Fortify – obráncem svého panství

  7:59aktualizováno  7:59
Do zbraně mužové! Je třeba bránit naši malou pevnůstku. Třebaže v ní není nic, co by stálo za to bránit.
85

Fortify

Platforma: Freeware
Výrobce: Holgersson Entertainment

  • zábavné
  • komplexní
  • chytlavé
  • možná až moc komplexní
  • lze spustit jen v okně (nemá režim celé obrazovky)

Stáhnout

Styl tzv. „tower-defence“ her musí být zdatnému angličtinářovi jasný už při přečtení tohoto názvu. Jedná se ve své podstatě většinou o strategie, kdy na oblast kontrolovanou hráčem útočí, či jen probíhá velké stádo nepřátel a hráč má za úkol pomocí vlastního důvtipu a důmyslných pastí či obranných staveb zabránit zničení centra svého „panství“. V poslední době se především v komerční oblasti vyrojilo několik her, které lze právem označit právě kategorií tower-defence. Občas jde o střílečky kombinované se strategií, jindy zas o taktické hry, kde nic nestavíte a jen přemísťujete obrané věže. Fortify se poměrně pevně drží klasických norem žánru.

fortify_03
fortify_04

Vše, co je potřeba udělat, je ubránit svůj hrad před nájezdy divných trollů, goblinů a podobných nelidskostí. K tomu je však potřeba správně řídit jednotlivé obránce. Zprvu jen práčaty, kteří se brání házením kamenů a jejichž přesnost je dosti sporná, později třeba lukostřelci, děly a třeba i vojáky s puškou. K pokročilým jednotkám je však potřeba se dostat a to se děje vylepšováním jednotlivých budov, které postavíte a především přecházením do dalšího „věku“. Milovníci klasických strategií jako Age of Empires ví přesně o čem mluvím. Postup do dalšího věku je pak podmíněn nastřádáním jistého množství té které ze čtyř surovin.

 

fortify_02

Problém je, že jakmile jednou začnou proudit davy nepřátel na vaše obranná postavení, peníze, které získáváte za každé zabití se přičítají opravdu pomalu a tak i na nejnižší obtížnost je po krátké době Fortify poměrně tvrdým oříškem. Tím víc, když si řekneme o faktu, že téměř každá jednotka ve hře má svou speciální schopnost, ať už útočnou či obranou, která se dá kliknutím na tlačítko aktivovat. To a nutnost posílat horníky těžit ostatní suroviny, vylepšovat hradby, pasti a jednotky, střílet z katapultu, ovládat rytíře, zapalovat olejové louže, stavět hradby a přitom opravovat a uzdravovat vše možné...Je to celkem dost náročná práce. Lidé s mikromanagementem v krvi se budou možná radovat, ale jen do chvíle, než zjistí, že „multi-tasking“, neboli schopnost dělat víc věcí zároveň bez ztráty kvality a pečlivosti, je jim naprosto cizí.

Fortify
fortify_05

Fortify je výborná. Skutečně. Je jen příliš komplexní a pro člověka, který je zmatený už při pomyšlení na více než jeden úkol, jenž by měl zvládnout není zrovna vstupenkou do herního ráje. Kdyby šla hra pozastavit, rozdat rozkazy a pokračovat, šlo by to. Bohužel jsem muž, takže víc než jednu věc zároveň pořádně dělat nedokážu.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

85 %

Hodnocení čtenářů

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 38 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz