Flight of the Amazon Queen - návrat klasiky

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:41
Původně komerční adventura ve stylu Indiana Jonese, která je nyní vydána jako freeware. Zavede vás do amazonské džungle, kde šílený doktor Ironstein spřádá své plány na ovládnutí světa.
80

Flight of the Amazon Queen

Platforma: Freeware
Výrobce: Renegade Software

Stáhnout

Flight of the Amazon QueenTato hra byla vydána již v roce 1995 pod operačním systémem DOS. Šlo však o komerční projekt, jehož licence byla změněna na freeware teprve 16. března 2004. Autoři nejspíš uznali, že hra je již dostatečně stará a spadá spíše do kategorie abandonware. Bohužel u mnohých her se namísto přeřazení do kategorie freeware hry stále nabízí jako komerční, i když jsou to staré vykopávky, které si už stejně nikdo nekoupí. Zbytečně tak pomalu zmizí ze světa, zatímco tímto krokem se hra dostane zase k hráčům a zažívá znovuvzkříšení. Nyní hru distribuují lidé ze ScummVM a k jejímu spuštění budete potřebovat jejich emulátor. V něm před spuštěním hry nastavíte technické parametry: hlasitost, grafiku, spouštění v celém okně atd. Hlavními adventurami, pro které byl ScummVM upraven, byla série Indiana Jones. A také Flight of the Amazon Queen má podobné zaměření a odehrává se v době, kdy světem hýbaly dobrodružné filmy.

Vaší postavou je Joe King, nájemný pilot, který má do Amazonie převést sličnou herečku Faye Russelovou. Letadlo havaruje v bouři uprostřed amazonského pralesa, Faye zmizí a na svého přítele Sparkyho, který leží dnem i nocí v komiksech, se Joe nemůže spolehnout. Flight of the Amazon QueenPoměrně záhy dostane úkol zachránit královnu Amazonek ze spárů šíleného doktora Ironsteina, který chce Amazonky proměnit v nepřemožitelnou armádu zmutovaných dinosaurů. A nebyla by to adventura, kdyby se vše náležitě nezapletlo a o všem nerozhodovaly drobnosti jako chlup s lenochoda :-). Hra vyšla již před téměř deseti lety, takže grafika je kostičková, i když autoři si hodně vyhráli s detaily, a proto jsou místnosti i interiéry hezky zaplněné. Výchozím bodem pro vaše dobrodružství je vysoká hora uprostřed džungle, odkud budete vycházet asi na pět lokací. Na některých místech si mi však jednotlivá scénaria zdála zbytečná. Na jednom je třeba jenom papouškem, který vám po sdělení šifrované zprávy odletí. Vy jím však v průběhu hry musíte třeba desetkrát projít a čeká na vás jen prázdný kus džungle.

Celá hra je legrační a spíše vypadá jako parodie Indiana Jonese. Například při uvolňování cesty, kterou zatarasila gorila, ji musíte přesvědčit, že gorily žijí v Africe, takže vlastně neexistuje. Poté zmizí a o kus dál se maskuje jako dinosaurus. Po cestě potkáváte různé domorodce, jejichž vesnice jsou narážkou na vymoženosti konzumního světa, třeba chýší s obrovským nápisem "Otevřeno 24 hodin denně". Vtip se přenáší i do jednotlivých úkolů a předmětů, které budete při jejich plnění potřebovat. Hned v prvním kole třeba musíte ukořistit paruku a umělé poprsí a uprchnout v ženském převlečení. Úkoly tedy vyřešíte spíše netradičně a pokud nebudete chtít použít návod, raději si důkladně prohlédněte okolí a zvažte všechny možné a hlavně nemožné kombinace. Flight of the Amazon QueenJako u každé adventury je základem konverzace, proto si povídejte s lidmi, neboť i třeba nesmyslné odpovědi či otázky vás navedou na správné řešení. Bohužel jsem ve hře narazil na malé množství hádanek, které by byly dělány jako mezihry, což je u adventury, kde je základem dobrodružství a putování, trochu škoda a rozhodně by bylo mnoho situací, kde by se něco dalo vymyslet.

Hra existuje ve verzi s namluvenou konverzací i bez ní, já recenzoval verzi s konverzací, takže jsem ocenil i kvalitní namluvení. Hra by bez toho nebyla tak moc poutavá. Pokud chcete hrát bez návodu, připravte se na to, že vám vyřešení zabere určitě přes deset hodin, protože je Flight of the Amazon Queen docela rozsáhlá hra a navíc se třeba kvůli banánu budete muset mnohokrát vracet přes několik scénárií. Hra byla donedávna komerční a její technická stránka tomu odpovídá. Bohužel je také stará, takže grafika už je přežitá a raději doporučuji hrát v malém okně než ve fullscreenu pozorovat velké čtverečky. Patříte-li k fandům adventur, měli byste Flight of the Amazon Queen rozhodně vyzkoušet. A u příznivců Indiana Jonese to platí dvojnásobně.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 37 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz