teoretickou možností. Grafické zpracování je velmi schematické, nicméně nepostrádá slušnou dávku roztomilosti a rozhodně hru nijak neshazuje. Zcela absentuje hudba a zvukové efekty.

Franta Potrubář Franta Potrubář

Vyjádření porotců:

Tomáš Krajča (72%): Dobrý nápad, vtipně zapracovaný příběh, až překvapivě chytlavá hratelnost. Na druhé straně poněkud spartánské provedení a příliš rychle rostoucí obtížnost.

Dan Viktorin (40%): 25/50 za hratelnost, 15/30 za grafiku, 0/20 za ozvučení -> celkově 40/100 možných.

Michal Polesný (50%): Tisíckrát okopírovaný nápad v podání hry Franta Potrubář kupodivu nepůsobí omšele. Je vidět, že občas platí ono „stará láska nerezaví“. Graficky už ale tahle freewarovka solidně koroduje.

Ondřej Zach (50%):
Klady: Klasický rychlík, který vždy dokáže potěšit
Zápory: Pouze průměrné zpracování.

Franta PotrubářMichal Acler (35%):
- hra není bůhvíjak originální
- zpracování slabší
- chybí mi tu zvuky nebo hudba

Alena Varkočková (55%)
-průměrný remake
-dosti návykové
-slabé technické zpracování, absence hudby

David Sillmen (75%): čistě logická záležitost, kde uzavíráte potrubí není vůbec špatná, i když možná trochu náročná. Časový limit je tvrdý a nabízené stavební součástky občas nepoužitelné. Každopádně ale hru vyzkoušejte.

Petr Poláček (55%):
Plus – hratelnost, ovládání
Minus – grafika, zvuky, hudba

Zdeněk Polách (70%): Pěkný logický rychlík. Ani kdybyste mě krájeli, nevzpomenu si přesné jméno hry, kterou mi připomíná, protože jsme ji hráli na střední skoro pořád a překřtili jsme ji na Kutila Tima. Nicméně pokud si chcete potrápit mozkové závity, doporučuju. Důvod, proč jsem dal tak málo procent je, že mi hra přijde pro běžného hráče hodně těžká.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

36 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů

  • Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

10. ledna 2019

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

4. ledna 2019

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

14. prosince 2018  14:43

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

12. prosince 2018  14:35

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...