Forgotten Kodama – elegantní záchrana světa

  8:03aktualizováno  8:03
Pekelné barbarské hordy vyhladily vaši civilizaci, stále ale existuje poslední semínko naděje na její záchranu.
80

Forgotten Kodama: The Seed of Life

Platforma: Freeware
Výrobce: Hugging Cactus

  • Grafika a stylizace
  • Mix logické a akční hry
  • Příběh
  • Menší délka
  • Nevyvážení logické a akční části

Stáhnout

Forgotten Kodama

Nadprůměrná 3D grafika, prostorové rébusy a ninja souboje. To všechno obsahuje studentská hra Forgotten Kodama, připomínající inteligentnější verzi Gods of War. Jenom namísto nekonečně nepravděpodobné řežby s mužským gerojem v hlavní roli sází spíše na logickou hratelnost a ústřední pohlednou ženštinu. To celé v exotickém příběhu inspirovaném východní mytologií a uměním.

Forgotten Kodama

Forgotten Kodama

Forgotten Kodama

Forgotten Kodama

Jako studentský a zřejmě absolventský projekt je Forgotten Kodama dílem, do něhož vývojáři vložili všechny své schopnosti a talent. Není se tedy čemu divit, že už od úvodní animace máme tu čest s prvotřídní nezávislou hrou, které chybí málo k zabalení a prodeji. Když se tak ve filmečku v kresbách inspirovaných asijskou estetikou dozvíme cosi o barbarských hordách, které se snažily zničit strom života, uspěly, ale strom ve smrtelné křeči zasel semínko své spásy (hráčovu postavu), na paměti vytane jméno Final Fantasy.

Forgotten Kodama

Forgotten Kodama

Forgotten Kodama ale není jeho klonem. Mnohem více připomíná právě zmíněný Gods of War. Jako ústřední hrdinka, humanoidní (a sexy) květina, se prodíráte několika levely a je to především prostorová představivost, co se počítá. Kromě skákání po plošinkách je totiž hlavním tahákem hrdinčina schopnost změnit se v cosi-jako-pohybující-se-květinu, přesněji řečeno zalézt pod hlínu a bez problémů překonávat prostředí, kterým by se člověk nedostal. Nejvíce je to vidět na rébusech, které vyžadují, aby se hráčova postava pohybovala hlavou dolů – v rostlinné inkarnaci to není problém.

Občas dojde i na souboje, ty jsou ovšem už méně detailní a spoléhají především na rychlé bušení do klávesnice a myši. Je to trochu škoda, na druhou stranu to hře dodává na bezmyšlenkovité akci, u které si hráči odpočinou po dumání nad stavbou levelů. Je zde tak cítit i jistá snaha o proměnlivé tempo hry.

Forgotten Kodama

Forgotten Kodama

Forgotten Kodama

Forgotten Kodama

Upřímně doufám, že vývojáři Forgotten Kodama se v budoucnu uchytí v herním průmyslu, popřípadě začnou v nezávislé sféře pracovat na dalších titulech. Jejich hra je řemeslně vytříbeným titulem skoro po všech stránkách – od sázky na exotickou východní atmosféru po stavbu levelů a grafické provedení. Nakonec tak jediná výtka směřuje k pozdějšímu horšímu vyprávění a ději, jež vlastně na hratelnost vlastně nemá příliš vliv. Nebýt ovšem těchto škarohlídných výtek, Forgotten Kodama by směle dostala jedničku s hvězdičkou.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 38 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz