Fragment připomíná Deus Ex, ale je zdarma

  20:00aktualizováno  20:00
Fragment je sci-fi akce, která si za vzor vybrala poslední díl ze série Deus Ex. Chlubí se výbornou grafikou, hudbou, nápady a především hratelností, při které je potřeba přemýšlet a ne se hrnout bezhlavě do akce.
95

Fragment

Platforma: Freeware
Výrobce: Vancouver Film School

  • skvělá grafika a hudba
  • připomene geniální Deus Ex
  • zábavné schopnosti a hratelnost
  • pár chybek spíše kosmetického rázu
  • mohlo by to být i delší

Stáhnout
Fragment

Hráč prochází výzkumný komplex, dozvídá se střípky příběhu, vyhýbá se pohledu stráží a především využívá speciálních dovedností, za které by se nemusel stydět ani Adam Jensen z Deus Ex.

Hlavní hrdina se probouzí na velmi futuristickém nemocničním stole a neví, co se stalo, kde je a jak se sem dostal. Hra neobsahuje žádné uvedení do děje, a tak je zcela na hráči, aby po prvních pár krocích seznal, že se nachází na vesmírné stanici vysoko na orbitě kolem Země a že tato stanice slouží z nějakého důvodu jako výzkumné centrum. Vydává se tak na průzkum a snaží se najít odpovědi.

Fragment

Dalo by se říci, že autoři se možná až příliš okatě snažili, aby měl hráč při procházení jejich hry pocit, že hraje poslední díl Deus Ex. Je to dáno především velmi podobným stylem a designem úrovní a především hudbou, která zní přesně tak, jak si ji pamatujeme ze známé série.

Promyšlenosti a všeobecné propracovanosti svého vzoru ovšem Fragment ani zdaleka nedosahuje, to je jasné. Prostředí zde není ani tolik interaktivní a vybrat si herní styl zde také není možné.

Fragment

Fragment se soustředí na plíživý herní styl, když dává prostor pro vyčkávání, skrývání se před zraky nepřátel a případně pro jejich tichou likvidaci. Hráč má několik schopností, které mu pomalé, obezřetné procházení vesmírnou stanicí zjednodušují.

Předně je to schopnost na velmi krátkou vzdálenost anihilovat nepřítele. Pokud se tak hráč potichu přikrade za protivníkova záda, lze jej pomocí jediného zmáčknutí klávesy "rozložit" na malé fragmenty.

Fragment

Druhou schopností je vytvoření jakéhosi obrazu sebe samého. Hráč na místě, kam se dívá, vytvoří svou kopii, kterou lze ovládat klávesami a jejíž úhel pohledu se zobrazuje ve výřezu v rohu obrazovky. Tuto kopii lze použít nejen k průzkumu, odlákání či zmatení nepřátel, ale také se do ní lze vtělit (jakoby si s ní prohodit místa). Na tomto principu jsou pak ve hře založeny hádanky.

Fragment je velmi zábavná a zajímavá hra, u které si vzpomenete na skvělé herní klasiky ať už to je právě zmiňovaný Deus Ex, nebo System Shock. Skvělá grafika, atmosféra, hudba a hrátky se speciálními schopnostmi, to jsou základní kameny této hry, o jejichž kvalitách nelze ani v nejmenším pochybovat.

Při všeobecném nadšení se tak ztrácejí menší chybky a nedodělky, které nejsou nijak kritické a závažné, ale zkrátka tu jsou. Asi na půl hodiny čistého herního času tak Fragment představuje titul, který by nebylo radno opomenout.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

95 %

Hodnocení čtenářů

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz